بایدن مرگ برجام را اعلام کند

۱۴۰۱/۰۳/۱۰ ۱۳:۲۱ چاپ کد خبر: 169164
[ad_1]

برایان هوک نماینده دولت آمریکا در امور ایران در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در گفت وگوی اختصاصی با روزنامه ایندیپندنت عربی به سوالاتی پیرامون خروج یک جانبه واشنگتن از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، مذاکرات وین برای احیای این توافق و سیاست های دولت قبلی آمریکا پاسخ داد.

هوک در ابتدای این مصاحبه با انتقاد از رویکرد باراک اوباما رئیس جمهور اسبق آمریکا درقبال کشورهای حوزه خلیج فارس و برخی دولت های عربی گفت: آن چه ما با صدای بلند و واضح ازتمام خلیج فارس و اسرائیل می شنیدیم این بود که ایران در حال تقویت است، در دوران اوباما خشونتش بیشتر شد و اینکه توافق هسته ای به این کشور چراغ سبز برای گسترش آن را داده است.

وی در ادامه به دفاع از سیاست های دونالد ترامپ درخصوص ایران پرداخت و با تکرار ادعاهای خصمانه مقامات آمریکایی علیه کشورمان افزود: استراتژی فشار حداکثری (علیه ایران) بسیار موفقیت آمیز بود، چراکه رئیس جمهور روحانی نیز اذعان کرد که تحریم های ما برای این کشور 200 میلیارد دلار هزینه داشته است و می توانید  تصور کنید که ممکن بود چطور این پول را صرف کند؛ برای عوامل و نیروهای نیابتی خود و شلیک موشک های حوثی ها علیه عربستان سعودی و امارات، تجاوزات منطقه ای و کارزارهای ترور. بنابراین، رسیدگی به تهدید ایران نیازمند ردیابی منابع مالی آن است و این به معنای تحمیل سیاست ممنوعیت صادرات نفت تا زمانی است که ایران دست از فعالیت های هسته ای خود بردارد.

این مقام پیشین آمریکایی با اشاره به مذاکرات رفع تحریم های ایران و بازگشت آمریکا به برجام در وین گفت: آن چه دولت بایدن می تواند در مقطع کنونی انجام دهد این است که مرگ مذاکرات هسته ای را اعلام و سیاستی در عرصه خارجی اتخاذ کند که بازدارندگی، فشار اقتصادی و انزوای دیپلماتیک را (برای ایران) بازمی گرداند و در کنار دوستان ما در منطقه، به ویژه عربستان سعودی، امارات متحده عربی، اسرائیل، بحرین و هر کشور دیگری که به طور مستقیم هدف تجاوزهای ایران است، می ایستد.

برایان هوک همچنین مدعی شد که از نظر او، مذاکرات هسته ای به بن بست رسیده و توافق هسته ای مرده است، شرایطی که ممکن است دولت بایدن را مجبور کند به دنبال یک جایگزین باشد و به نظر می رسد که آن ها نیز بر اساس آنچه او مشاهده کرده است، چنین طرحی ندارند.

وی با بیان اینکه "اعمال فشار بهترین روش است، نه گفت وگو که یک شانس داد و با ایران نیز کارساز نبود" افزود: این، مثل یک حرکت شطرنج است، شما نمی توانید شاه خود را برای محافظت از ملکه رها کنید. اگر ایران با فشاری روبرو شود که ما تنها بیش از دو سال به آن وارد کردیم، چاره ای غیر از شروع امتیاز دادن درخصوص برنامه هسته ای اش نخواهد داشت.

هوک با ادعای این که توافق هسته ای به ایجاد یک رقابت تسلیحاتی در منطقه منجر شد، گفت: این احتمال وجود دارد که کشورهای دیگر نیز به دنبال بهره بردن از همان توافقی باشند که با ایران حاصل شده است.

وی در ادامه از سیاست های دولت اوباما درقبال ایران انتقاد کرد و مدعی شد: اما فشار اقتصادی که دولت ترامپ علیه ایران ایجاد کرد، بی سابقه بود و موجب شد تا بزرگ ترین بحران سیاسی و اقتصادی در تاریخ حکومت طی ۴۱ سال گذشته به وجود آید. بنابراین برای جلب توجه این نظام و نشان دادن جدیت خود درخصوص برنامه هسته ای آن می بایست فشار اقتصادی و بازدارندگی اعمال شود. اگر صحبت های خوب با این کشور کمک کننده بود، ما این مشکل را حدود 40 سال پیش حل می کردیم اما آنها تنها زبان زور، فشار و انزوا را می فهمند.

درحالیکه واشنگتن در سال های گذشته همواره به دنبال تغییر نظام در ایران بوده است، نماینده پیشین آمریکا در امور ایران مدعی است که مخالف این امر بوده و هست. موضوعی که او در مصاحبه سال گذشته خود با ایندیپندنت عربی نیز آن را مورد تاکید قرار داد.

برایان هوک در این باره گفت: تجربه  واشنگتن از تغییر نظام ها به اندازه کافی تلخ است. آینده ایران را مردم ایران تعیین می کنند، نه دولت ایالات متحده.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه درباره جنایت آمریکا علیه سردار حاج قاسم سلیمانی در فرودگاه بغداد که به شهادت او و همراهانش منجر شد و اینکه آیا جو بایدن، رئیس جمهور کنونی آمریکا مخالف این عملیات بوده است، گفت: به یاد ندارم که رئیس جمهور بایدن در این مورد نظری داشته است، یا خیر.

این مقام سابق آمریکا همچنین با بیان اینکه رئیس جمهور بایدن باید شکاف با عربستان را پر کند، گفت: بایدن می باییست در نشست منطقه ای در عربستان سعودی مرگ مذاکرات هسته ای با ایران را اعلام کند، یک طرح جایگزین برای مقابله با ایران، همکاری درخصوص رسیدگی به برنامه هسته ای ایران و تجاوزات منطقه ای این کشور ارائه دهد./ایسنا


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان