[ad_1]
راه برون رفت از تحریم ها حرکت های جهادی است

رئیس جمهور جهاد تبیین را نیز همچون جهاد با مال و جان برای دفاع و سازندگی کشور مهم دانست و تأکید کرد: نیروهای جهادگر با همان روحیه جهادی درباره خدمات انقلاب اسلامی نیز روشنگری کنند.

به گزارش ایسنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی امروز جمعه در اجتماع مردمی هسته های جهاد و پیشرفت که در سالروز تشکیل جهاد سازندگی به فرمان امام خمینی(ره) در حسینیه جماران برگزار شده بود، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای جهادگر، جهادسازندگی را شجره طیبه ای معرفی کرد که در عرصه های مختلف ثمرات و برکات فراوانی داشته است.

رئیس جمهور حضور در جبهه های جنگ و پیروزی در دوران دفاع مقدس و ایجاد امید در دل های محرومان و مستضعفان و ناامیدکردن دشمن در دوران پس از جنگ تحمیلی ۸ ساله را از مهم ترین دستاوردهای جهادسازندگی عنوان کرد.
 رئیسی با بیان اینکه جهاد سازندگی در وزارت کشاورزی ادغام شد تا روحیه جهادی بر همه اجزای دولت حاکم شود، اظهار داشت: برخی دلسوزان و دغدغه مندان با اتکای به تجربه موفق حرکت های جهادی این دغدغه را داشتند که با ادغام این نهاد ارزشمند رسالت آن بر زمین بماند.
رئیس جمهور گفت: اگر چه جهادسازندگی در وزارت کشاورزی ادغام شد، اما حرکت جهادی هرگز در کشور تعطیل نشد و این حرکت عظیم با همت گروه های جهادی پررونق ادامه یافت.
رئیسی با تأکید بر لزوم حمایت از حرکت های جهادی در کشور تصریح کرد: دولت به عنوان متولی اصلی پیشرفت و عدالت و رفع محرومیت در کشور خود را موظف به حمایت از مجموعه عظیم نیروهای جهادی به عنوان بازوان پرتوان نظام می داند.
رئیس جمهور با بیان اینکه از ابتدای تصدی مسئولیت دولت خلاء وجودی جریان جهادی را احساس و بر همین اساس احیای جهاد را پیگیری کردم، اظهار داشت: جریان جهادی به عنوان شجره طیبه ای که امام راحل آن را پایه گذاشتند و ثمرات بسیاری برای کشور داشته باید احیا شود.
رئیسی ادامه داد: دولت برای احیای حرکت جهادی با صاحبنظران این حوزه و گروه های جهادی که در رفع محرومیت کشور نقش آفرین بودند، هم اندیشی و معاون اول رئیس جمهور جلساتی را در این خصوص برگزار کرد، اما در خصوص تشکیل یک وزارتخانه یا سازمان به نتیجه نرسیدیم.
رئیس جمهور گفت: در نهایت مقرر شد گروه های جهادی همچنان میدان دار عرصه جهاد باشند و دولت فعالیت آنها را با سه کارویژه هدایت، حمایت و نظارت رصد کند.
رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه شورای عالی جهادسازندگی برای حمایت از حقوق اقدامات جهادی و تداوم حرکت های مردمی محرومیت زدایی شکل گرفت، اظهار داشت: در ۴۳ سال اخیر هر جا براساس رهنمودهای امام و رهبری و با توجه به فرامین حکمت آمیز و حکمت آموز مقتدایمان حرکت کردیم، موفق بودیم.
رئیس جمهور افزود: هر جا ناکامی بوجود آمد به دلیل عمل به نسخه دیگران و چشمداشت به دست بیگانگان بود و حضور مردم در عرصه جدی گرفته نشد.
رئیسی با بیان اینکه استفاده از تجربه دیگران ارزشمند است، اما نمی توانیم به نسخه هایی که مطابق و متناسب با نظام و هویت ما نیست عمل کنیم، خاطر نشان کرد: نسخه های غربی متناسب با زیست بوم ما نیست و باید به دست نیروهای متخصص و براساس فرهنگ و هویت ما بومی سازی شود.
رئیس جمهور ادامه داد: وقتی دیگران برای ما نسخه فرهنگی بنویسند، می شود سند ۲۰۳۰ و نسخه های دیگران در حوزه تولید، اقتصاد و مسایل اجتماعی نیز با فرهنگ ما سازگاری ندارد و باید دغدغه مندان انقلاب متناسب با شرایط ایران اسلامی نسخه نویسی کنند.
رئیسی گفت: آموختن اندوخته و تجربه دیگران کار درستی است، اما باید نسبت به نسخه های دیگران با احتیاط عمل کرد و کارشناسان و دغدغه مندان باید این نکته ها را بررسی کنند تا متناسب با انقلاب اسلامی نسخه بنویسند.
رئیس جمهور با اشاره به دستور روز گذشته خود برای تولید هواپیمای مسافربری توسط یکی از شرکت های داخلی در اصفهان، گفت: در زمان مدیریت آستان قدس رضوی در سفری به تاتارستان از یک مجموعه هلی کوپترسازی این کشور بازدید کردم که از آن به عنوان قطب صنعتی در آنجا یاد می شد، اما آنچه دیروز در اصفهان دیدم به مراتب ارزشمندتر، پیشرفته تر و گسترده تر بود.
رئیسی افزود: این شرکت توان ساخت انواع پرنده ها براساس استانداردهای جهانی را دارد و تأکید شد به سرعت و در یک حرکت جهادی عملیات اجرایی تولید هواپیما با ظرفیت ۷۲ سرنشین را در دستور کار قرار دهد.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر اینکه حرکت تحول گرا نیاز امروز ماست به تبیین اقتضائات و الزامات حرکت تحولی پرداخت و روحیه تحول خواهانه را نخستین شرط تحقق این هدف دانست.
رئیسی بر همین اساس خاطر نشان کرد: هر نیرویی که روحیه تحول خواهانه ندارد و آماده تحول نیست، نباید در رأس کار قرار گیرد.
رئیس جمهور از بازنگری در فرآیندها به عنوان دومین شرط حرکت تحولی یاد کرد و افزود: برخی فرآیندها مانع از حرکت های تحولی می شود و کارها را با اختلال مواجه و مردم را ناامید می کند.
رئیسی بر زمین ماندن برخی پروژه ها را محصول همین فرآیندهای دمکراتیک اداری پیچیده دانست و گفت: امروز به اندازه ۵۰ سال پروژه نیمه تمام در کشور داریم که اگر یک حرکت جهادی نشود، همچنان شاهد عقب ماندگی در این حوزه خواهیم بود.
رئیس جمهور با بیان اینکه حرکت جهادی در ذات انقلاب اسلامی است و هرگز از آن جدا نمی شود، متذکر شد: هر تعریفی از انقلاب ارائه شود که حرکت جهادی در آن وجود نداشته باشد، مخدوش است.
رئیسی سومین شرط حرکت تحولی را تحول در ساختارها عنوان کرد و گفت: ساختارها باید متناسب با اقتضای انقلاب اسلامی و حرکت جهادی اصلاح، بروزرسانی و کارآمد شود.
رئیس جمهور با بیان اینکه امت اسلامی دارای هدف و مقصد است، تصریح کرد: اگر دیروز ساقط کردن حکومت ستم شاهی و برقراری نظام دینی و مقابله با توطئه های مزاحمان زندگی مردم و حضور در صحنه دفاع مقدس و دفع شر دشمنان و دفاع از حریم انقلاب هدف بود، امروز هدف مهم ما عدالت و پیشرفت و رسیدن به تمدن اسلامی است.
رئیسی با تأکید بر اینکه این راهبرد مهم در سایه حرکت جهادی تحقق می یابد، تأکید کرد: امت نه حق دارد در جا بزند و متوقف شود و نه حق دارد در یک سیر ارتجاعی به عقب بازگردد، بلکه باید پیشرفت را در نظر داشته باشد و با نگاه به آینده پیش برود.
رئیس جمهور از امام و مقتدای جامعه به عنوان رکن محوری حرکت جهادی یاد کرد و گفت: جامعه و همچنین همه ارکان حاکمیت و گروه های جهادی باید از امام جامعه تبعیت کنند و فرامین او را کامل اجرا کنند تا جامعه به هدف و مقصد برسد.
رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه امروز جبهه انقلاب اسلامی در همه عرصه ها دست برتر را دارد، اظهار داشت: اینکه دشمن اعتراف می کند در به نتیجه رساندن فشار حداکثری شکست مفتضحانه خورده ایم، به معنی آن است که انقلاب اسلامی راه پیروزی و پیشرفت و آمریکا راه افول و ضعف را طی می کند.
رئیس جمهور تحریم ها را نیز ناشی از شکست آمریکا در صحنه رویارویی با ایران اسلامی دانست و گفت: راه برون رفت از تحریم ها حرکت های جهادی است و همین حرکت ها باعث شده دشمن نتواند با تحریم ها ما را مغلوب کند.
 رئیسی با تأکید بر لزوم خنثی سازی تحریم ها، افزود: جای تعجب دارد که آمریکایی ها از یک سو برای مذاکره و توافق پیغام می فرستند و از سوی دیگر بر لیست تحریم ها می افزایند.
رئیس جمهور گفت: اینکه اعلام می کنیم به آنها اعتماد نداریم، دنیا به ما حق بدهد که به میثاق شکنان اعتماد نکنیم و بر داشته های خود اتکاء کنیم.
رئیسی با بیان اینکه حرکت جهادی، حرکتی توأم با اندیشه و اراده ای جدی و محاسبه دقیق مسیر تا مقصد و موانع و کارشنکنی های دشمنان است، تصریح کرد: امروز محور حرکت های جهادی در کشور تولید است و گروه های جهادی باید در صحنه تولید اقدام جدی و ماندگار انجام دهند.
رئیس جمهور افزود: باید تولید در روستاها جدی گرفته و اقتصاد روستایی فعال شود تا روستائیان در روستا بمانند و مدیران دولتی هم باید خود را موظف به حمایت از اقدامات گروه های جهادی به ویژه در روستاها بدانند.
رئیسی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین، تصریح کرد: هرکس امروز دغدغه انقلاب و نظام را دارد و خود را ولایتمدار می داند باید دلسوزانه برای اجرای فرامین رهبری در حرکت عظیم تولید مشارکت کند.
رئیس جمهور این نکته را به گروه های جهادی متذکر شد که مبادا فضای کار جهادی محدود و انحصاری شود و تأکید کرد: جریان جهادی، جریانی به گستره همه ایران و کسانی است که دغدغه انقلاب و عدالت و پیشرفت دارند.
رئیسی با اشاره به تلاش های دشمنان برای ترغیب جوانان متشخص به خروج از کشور، تأکید کرد: ترغیب جوانان برای رفتن از کشور خیانت است و باید جریان مهاجرت را معکوس یا متوقف کنیم.
رئیس جمهور با تأکید بر لزوم توجه به تولید دانش بنیان در حوزه کشاورزی و تأمین مواد غذایی در کشور، اظهار داشت: ایران ظرفیت استقلال در تولید مواد غذایی را دارد اما در حال حاضر واردکننده محصولات کشاورزی و غذایی هستیم و همه باید برای تولید کالاهای اساسی و بی نیازی کشور در این حوزه بسیج شوند.
رئیسی همچنین بر ضرورت توجه به مشاغل خرد و خانگی تأکید کرد و گفت: اگر در یک حرکت جهادی سالانه یک میلیون اشتغال ایجاد نشود در این عرصه نیز همچون بخش مسکن عقب خواهیم ماند.
رئیس جمهور افزود: آنچه من در خصوص تولید سالانه یک میلیون مسکن گفتم هم نیاز مردم و هم تصریح قانون بوده است و کسانی که به قانون عمل نکردند باعث شدند سالانه در ساخت ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار واحد مسکونی عقب بمانیم.
رئیسی با اشاره به حرکت عظیم گروه های جهادی در مناطق محروم و زلزله زده برای ساخت مسکن از همکاری آنها برای اجرای نهضت ملی مسکن استقبال کرد.
رئیس جمهور همچنین از حضور گروه های جهادی در مقابله با بیماری کرونا نیز به عنوان یکی از عوامل مهم موفقیت کشورمان در این عرصه یاد کرد و گفت: نیروهای جهادی همانطور که در مقابله با کرونا خوش درخشیدند در حوزه سلامت، آب و هوا و دیگر عرصه ها نیز حضور یابند و دولت را در مأموریت هایش یاری دهند.
رئیسی استعدادیابی در شهرها و روستاها را موضوعی مهم دانست و از نیروهای جهادی خواست استعدادهای درخشان را شناسایی و آنها را در پیشبرد کارهایشان به خدمت بگیرند.
رئیس جمهور در همین راستا پیوند دانشگاه و روستا را مسأله ای مهم دانست و گفت: اینکه دانشگاه فقط پایان نامه تولید کند اثربخش نیست و باید نهاد دانشگاه در کنار بخش های دیگر قرار گیرد و دانش و دانایی زمینه ساز توانایی شده و آثار پایان نامه ها در زندگی مردم دیده شود.
 رئیسی با بیان اینکه با تمام وجود یقین دارم با عنایت خدا و با اتکاء به ظرفیت های مادی و معنوی می توانیم در همه عرصه هایی که دیگران با تردید به آن نگاه می کنند موفق شویم و آینده را روشن و امیدوارکننده می بینم، تصریح کرد: دولت تا آخرین نفس در مسیر سازندگی کشور و تسهیل زندگی مردم و کمک به محرومان و مستضعفان تلاش می کند و هرگز در این مسیر متوقف نمی شود.
رئیس جمهور جهاد تبیین را نیز همچون جهاد با مال و جان برای دفاع و سازندگی کشور مهم دانست و تأکید کرد: نیروهای جهادگر با همان روحیه جهادی درباره خدمات انقلاب اسلامی نیز روشنگری کنند.
 رئیسی گفت: امروز برخی به دنبال تطهیر رژیم جنایتکار ستمشاهی هستند که بر مردم ظلم کرد و پای آمریکا و اسرائیل و استعمارگران را به کشور باز کرد، نباید اجازه داد برخی قلم فرسایی ها موجب فراموشی این جنایت ها شود.
پیش از سخنان رئیس جمهور سیدامیر حسین مدنی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و دبیر شورای عالی جهاد سازندگی و همچنین سید احمد عبودتیان دستبار رئیس جمهور در امر مردمی سازی دولت به تبیین برنامه های دولت برای همیاری و پیشرانی گروه های جهادی پرداختند که در قالب ۵۰۰ شورای فعال و ۵۴۱ قرارگاه جهادی در سطح کشور فعالیت دارند.
همچنین در این جلسه تعدادی از جهادگران عرصه های مختلف به بیان دیدگاه ها، پیشنهادات و درخواست های خود پرداختند. استفاده از نیروهای جهادی در مجمع عالی جهادسازندگی، استفاده از توان مردمی در پیشبرد برنامه های دولت در عرصه محرومیت زدایی و ایجاد هسته های جهادی در همه دستگاه ها و وزارتخانه ها از مهم ترین مطالبات آنها بود.
عدم تصدی گری دولت در سازماندهی گروه های جهادی، ایجاد کرسی برای نماینده گروه های جهادی در شوراهای عالی، ایجاد نشان «والی» در نشان های رسمی دولتی، صیانت از جریان جهادی با جلوگیری از ورود آن به عرصه های سیاسی و حزبی، ایجاد ردیف بودجه سالانه برای فعالیت های جهادی و همچنین گنجاندن طرح ها و برنامه های جهادی در احکام قانون برنامه توسعه از دیگر درخواست های جهادگران بود.

انتهای پیام


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان