در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

یک سال از انتخابات ۱۴۰۰ گذشت

۱۴۰۱/۰۳/۲۸ ۰۲:۳۷ کد خبر: 172859
[ad_1]

درست یک سال از انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ می گذرد. انتخاباتی که نهایتا با پیروزی آیت الله سید ابراهیم رئیسی به پایان رسید و رئیس پیشین قوه قضاییه پس از آن بر صندلی ریاست قوه مجریه تکیه زد.

به گزارش ایسنا، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران روز جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برگزار شد و پس از پایان این انتخابات، آیت الله سید ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس دولت سیزدهم برای چهار سال کلید نهاد ریاست جمهوری را در پاستور از حسن روحانی تحویل گرفت.

ثبت نام از داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از ۲۱ اردیبهشت ماه آغاز شد و پس از ۵ روز در ۲۵ اردیبهشت با ثبت نام ۵۹۲ نفر در ساختمان خیابان فاطمی وزارت کشور پایان یافت. پیش از شروع ثبت نام ها گمانه زنی های زیادی برای حضور افراد مختلف در انتخابات مطرح می شد. حدس هایی که برخی از آن ها درست و برخی دیگر مانند حضور محمدباقر قالیباف، محمدجواد ظریف، علی اکبر صالحی، محمدرضا عارف، علی نیکزاد و پرویز فتاح غلط بود و این چهره ها برای حضور در انتخابات ثبت نام نکردند. سید حسن خمینی هم گزینه محبوب اصلاح طلبان بود که در دیدار با رهبر انقلاب و با توصیه ایشان از نامزدی در انتخابات صرف نظر کرد.

اما در میان ۵۹۲ نفری که برای ثبت نام به وزارت کشور رفتند چهره های شاخصی مثل سید ابراهیم رئیسی، محمود احمدی نژاد، علی اردشیر لاریجانی، سعید جلیلی، اسحاق جهانگیری، محسن رضایی میرقائد، علیرضا زاکانی، سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی، مسعود پزشکیان، عبدالناصر همتی، محسن مهرعلیزاده، عباس آخوندی، سید مصطفی تاجزاده، سید شمس الدین حسینی، صادق خلیلیان، حسین دهقان، حسن سبحانی، محمد شریعتمداری، سید عزت الله ضرغامی، فریدون عباسی دوانی، محمد عباسی، رستم قاسمی، سید مصطفی کواکبیان، سعید محمد، علی مطهری، محسن هاشمی رفسنجانی و... حضور داشتند.

پس از ثبت نام ها نوبت به شورای نگهبان رسید تا صلاحیت نامزدها را بررسی کند. این شورا علاوه بر مهلت ۵ روزه ابتدایی خود، از مهلت پنج روزه دومش نیز استفاده کرد و در روز سه شنبه چهارم خرداد و در نهمین روز از مهلت قانونی خود، اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده را به وزارت کشور اعلام کرد. محسن رضایی، سید ابراهیم رئیسی، سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی، عبدالناصر همتی، محسن مهرعلیزاده، علیرضا زاکانی و سعید جلیلی، ۷ کاندیدایی بودند که صلاحیتشان از سوی شورای نگهبان احراز شد.

این موضوع و احراز نشدن صلاحیت برخی نامزدها از جمله علی لاریجانی، محمود احمدی نژاد، اسحاق جهانگیری و مسعود پزشکیان با اعتراض هایی روبرو شد تا جایی که حسن روحانی رئیس جمهور وقت در جلسه چهارشنبه پنجم خرداد هیات دولت با انتقاد از شورای نگهبان، از نامه به رهبر انقلاب درباره این موضوع خبر داد.

رهبر انقلاب اسلامی هم در نطق تلویزیونی خود به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) در واکنش به بررسی احراز صلاحیت ها فرمودند: «به بعضی از افرادی که صلاحیتشان احراز نشد، ظلم و جفا شد و به آنها یا خانواده هایشان که خانواده های محترم و عفیفی بودند، نسبت های خلاف واقع داده شد که بعداً  ثابت شد آن گزارش ها غلط و خلاف است.»

البته این اتفاقات تغییری در تصمیم شورای نگهبان ایجاد نکرد و از همان فردای اعلام نام ۷ کاندیدای احراز صلاحیت شده، فرصت تبلیغاتی آنان آغاز شد. در جریان رقابت های انتخاباتی، علاوه بر پخش فیلم های تبلیغاتی کاندیداها از صداوسیما و حضورشان در برنامه های مختلف برای ارائه برنامه های خود، سه مناظره هم میان ۷ کاندیدا برگزار شد. مناظره هایی که با توجه به سبک و سیاق آن، علاوه بر انتقاد رسانه ها و سیاسیون، در برخی موارد با انتقاد خود کاندیداها هم روبرو شدند.

با این حال در مناظره ها عبدالناصر همتی تلاش داشت خود را در مقابل سایر کاندیداها قرار دهد و با رئیسی یک دوقطبی بسازد که البته رئیسی  ایجاد این دوقطبی از سوی همتی را بی حاصل توصیف کرد.

دو روز پیش از برگزاری انتخابات و پس از پایان فرصت تبلیغات، سعید جلیلی و علیرضا زاکانی به گفته خود به نفع جبهه انقلاب و در واقع در حمایت از جریان اصولگرایی و محسن مهرعلیزاده از رقابت های انتخاباتی انصراف دادند و از صبح جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰، فرآیند رای گیری آغاز شد.

پس از پایان شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، که با مشارکت ۲۸ میلیون و ۹۸۹ هزار و ۵۲۹ نفر از  انجام شد، سید ابراهیم رئیسی توانست با کسب ۱۸ میلیون و ۲۱ هزار و ۹۴۵ رای (۶۲.۱۷ درصد آرای ماخوذه) به ریاست دولت سیزدهم دست یابد. در این انتخابات محسن رضایی با ۳ میلیون و ۴۴۰ هزار و ۸۳۵ رای (۱۱.۸۷ درصد آرای ماخوذه)، عبدالناصر همتی با ۲ میلیون و ۴۴۳ هزار و ۳۸۷ رای (۸.۴۳ درصد آرای ماخوذه) و سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی با یک میلیون و ۳ هزار و ۶۵۰ رای (۳.۴۶ درصد آرای ماخوذه) نتوانستند به موفقیت برسند.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی با وعده هایی از جمله ساخت ۴ میلیون مسکن و ایجاد ۴ میلیون شغل در ۴ سال، مبارزه با فساد و رانت، بهبود اوضاع اقتصادی، تغییر ساختارهای غلط اداری، وابسته نکردن اقتصاد و توسعه کشور به مذاکرات و... توانست نسبت به سایر کاندیداها اقبال عمومی بیشتری پیدا کند و برای چهار سال به عنوان رئیس قوه مجریه کلیددار پاستور شود.

انتهای پیام


[ad_2]
منبع

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان