جنگل های بلوط زاگرس از منابع ارزشمند طبیعی در مناطق غرب کشور به حساب می آید که امروز حال خوبی ندارد و معیشت بیش از ۵۰ درصد مردم منطقه را با خطر روبرو کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، در دنیای ماشینی امروز که هر روز خبرهایی از نابودی طبیعت به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به دست انسان به گوش می رسد، وجود منابع طبیعی ارزشمند در هر کشوری به مثابه گنجی گرانبها است. به همین خاطر افراد بسیاری هستند که به دنبال حفظ و حراست از این گنج های خدادی هستند. جنگل های بلوط ایران هم یکی از گنج های کشورمان است.

درخت بلوط متعلق به تیره راش سانان است. این خانواده شامل ۶۰۰ گونه شناسایی شده است که با وجود تفاوت هایی که به لحاظ ظاهری بین آنها وجود دارد، همگی با نام بلوط شناخته می شوند. بلوط درخت بومی بسیاری از مناطق معتدل تا گرمسیری در نیمکره شمالی می باشد که دارای نمونه های خزان پذیر یا برگ ریز است.

ریشه های بلوط برای تأمین نیاز آبی و تغذیه ای این درختان تنومند و بلند قامت، در زیر خاک بخوبی گسترده می شوند و از این جهت برای حفظ خاک و عدم فرسایش کاربرد دارد. بلوط از جمله درختانی است که عمری طولانی دارد و حتی درختان بلوط قدیمی امروزه شناسایی شده اند که عمر آنها در حدود ۸۰۰ سال تخمین زده می شود.

درختان بلوطی که در ایران رشد می کنند شامل بلوط ایرانی یا برودار است که با آب و هوای ایران سازگار و در بخش اعظمی از شمال تا جنوب شرق و رشته کوه های زاگرس آن را کشت می کنند. ارتفاع آن به ۱۰ متر و بیشتر نیز می رسد که از انعطاف پذیری بالایی نیز برخوردار است. بلوط سفید مازو نوع دیگری از درخت بلوط در مناطق شمالی ایران به خصوص مازندران، گلستان و گیلان رشد می کند که با نام بلوط بدون ساقه، بلوط ذرتی و همچنین بلوط جنگلی نیز شناخته می شود. این گیاه در اصل بومی مناطقی از اروپا و ایران به شمار می رود. از دیگر گونه های درخت بلوط درون ایران می توان به بلند مازو، یوول یا بلوط لبنانی، اوری، مازوج، دارمازو و بلوط حلبی اشاره کرد.

چوب بلوط با چگالی در حدود ۰٫۷۵ گرم بر سانتی متر مکعب از سختی و استحکام بالایی برخوردار است. همچنین به دلیل داشتن مقادیر تانن بالا در برابر حشرات و حملات قارچ ها بسیار مقاوم است. چوب این درخت از مرغوب ترین چوب هاست و زغال آن نیز مرغوب است. این موضوع یکی از دلایل قطع بی رویهٔ این درختان است.

اهمیت جنگل های بلوط زاگرس برای هرکسی که مقداری با محیط زیست آشنا باشد پوشیده نیست. متأسفانه این منبع طبیعی ارزشمند در وضعیت خوبی قرار ندارد و عوامل مختلفی این زیست بوم را به خطر انداخته است.

در همین رابطه گفت وگوهایی با نقی شعبانیان، معاونت امور جنگل ها در سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری داشتیم تا پاسخ سوالاتمان را در رابطه با درختان بلوط به طور مفصل بگیریم.

لطفاً در مورد زیستگاه درختان بلوط توضیحاتی بفرمائید.

جنگل های بلوط زاگرس تحت عنوان جنگل های بلوط غرب کشور مساحتی حدود ۶ میلیون هکتار دارد که در ۱۱ استان پراکنده است. این جنگل ها نقش مهمی از جهات مختلف دارد؛ از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نقش بسیار مهمی در معیشت مردم دارند. طبق مطالعات صورت گرفته بیش از ۵۰ درصد معیشت مردم وابسته به محصولات فرعی این جنگل ها و کشاورزی است. از لحاظ اکولوژیکی و زیست محیطی نیز این جنگل ها نقش مهمی دارند. در حال حاضر بحث روز کشور موضوع ریزگردها است و این درختان می توانند به عنوان کاهش دهنده ریزگردها نقش ایفا کنند.

کاهش گازهای آلاینده، ذخیره و تنظیم چرخه آب کشور، کاهش فرسایش و بسیاری از معضلات زیست محیطی که وجود دارد نیز از وظایف این جنگل ها است.

دلایل اصلی به مشکل خوردن این جنگل ها چیست؟

این جنگل ها متأسفانه هم به دلیل استفاده غلط و هم به دلیل استفاده بیش از حد دچار مشکل شدند و تعادل زیستی آنها به هم خورده است. از جمله موارد استفاده بیش از حد می توان به تعداد دام اضافه تر از حد مجاز اشاره کرد؛ و به عنوان استفاده نادرست می توان از سرشاخه زنی درختان و نحوه شخم زدن غلط نام برد.

به دلیل همین استفاده زیاد و غلط، تعادل جنگل ها به هم خورده است و می توان گفت که این جنگل ها دچار یک ضعف اکولوژیکی شده اند و زادآوری به حدود صفر رسیده است. یکی از دلایل این کاهش زادآوری پیر شدن این درخت ها است. از موجود زنده ای که پیر شده است توقع برای زادآوری نیست و باید اشاره کنم بیش از ۹۰ درصد درختان ما این مشکل را پیدا کرده اند.

وقتی درختان پیر می شوند، کم کم آفت ها و انواع بیماری ها به سراغ درختان می آیند و این موضوع بسیار طبیعی است.

راه حل برون رفت از این بحران چیست؟

اگر واقعاً به دنبال نجات این جنگل ها هستیم باید تعادل اکولوژیک این جنگل را برگردانیم. اگر این کار را کردیم موفق شده ایم وگرنه اقداماتی مثل مبارزه با آفات به صورت کوتاه مدت، مسکن وار است و اثر بلند مدت نخواهد داشت.

باید ببینیم مشکل جنگل دقیقاً کجاست و به سراغ حل ریشه ای آن باشیم. یکی از علت های اصلی، تعداد کم درخت در هکتار است. یعنی تعداد درختانی که در هر هکتار وجود دارد پایین است. لذا باید تعداد هکتار را بالا ببریم. از دیگر عواملی که اشاره شد پیری درختان است که باید جوان سازی صورت گیرد. باید بتوانیم نهال های جوانی در این جنگل ها مستقر کنیم. خوشبختانه در جنگل های بلوط غرب زادآوری خوبی شکل می گیرد ولی به دلیل استفاده نادرست و دامپروری غلط، این زادآوری عملاً صفر درصد است.

در کنار اینکه بخواهیم جنگل کاری یا بذر کاری کنیم، بیشتر تمرکز باید بر روی حفظ زادآوری باشد تا نهال استقرار پیدا کند و از آب و گل در بیاید تا حیوانات نتوانند به آنها آسیب برسانند.

تاج پوشش درختان بلوط در چه سطحی است؟

سطح تاج پوشش در این جنگل ها پایین آمده است. در بعضی مناطق به زیر ۲۵ درصد رسیده است. بیش از یک میلیون هکتار از جنگل های ما تاج پوشش بین ۵ تا ۱۰ درصد دارند. ما باید این تاج پوشش را بالا ببریم و به عدد ۱۵ تا ۲۵ درصد و نهایت بالای ۵۰ درصد که هدف نهایی است برسانیم. برای این کار علاوه بر جنگل کاری، باید فعالیت مردم در منطقه را ساماندهی کنیم. مثلاً در منطقه کردستان سرشاخه درختان را برای علوفه دام قطع می کنند. ما نمی گوییم قطع نکنند؛ در واقع می گوئیم باید ساماندهی شود. خوشبختانه سازمان برای این فعالیت ها برنامه ریزی کرده است و باید ببینیم که چقدر در عملیاتی کردن آن موفق خواهیم بود.

طرح آماده بهره برداری و عملیاتی شدن برای جلوگیری از روند رو به نابودی جنگل ها دارید؟

جلسه ای با حضور اساتید دانشگاه و مسئولین برگزار شد که خروجی این جلسه اجرای طرحی به صورت آزمایشی است. این طرح «جنگلداری اجتماعی» نام دارد که بر اساس آن می خواهیم در سه استان زاگرس به طور آزمایشی پیاده کنیم. در این طرح دستورالعمل هایی تهیه می شود که اجرای ۱۰۰ درصد آن به عهده مردم محلی خواهد بود. یعنی سازمان تنها نظارت و مشاوره فنی دارد و طرح رو ارائه می دهد و بحث های انگیزشی و تشویقی را به طوری که منافع مردم لحاظ شود را در نظر می گیرد.

طرح کلی جنگلداری اجتماعی برای تأمین منافع مردم است. یعنی مردم با احیای جنگل خوشحال باشند که جنگل وضعیتش خوب است و ناراحت باشند که جنگل وضعیتش بد است؛ چرا چون منافع مردم به این موضوع گره خورده است.

نظر تمام کارشناسان حاضر در جلسه این است که تنها راه نجات زاگرس این طرح است. در واقع در دنیا نیز با تجربیاتی که داشته است مثل کشورهای اسپانیا، ایتالیا و فرانسه، به این نتیجه رسیدند که با مشارکت های مردمی می توانند معضلات جنگلداری را برطرف کنند.

چرا طرح جنگل داری اجتماعی به صورت آزمایشی اجرا می شود و سراسری نیست؟

مشکلات اجتماعی اقتصادی که در زاگرس وجود دارد بسیار وسیع است و این امکان برای ما وجود ندارد که این طرح را به صورت گسترده اجرایی کنیم. لذا ابتدا باید با احتیاط به صورت آزمایشی اجرا شود. سال ۱۴۰۱ ما در واقع درگیر نوشتن این طرح خواهیم بود تا یک طرح کاملاً کارشناسانه داشته باشیم. بر طبق برنامه ریزی سال ۱۴۰۲ قرار است این طرح اجرایی شود.

برنامه ریزی های انجام شده فقط در سطح سازمان منابع طبیعی است؟

خیر، سندی تحت عنوان سند «جامع حفاظت و مدیریت پایدار جنگل های زاگرس» نوشته شده است که در این سند طرح هایی از جمله همین طرح جنگلداری اجتماعی پیش بینی شده است. ضمناً کار گروهی در دولت با ریاست معاون اول رئیس جمهور تحت عنوان کارگروه حمایت و حفاظت از جنگل های زاگرس تشکیل شده است که استانداران زاگرس و وزرا در این کارگروه عضو هستند. این کارگروه در بالاترین سطح از دولت قرار دارد و امیدواریم در دولت سیزدهم از این طرح ها نتیجه بگیریم.

اعتبارات سازمان جهت اجرای طرح ها کفایت می کند؟

از وظایف سازمان دادن طرح و برنامه هایی است که قابلیت اجرا داشته باشد و از طرفی اجرا شدن این طرح ها نیاز به اعتبار دارد. اعتباری که در ۲۰ الی ۳۰ سال اخیر بوده است اصلاً جوابگوی حفظ جنگل های زاگرس نیست و این واقعیتی است که باید به آن اشاره کرد. امیدواریم اعتبارات لازم جهت پیشبرد برنامه ها تأمین شود.

پیری درختان چه مشکلاتی را به وجود آورده است؟

در صد سال اخیر در واقع ما فقط از این جنگل ها بهره کشی کردیم بدون اینکه کمک کنیم تا این جنگل سرپا باقی بماند. این موضوع باعث شده تا وقتی در جنگل های زاگرس قدم می زنیم پیری را مشاهده کنیم. وقتی برنامه های بنیادین نداشته باشیم، سال به سال با معضلاتی روبرو خواهیم شد که حل آنها زمان بر است. هر موجود زنده ای وقتی به پیری می رسد با بیماری های مختلفی روبرو می شود.به طور مثال جوانه خارهای بلوط، برگ خوارهای بلوط و بیماری ذغالی از جمله آفات و بیماری هستند که گریبان گیر درختان جنگل های بلوط شده است. تا وقتی که تعادل جنگل را در سال های آتی بر نگردانیم، با مشکلات بیشتری روبرو خواهیم بود.

چرا این آفت ها را از بین نمی برید؟

استفاده از آفت کش ها و سموم و دستگاه های از بین برنده آفت ها در واقع به صورت مسکن عمل می کنند و یک کار موقت است. بنده معتقدم آفاتی که الان ما می شناسیم عضوی از این اکوسیستم هستند. جوانه خوار بلوط غریبه نیست؛ برگ خوار بلوط غریبه نیست. در واقع یک حلقه ای از زنجیره و شبکه غذایی در این اکوسیستم هستند. لذا ما اصلاً به دنبال این نیستیم که این آفت ها را به صورت کامل از بین ببریم. در واقع می خواهیم روند افزایش آفت ها را کنترل کنیم. تغییر اکولوژیکی باعث شده تمام آفاتی که تا ۲۰ سال گذشته مفید بوده اکنون طغیان کند. لذا باید به جای از بین بردن کامل این آفات نیاز است تا جمعیت آنها کنترل شود. حذف کامل این آفت به منزله از بین بردن یک حلقه زنجیره غذایی این اکوسیستم است و باعث می شود که تعادل اکولوژیکی منطقه بیشتر به هم بخورد.

برای کاهش آفت ها از سموم شیمیایی استفاده می کنید. آیا این سموم خود خطرناک نیستند؟

بهتر است به جای سموم بگوییم ترکیبات بیولوژیکی. این ترکیبات گاهاً از باکتری یا گیاهان استفاده می شود و به عنوان ترکیب های کم خطر هستند؛ و نه بی خطر. درسته برخی می گویند این ترکیب از گیاهان و یا ویروس و باکتری ها گرفته می شوند و ترکیبات بی خطری هستند، ولی بنده در تحقیقاتی که انجام داده ام می توانم بگویم که این ترکیبات بی خطر نیستند و کم خطر هستند و ما در مواقع ضروری از این ترکیب ها استفاده می کنیم.

انتخاب مناطق برای سمپاشی به چه نحوی است؟

نقدی که به ما می کنند این است که چرا شما در فلان منطقه ایران سمپاشی نکردید. این نیست که هر جا آفتی چند برگ را خورد سریعاً در منطقه از ترکیبات بیولوژیکی یا سموم استفاده کنیم. ما کمیته هایی در سازمان در استان ها داریم که افراد متخصص از جمله اکولوژیست ها و گیاه شناسان در رابطه با این موضوع نظر می دهند و برای سازمان تشخیص این کمیته برای اقدامات بعدی مهم است. به طور مثال ممکن است فردی اشاره کند که در منطقه ای نیاز است آفت ها کشته شوند. ولی این کمیته با بررسی هایی که انجام می دهد می گوید که کمی دست نگه دارید؛ ممکن است در آینده وضع بهتر شود و این نظر کمیته برای ما ارجحیت دارد.

موضوعاتی که در گفت و گوی بعدی با نقی شعبانیان به سراغشان رفته ایم:

دستگاه های اجرایی دخیل در حراست جنگل های بلوط مردم محله عاملی جلوی اجرای طرح ها نقش تشکل های اجتماعی در حفظ زیست بوم زاگرس آتش سوزی و قطع درختان بلوط و راه حل کاهش قیمت چوب

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان