27 طرح بزرگ نظام سلامت استان گیلان در هفته دولت امسال به ارزش ریالی 750 میلیارد تومانی در ساخت و تجهیز، افتتاح و در قبال آن ها 254 فرصت شغلی ایجاد شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، هم زمان با ششمین روز از هفته دولت، ۲۷ طرح بهداشتی، درمانی، آموزشی و اورژانس ۱۱۵ و فوریت های پیش بیمارستانی در گیلان با حضور دکتر محمدعلی زلفی گل - نماینده عالی دولت در گیلان و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به ارزش ریالی ۷۵۰ میلیارد تومان جهت ساخت و تجهیز، افتتاح شدند.

با افتتاح این طرح های سلامت محور که مجموع مساحت آن ها به ۲۲ هزار مترمربع می رسد، ۶۵ تخت مستقل به مجموع تخت های درمانی استان افزوده و در قبال آن ها ۲۵۴ فرصت شغلی جدید در استان گیلان ایجاد شده است.

طرح تکمیل فاز دوم مرکز آموزشی درمانی تخصصی و فوق تخصصی اطفال ۱۷ شهریور رشت

این طرح درمانی عام المنفعه از سال ۱۳۹۴ در مساحتی به زیربنای ۵ هزار و ۳۰۰ مترمربع از محل اعتبارات ملی و درآمدهای اختصاصی احداث شده که مجموعاً ارزش ریالی این پروژه ۲۴۴ میلیارد تومان هست.

 

با بهره برداری از این مرکز تعداد 40 تخت ( تخت جراحی، مراقبت های ویژه نوزادان و بستری) به مجموعه تخت های این مرکز آموزشی درمانی افزوده شده و حدود ۷۰ فرصت شغلی دائم و موقت ایجادشده است.

فاز دوم مرکز آموزشی درمانی ۱۷ شهریور شامل بزرگ ترین و تنها اتاق عمل کودکان در سطح استان است که در آن از مجهزترین تجهیزات پزشکی استفاده شده است.

در این مرکز، درمانگاه فوق تخصصی اطفال، بخش های جراحی فوق تخصصی ریه، فیزیوتراپی، CSR مرکزی، بخش NICU، PNICU، واحدهای تشخیصی درمانی اسکوپی، واحدهای آموزشی، تحقیقاتی و سایت کامپیوتر، واحد آشپزخانه و سلف سرویس و همچنین هلی پد فوریت های پیش بیمارستانی است.

کلینیک ویژه شهدای سلامت رشت

فرایند احداث کلینیک ویژه تخصصی و فوق تخصصی شهدای سلامت رشت از سال ۱۳۹۶ آغاز شده و ازجمله پروژه های طرح تحول سلامت با زیربنای چهار هزار و ۵۰ مترمربع است.

 

این کلینیک ویژه بزرگ ترین کلینیک تخصصی و فوق تخصصی استان با ارائه کلیه خدمات درمانی درمانگاهی با تعرفه دولتی و اولین بخش دندانپزشکی تحت بیهوشی با هشت یونیت در استان است.

با بهره برداری از این طرح سلامت محور، فضای مناسبی برای پزشکان جوان و فول تایم متخصص جهت ارائه خدمات درمانی در نوبت های صبح و عصر جهت ارائه خدمات تخصصی و فوق تخصصی سرپایی، تشخیصی، درمانی ایجادشده است.

کلینیک ویژه شهدای سلامت رشت شامل کلینیک زنان و زایمان، کودکان، قلب، رادیوگرافی، گوارش، خون و آنکولوژی، داخلی، مغز و اعصاب، پوست و مو، گوش، حلق و بینی، آزمایشگاه، داروخانه، دندان پزشکی تحت بیهوشی و اتاق CPR است و برای ۳۰ نفر شغل ایجاد کرده است.

کلینیک ویژه دکتر حاجعلی حاج صادقی شهرستان لنگرود

فرایند احداث کلینیک ویژه تخصصی و فوق تخصصی شهرستان لنگرود از سال ۱۳۹۵ آغاز شده و ازجمله پروژه های طرح تحول سلامت با زیربنای ۷۸۰ مترمربع است.

 

این کلینیک ویژه با ارائه کلیه خدمات درمانی درمانگاهی با تعرفه دولتی است و با بهره برداری از این طرح سلامت محور، فضای مناسبی برای پزشکان جوان و فول تایم متخصص جهت ارائه خدمات درمانی در نوبت های صبح و عصر جهت ارائه خدمات تخصصی و فوق تخصصی سرپایی، تشخیصی، درمانی ایجادشده است.

کلینیک ویژه تخصصی و فوق تخصصی لنگرود شامل کلینیک های جراحی، داخلی، زنان و زایمان و همچنین کلینیک دندانپزشکی با سه یونیت بوده و با بهره برداری از آن برای 20 نفر شغل ایجادشده است.

کلینیک ویژه شهرستان آستانه اشرفیه

فرایند احداث کلینیک ویژه تخصصی و فوق تخصصی شهرستان لنگرود از سال ۱۳۹۵ آغاز شده و ازجمله پروژه های طرح تحول سلامت با زیربنای ۷۸۰ مترمربع است.

 

این کلینیک ویژه با ارائه کلیه خدمات درمانی درمانگاهی با تعرفه دولتی است و با بهره برداری از این طرح سلامت محور، فضای مناسبی برای پزشکان جوان و فول تایم متخصص جهت ارائه خدمات درمانی در نوبت های صبح و عصر جهت ارائه خدمات تخصصی و فوق تخصصی سرپایی، تشخیصی، درمانی ایجادشده است.

کلینیک ویژه تخصصی و فوق تخصصی آستانه اشرفیه شامل کلینیک های جراحی، داخلی، زنان و زایمان و همچنین کلینیک دندانپزشکی با سه یونیت بوده و با بهره برداری از آن برای 20 نفر شغل ایجادشده است.

ایجاد و طرح های توسعه مرکز آموزشی درمانی پورسینای رشت

بخش آنژیوگرافی عروق محیطی، بخش تصویربرداری MRI و CT اسکن و همچنین طرح توسعه اتاق های عمل مرکز آموزشی درمانی پورسینا رشت در مساحت ۷۲۰ مترمربعی و به ارزش ریالی حدود ۹۴ میلیارد تومان از دو سال گذشته آغاز و اکنون آماده افتتاح شده و پس از بهره برداری برای ۹ نفر فرصت شغلی ایجاد کرده است.

 

بخش آنژیوگرافی عروق محیطی این مرکز آموزشی درمانی به عنوان نخستین و تنهاترین بخش آنژیو محیطی در سانتر ترومای شمال کشور راه اندازی شده است.

 

گفتنی است با توجه به نیاز مبرم استان گیلان به دلیل افزایش جمعیت شناور قابل توجه، بیماران ارجاعی از استان های مجاور و همچنین میزان بالای مصدومین ترافیکی، توسعه اتاق های عمل و افزایش تخت های جراحی، بخش MRI مرکز آموزشی درمانی پورسینا رشت به عنوان دومین دستگاه تصویربرداری دولتی پیشرفته و همچنین سومین دستگاه CT اسکن در این مرکز آموزشی درمان آماده افتتاح شده است.

ایجاد بخش NICU مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س) رشت

فرایند احداث بخش NICU مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س) رشت از سال ۱۴۰۰ با مساحت ۴۵۰ مترمربع آغاز شده و دارای ۱۵ تخت مراقبت های ویژه است.

 

بخش NICU مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س) رشت با ارزش ریالی ۱۶ میلیارد تومانی آماده افتتاح شده و هدف از ایجاد آن در راستای حمایت از خانواده و صیانت از جمعت با کاهش مرگ ومیر نوزادان و ارتقای شاخص های سلامت آنها بوده است.

رادیولوژی و محوطه سازی مرکز آموزشی درمانی قلب دکتر حشمت رشت

بخش رادیولوژی و محوطه سازی مرکز آموزشی درمانی قلب دکتر حشمت رشت در مساحتی ۵۰۰ مترمربعی سال گذشته در دستور احداث قرار گرفت و ارزش ریالی به روز شده آن ۱۷ میلیارد تومان بوده و با بهره برداری از آن برای ۹ نفر فرصت شغلی ایجادشده است.

 

مرکز جامع آزمون سایت دانشگاهی لاکان رشت

مرکز جامع آزمون سایت دانشگاهی لاکان رشت از سال ۱۳۹۷ در مجتمع دانشگاهی لاکان در مساحتی ۱۳۰۰ مترمربعی با ارزش ریالی به روز شده ۲۵ میلیارد تومان آماده افتتاح شده و با بهره برداری از آن برای ۵ نفر فرصت شغلی ایجادشده است.

 

گفتنی است این مرکز با بهره گیری از روش های نوین و امکانات الکترونیکی با ظرفیت ۲۵۰ دانشجو به صورت هم زمان برای اولین بار در دانشگاه علوم پزشکی گیلان ایجادشده و سالانه ۲۰ آزمون متمرکز کشوری و تمامی آزمون های داخلی در آن دایر می شود.

بهره برداری از مسکن متخصصین شهرستان ماسال

یک آپارتمان مسکونی چهار واحدی با مساحت ۴۰۰ مترمربع و ارزش ریالی ۹ میلیارد تومان به عنوان نخستین آپارتمان متخصصین شهرستان ماسال جهت افزایش رفاهیات پزشکان متخصص فول تایم به بهره برداری می رسد.

 

مرکز جامع سلامت شهری رشتیان

فرایند احداث مرکز جامع سلامت رشتیان با مساحت دو هزار و ۱۲۰ مترمربع از سال ۱۳۹۴ آغاز و با ارزش ریالی ۵۲ میلیارد تومان به مرحله افتتاح رسید. این مرکز شامل بخش های مرکز جامع سلامت، آزمایشگاه مرکزی، مرکز مشاوره بیماری های رفتاری و مرکز تجمیعی دندانپزشکی است.

 

مرکز جامع سلامت رشتیان در راستای ارتقا خدمات با بهره گیری از خدمات بهداشت به صورت زنجیره ای و طبق نظام ارجاع در شهرستان رشت راه اندازی شده و با بهره برداری از آن برای ۲۱ نفر فرصت اشتغال ایجادشده است.

بهره برداری از پنج مرکز جامع سلامت

مراکز جامع سلامت لشت نشا، تاسکوه ماسال، مرجقل صومعه سرا، شماره ۲ اسالم تالش و لوندویل آستارا مجموعاً با مساحت دو هزار و ۷۰۰ مترمربع و با ارزش ریالی ۶۵ میلیارد تومان آماده افتتاح شده است.

 

گفتنی است طرح های قابل افتتاح پنج گانه فوق ازجمله طرح های برنامه محرومیت زدایی در حوزه بهداشت استان با تأکید بر اجرای خدمات بهداشتی زنجیره ای مطابق با نظام ارجاع در شهرستان های مربوطه هستند.

بهره برداری از 6 خانه بهداشت در فومن و رضوانشهر

پنج خانه بهداشت در روستاهای لولمان، کل ده، آغوز کله، کما مردخ و ازبر شهرستان فومن و همچنین یک خانه بهداشت در روستای شفارود رضوانشهر با مساحت ۶۶۰ مترمربع و ارزش ریالی مجموعاً ۱۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان آماده افتتاح شده اند.

 

 

گفتنی است این طرح ها نیز ازجمله طرح های برنامه محرومیت زدایی در حوزه بهداشت استان با تأکید بر اجرای خدمات بهداشتی زنجیره ای مطابق با نظام ارجاع در شهرستان های مربوطه هستند.

بهره برداری از چهار پایگاه اورژانس 115 و فوریت های پیش بیمارستانی

چهار پایگاه اورژانس ۱۱۵ و فوریت های پیش بیمارستانی در پاشاکی لاهیجان، بره سر رودبار، شهر لولمان و بلوار توحید رشت با ارزش ریالی ۱۰ میلیارد تومان آماده افتتاح شده است.

 

از مهم ترین اهداف نظام سلامت گیلان در راه اندازی این پایگاه ها انتقال سریع مصدومین و حادثه دیدگان منطقه به مراکز درمانی است.

گفتنی است طی سه سال اخیر  ۱۱۶ پروژه بزرگ در نظام بهداشتی و درمانی استان گیلان با ارزش ریالی یک هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان افتتاح شده و ۱۰۱ طرح بزرگ دیگر نیز تا پایان امسال افتتاح و به بهره برداری می رسد.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان