رئیس کل سازمان نظام پرستاری، پیرامون تحقق فوق العاده خاص برای تمامی مدافعین سلامت و بیکار شدن ۱۰ هزار پرستار طرحی، به رئیس جمهور نامه نوشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد میرزابیگی، در این نامه آورده است: همانطور که مستحضرید پرستاران و مدافعین جان بر کف نظام سلامت در تمام ایام و لحظات مبارزه با کرونا، فدایی بودن را برای مردم و کشور به معنای واقعی و در عمل اثبات کردند و اگر مجدداً هم لازم شود، باز هم محکم و استوار تر از همیشه در صحنه هستند و راهرو راه شهدای گرانقدر و به ویژه ۳۰۰ شهید مدافع سلامت و حدود ۸ هزار جانباز کرونایی؛ خواهند ماند. همان ها که در ایام نفس گیر و تیره و تار کشور؛ جان و سلامتی خود را فدا کردند تا حیات مردم به خطر نیافتد و بیماران این مرز و بوم، سلامتی خود را باز یابند و به آغوش خانه و خانواده شان برگردند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری در ادامه عنوان داشت: ما پرستاران و تمامی مدافعین سلامت به عنوان اعضای خانواده نظام و انقلاب که به تبع حرفه مقدس مان؛ مهم ترین مأموریت ما؛ حفاظت از امنیت سلامت مردم است؛ آسیب های بزرگی از کرونا خورده ایم و هم اکنون برای عرضه به محضرتان درد دل ها؛ نیازها و انتظاراتی داریم که در کشور بزرگ و قدرتمند ایران اسلامی، با این وسعت؛ بضاعت و توانمندی، توجه و تأمین آنها؛ هزینه گزافی بر نمی دارد. لیکن گویا مشکل اصلی جامعه خط مقدم نظام سلامت (پرستاران) آن است که نه در مجلس شورای اسلامی؛ نماینده ای دارند و نه در کابینه دولت وزیری آن هم از جنس خودشان! و جرمشان هم خدمت مداوم و شبانه روزی بدون توجه به صف بندی های سیاسی و جناحی به آحاد ملت بزرگ ایران است که فقط نمونه ای از ده ها مورد را عرض می کنیم.

و آن اینکه تا لحظه نگاشته شدن این نامه؛ (پایان مرداد ۱۴۰۱) نه در اجرای قانون نه در اجرای فرمایشات و دستورات رئیس جمهور آن هم به دفعات؛ نه به خاطر ارزشمندی مبارزه با کرونا نه در اثر فعالیت مجلس انقلابی و نه در اثر رای آوری دولت مردمی و نه در اثر دستورات صریح حضرتعالی در روز پرستار در خرم آباد و نه در اثر جلسات و مکاتبات معاون اجرایی نهاد و نه مکاتبات دفتر رئیس جمهور و نه...

تا این لحظه

۱- نه تنها هیچ نیرویی از جنس مدافعین سلامت (جز سهمیه فرزندان ایثارگران) استخدام نشده بلکه به رغم کمبود بسیار شدید پرستار و کادر درمان؛ تا کنون بالغ بر ۱۰ هزار جوانان مبارز رشید دوره کرونا؛ که به اجبار یا به اختیار در آن دوران سخت، تمدید طرح شده بودند؛ تاکنون تسویه؛ از کار بیکار و خانه نشین شده اند و بزرگ ترین بهانه برای تبلیغات منفی؛ مسموم و زهرآگین معاندین و ضد انقلاب و تحریک آنها و بسیاری دیگر از سرمایه های انسانی ارزشمند نظام سلامت، به مهاجرت به سایر کشورها فراهم شده است. (آمار مهاجرت پرستاران بسیار نگران کننده است)

۲- نه تنها هیچ قانون جدیدی برای پرستاران و سایر مدافعین سلامت تصویب نشده، بلکه به دلیل عدم نظارت بر اجرای قانون و در اثر تعابیر و تفاسیر شخصی، فردی؛ سلیقه ای و گزینشی توسط برخی مدیران و مجریان؛ این روزها شدیداً ماهیت وجودی هر دو قانون تعرفه گذاری و ارتقا بهره وری نیروهای بالینی سلامت این روزها به خطر افتاده و اگر پیشگیری نشود؛ عملاً این قوانین را دارد از «حیظ انتفاع» ساقط می کنند. و به طرز گسترده و ناباورانه ای؛ یک نوع جنگ روانی بی سابقه ای را با مدافعین سلامت به راه انداخته و در نتیجه مدافعین خط مقدم مبارزه با کرونا را بی انگیزه کرده اند. و حتی قانون تعرفه گذاری علیرغم تعداد جلسات زیاد و مکاتبات و صدور ایین نامه ها اما تا این لحظه اجرایی نشده است.

۳- بر خلاف دستورات صریح شما در روز پرستار سال گذشته اما نه تنها هنوز حقوق و مزایای قدرشناسانه و ویژه ای در دو سال گذشته مانند:

«فوق العاده خاص»؛ "طرح تمام وقتی"؛ یا "حق سختی شغل " متناسب با بحران کرونا و…، برقرار نشده، بلکه با اعمال برخی بدعت ها و روش های "من در آوردی" مثل، اعمال سقف؛ برای اضافه کار واقعی و انجام شده؛ کاهش شدید مبالغ کارانه؛ تفکیک ساعات اضافه کارهای اجباری به عناوینی چون " موظفی و غیر موظفی " آن هم برخلاف قانون بهره وری و… هر روز از یک گوشه ای از حقوق و مزایای محدود مدافعین سلامت در این شرایط نامطلوب اقتصادی می زنند و… موارد اشاره شده؛ به عنوان مشتی از خروار و قطره ای از اقیانوس مشکلات و موانع خدمتی ماست.

لیکن، ما نه بخاطر سختی مبارزه با کرونا بر کسی منتی داریم و نه ابداً بخاطر تعداد زیاد و گستره حضورمان؛ سهم خواهی می کنیم. چون حرفه و سنگرما، مقدس تر از آن است که بخواهیم مثل برخی صنوف و احزاب، دم از تندروی؛ تعطیلی و اعتصاب بزنیم.

ما می دانیم که سرنوشت جان و سلامت مردم با عنایت و اذن خداوند متعال؛ در دست ماست. بنابراین تلاش می کنیم به قیمت جان ومعیشت مان هم که شده؛ از این امانت مهم و حیاتی به بهترین شکل ممکن؛ حراست و پاسداری کنیم.

اما آقای رئیس جمهور؛ آیا اگر ما در مجلس دولت نماینده ای ویژه ای نداریم که مدافع حق مسلم ما باشد، باید در دولت عدالت محور شما اینگونه حقوق ما پایمال شود. آن هم درست در پیک های جدید کرونا که وزارت بهداشت آماده باش زیر پوستی به بیمارستان ها اعلام می کند.

در پایان ضمن تشکر از همه نهادهایی که زحمت کشیده اما هنوز منتج به نتیجه نشده از حضرتعالی تقاضا داریم در فاصله طلایی هفته مبارک دولت تا روز پرستار امسال برای تحقق موارد ذیل دستورات مقتضی را صادر فرمائید:

۱- تحقق "فوق العاده خاص" برای تمام نیروهای مدافع سلامت و کادر درمان (با هر مکانیزم ممکن) اکنون و در این شرایط اقتصادی که برای بسیاری از مشاغل گشایش ها و امتیازاتی قائل شده اید؛ فقط و فقط پرداخت فوق العاده خاص به پرستاران و مدافعین سلامت می تواند اندکی برای آنها راضی کننده و انگیزاننده باشد.

۲- برای بازگشت به کار نیروهای جوان جان بر کف تمدید طرح و طرحی های بدون سهمیه دوران کرونا و تغییر وضعیت نیروهای شرکتی از طریق اعطای مجوزهای استخدامی لازم و کافی به وزارت بهداشت که هم اینک این وزارت با حدود دویست هزار نفر کمبود نیرو و۷۰% پست های سازمانی بلاتصدی در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی روبر است. دستورات لازم را عنایت فرمایید.

۳- برای اجرای دقیق ؛ درست و هر چه سریع تر قانون تعرفه گذاری مبتنی بر دیدگاه های علمی؛ کارشناسی سازمان نظام پرستاری که با مطالعه، دقت و کار کارشناسی ۱۴ ساله راهکار داده اند

۴- برای رسیدگی و توجه به خانواده های معظم شهدای سلامت و آن دسته از مدافعین سلامت که در جبهه مبارزه با کرونا، آسیب های شدیدی دیده و تا کنون هیچ نوع رسیدگی به آن ها نشده است.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان