رشت- «میرزا کوچک جنگلی» نامی ماندگار در تاریخ استکبارستیزی و مقابله با استبداد زمانه خود در اذهان ایرانیان بوده که متاسفانه طی یک قرن گذشته واکاوی و بازخوانی نهضت و قیام او مغفول مانده است.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها - بهرام قربانپور: روایت جنگل داستان مردمانی است که یک قرن پیش در چنین روزهایی به سوگ قهرمانی نشستند که آوازه آزادمردی، مبارزه و وطن پرستیش به آن سوی مرزها رسیده است.

شناخت ابعاد مختلف نهضت جنگل و شخصیت پردازی میرزا کوچک جنگلی نیاز ضروری جامعه امروز بوده که در یک قرن اخیر نسبت به آن غفلت شده است. برگردیم به خانه میرزا، جایی که در آن میرزا یونس فرزند میرزا بزرگ خان (از ملاکین و بزرگان شهر رشت) در سال ۱۲۵۷ خورشیدی در محله قدیمی استادسرای شهر رشت متولد شد. میرزا از مبارزان مشروطه خواه ایران که با هدف آزادی کشور از چنگال بیگانه، نهضت جنگل را پایه ریزی و رهبری کرد.

بزرگ مردی که نسل جوان و نوجوان امروز کمتر از دلاورمردی ها و مجاهدت های وی شنیده و می داند، اسطوره ای که تمام تلاش خود را برای آزادی ایران از نفوذ قوای روس و انگلیس به کار گرفت. درس آزادگی، مبارزه و رهایی از استعمار و استبداد، میرزا را از کلاس درس اجتهاد و روحانیت بلند کرد و به جای قلم به دست گرفتن، اسلحه به دست گرفت و روانه مبارزه با ظلم و ستم شد.

آرمان مشروطه خواهی و رهایی از استبداد، میرزا را به تبعید کشاند اما تبعید هم نتوانست او را از آرمانش دور کند و بعد از تبعید با اشتیاق و عطش بیشتری به مبارزه با استعمار و استکبار آمد و پرچم مبارزه را بر فراز جنگل های گیلان برافراشت. اگرچه عمر ۴۳ ساله میرزا کوچک جنگلی، صرف مبارزه با استبداد و استعمار و تقویت روحیه ملی گرایی، به ویژه در میان جوانان شد و شکست نهضت جنگل و شهادت میرزا، پایانی بر این مبارزه بود؛ اما نام کوچک جنگلی به عنوان مردی وطن پرست و مدافع آزادی در تاریخ ایران زمین جاودانه شد موضوعی که کمتر به نسل امروز انتقال داده شده است.

گیلان مملو از قهرمان ها و اسطوره های گمنام است

احد محسن زاده یکی از جوانان گیلانی با اشاره به ابعاد شخصیتی میرزا کوچک خان جنگلی، می گوید: معرفی مفاخر ملی و گیلانی باید در اولویت های مسئولان باشد موضوعی در خصوص میرزا غفلت شده است.

وی با بیان اینکه در کشورهای دیگر برای جوانان اسطوره سازی می کنند، افزود: ایران و گیلان مملو از قهرمان ها و اسطوره های گمنام است و شخصیت پردازی آنها می تواند هادی نسل جوان باشد.

این جوان گیلانی با بیان اینکه جوانان و نوجوانان امروز تشنه معرفت و محتوای فاخر هستند، گفت: آن چیزی که به عنوان بحران و چالش برای نسل جوان مطرح است فقدان محتوای درس آموز و اثرگذار در بخش های مختلف است.

محسن زاده با بیان اینکه میرزاشناسی باید از سالن جلسات و سمینارها خارج شود، تصریح کرد: گفتمان میرزاکوچک خان باید به بطن جامعه بیاید و مردمی شود.

وی ادامه داد: نهضت جنگل مردمی بود و گرامیداشت آن هم باید مردمی سازی شود.

درس وطن دوستی و میهن پرستی را باید از میرزا آموخت

حسن زاده یکی از بانوان گیلانی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به شخصیت های تاریخی گیلان و ایران، اظهار کرد؛ نسل جوان و نوجوان ما قهرمانان افسانه ای غربی و کره ای را بیشتر از قهرمانان واقعی ما مثل میرزاکوچک خان می شناسند و این نقد بر متولیان فرهنگی وارد است.

وی با اشاره به چالش بزرگ عدم برنامه ریزی و هدف گذاری مطمئن برای معرفی شخصیت ها، افزود: تاکنون هیچ سازوکاری اثرگذار برای معرفی شخصیت های برجسته در کشور تعریف نشده است.

این بانوی گیلانی با بیان اینکه شخصیت انقلابی و ایمانی میرزا موجب جاودانگی اش شده است، گفت: میرزا با وجود ۱۰۰ سال غفلت فرهنگی و رسانه ای اما همچنان آوازه اش در دنیای آزادی خواهی و جوانمردی می درخشد.

حسن زاده با بیان اینکه درس وطن دوستی و میهن پرستی را باید از میرزا آموخت، اضافه کرد: تمام زندگی پر فراز و نشیب میرزاکوچک خان جنگلی پر از درس ها و پندهای آموزنده است که باید برای نسل امروز تبیین شود.

وی با اشاره به سازش ناپذیری میرزا در مقابل زور و استعمار، افزود: مبارزه با استعمار و استبداد و روحیه سازش ناپذیری میرزا باید سرلوحه کار مسئولان قرار گیرد.

شکست و پیروزی های میرزا در قیام جنگل کتاب مجلد عبرت است

رامین حسینی یکی از شهروندان رشتی با اشاره به تاریخ پرفراز و شیب نهضت جنگل، بیان کرد: شکست و پیروزی های میرزا کوچک خان جنگلی در قیام جنگل کتاب مجلد عبرت است.

وی با اشاره به تلاش برخی افراد در تحریف نهضت جنگل، افزود: عده ای می خواستند اصل و اساس نهضت جنگل را به بیراهه ببرند و میرزا را شخصیتی تجزیه طلبی معرفی کنند در حالی که میرزا کوچک مبارزی آرمان گرا و میهن پرست بود.

این شهروند رشتی با اشاره به غفلت های صورت گرفته در بازشناسی نهضت جنگل، اضافه کرد: هرگاه روایت درست و واقعی کتمان شود روایت جعلی جایش را می گیرد.

حسینی، جنبش جنگل را روشن کننده مشعل آزاری خواهی در ایران و جهان برشمرد و بیان کرد: آزادی خواهان جهان میرزا را شناختند اما هنوز عده ای در کوچه و پس کوچه های رشت و گیلان هستند که از ماهیت و فلسفه واقعی قیام میرزا خبر ندارند.

وی با اشاره به احساس مسئولیت میرزا نسبت به مسائل اجتماعی، فرهنگی و سیاسی زمان خویش، افزود: چراغ بیداری و آزادی خواهی گیلان و ایران به دست میرزا کوچک خان و یارانش روشن شد.

گیلان بواسطه نام میرزا باید در جهان شناخته شود

قریشی یکی از جوانان گیلانی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه شخصیت میرزا محتوای غنی برای تولیدات هنری و فرهنگی هنری است، اظهار کرد: در شخصیت پردازی میرزاکوچک خان جنگلی کوتاهی فراوانی صورت گرفته است.

وی ادامه داد: برای پرداختن به ابعاد شخصیتی و مبارزاتی میرزا باید فیلم های زیادی ساخت شود و کتاب ها و تألیفات گسترده ای به چاپ برسد.

این جوان گیلانی با تاکید بر دغدغه مندی مسئولان و متولیان فرهنگی در بخش میرزاشناسی، تصریح کرد: گیلان بواسطه نام میرزا باید در جهان شناخته شود در حالی که اقدامات فاخری در معرفی میرزا و نهضت جنگل صورت نگرفته است.

قریشی با اشاره به عوامل شکست نهضت جنگل، بیان کرد: تبیین عوامل شکست و ناکامی نهضت جنگل که بیشتر آن از جریان نفوذ می گذرد باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

یکصد و یکمین سالگرد شهادت میرزا یونس استادسرایی ملقب به میرزا کوچک خان جنگلی در حالی رو به سپری شد که پس از یک قرن گمنامی و بی مهری، مسئولان استان گیلان کنگره بین المللی میرزا کوچک خان را کلید زدند و این حرکت اگرچه کار ارزشمندی است اما نمی تواند خلاءهای یک قرن گمنامی را پر کند و نیاز است در معرفی میرزاکوچک خان این اسطوره محور آزادی خواهی و میهن پرستی اقدامات فاخر و اثرگذارترین صورت گیرد مسئله ای که امروزه به عنوان مطالبه عمومی مطرح است.

نسل جوان امروز تشنه ادبیات فاخر و محتوای روح بخش نهضت جنگل و شخصیت پردازی میرزا کوچک خان است و این محتوا باید با اثر هنری و فرهنگی خاص، نسل به نسل و سینه به سینه به آیندگان انتقال یابد.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان