رشت- برق یکی از مولفه های توسعه در هر جامعه ای است که ایران و گیلان قبل از انقلاب از آن محروم بودند اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دورترین نقاط گیلان نیز از این نعمت برخوردار شدند.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- بهرام قربانپور: کارنامه زیرساخت های عمرانی و توسعه ای ایران در دوران طاغوت مطلوب نبود و مردم در کنار دست و پا زدن در چالش های اقتصادی و معیشتی، در گرداب محرومیت ها و عقب ماندگی ها غوطه ور بودند.

ظلمت و خاموشی علاوه بر فکرها و اندیشه ها در شهرها و روستاها هم حاکم بود و جمعیت قابل توجهی از مردم از نعمت برق بی بهره بودند. با پیروزی انقلاب اسلامی نور، روشنایی و امید بر پهنه آسمان آبی ایران گسترانده شد تا جایی که امروز دوردست ترین و محروم ترین روستای کشور، از برق و دیگر امکانات بهره مند است.

آماری شگفتانه برای ۴۴ سال تلاش و کوشش

«محمدتقی مهدی زاده» مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به دستاوردهای چشمگیر انقلاب اسلامی در ابعاد مختلف، اظهار کرد: بعد از انقلاب اسلامی در حوزه برق رسانی به شهرها و روستاهای گیلان اقدامات کم نظیری انجام شده است.

وی با ارائه آماری از اقدامات ارزشمند در حوزه برق استان گیلان بعد از انقلاب اسلامی، افزود: پروژه های برق رسانی در گیلان در طول عمر ۴۴ ساله انقلاب، آماری شگفتانه است.

مدیرعامل توزیع برق گیلان با اشاره به وابستگی رژیم پهلوی به متخصصین خارجی و عدم باورمندی و توانمندی های داخلی، بیان کرد: پیشرفت و توسعه کشور در بخش های مختلف بویژه حوزه برق رسانی مدیون تلاش های شبانه روزی متخصصین داخلی است.

مهدیزاده، بومی سازی تکنولوژی و فناوری را از ایدئولوژی های مهم انقلاب اسلامی دانست و اضافه کرد: باورمندی به توان و تخصص داخل و درون سازی کردن علم و فناوری همیشه مورد تاکید امامین انقلاب بوده است.

وی با بیان اینکه توجه به توان داخلی کشور را در مسیر پیشرفت قرار داده است، افزود: اگر نگاهی گذرا به دستاوردهای انقلاب اسلامی در ابعاد مختلف بیاندازیم به این باور می رسیم که تکیه به توانمندی های داخلی جواب می دهد.

قبل از انقلاب فقط ۴۰۷ روستای گیلان برقدار بود

مدیرعامل توزیع برق گیلان با بیان اینکه قبل از انقلاب فقط ۴۰۷ روستای استان برقدار بود، گفت: تاکنون به یمن پیروزی انقلاب اسلامی بیش از ۲ هزار روستای گیلان از نعمت برق بهره مند هستند.

مهدیزاده با اشاره به رشد ۲۳ برابری شمار مشترکین برقرار گیلان در قبل و بعد از انقلاب اسلامی، بیان کرد: قبل از انقلاب فقط ۷۰ هزار مشترک برق در گیلان داشتیم که اکنون این رقم به قریب از یک میلیون و ۶۰۰ هزار مشترک رسیده است.

وی با بیان اینکه آمارهای زیرساختی حوزه برق قبل و بعد انقلاب شگفت آور است، افزود: قبل از انقلاب فقط ۳ هزار کیلومتر طول شبکه فشار ضعیف و هزار کیلومتر شبکه فشار متوسط در گیلان وجود داشت که اکنون در بخش شبکه فشار ضعیف قریب ۱۸ هزار کیلومتر و در بخش فشار متوسط بیش از ۸ هزار کیلومتر ارتقا پیدا کرده است.

وجود یک میلیون و ۶۰۰ هزار مشترک

مدیرعامل توزیع برق گیلان با بیان اینکه زیرساخت های برق استان قبل با بعد انقلاب قابل مقایسه نیست، گفت: تعداد پست های توزیع برق قبل از انقلاب در گیلان فقط ۱۶۲۵ دستگاه بیشتر نبود اما اکنون این تعداد به ۲۳ هزار دستگاه رسیده است.

مهدیزاده با اشاره به عملکرد مثبت دولت سیزدهم در حوزه برق در استان گیلان، بیان کرد: از ابتدای سال تاکنون قریب ۱۸۰۰ کیلومتر شبکه فشار ضعیف و ۳۵۳ کیلومتر شبکه فشار متوسط در گیلان انجام شده است.

وی ادامه داد: اجرای کل پست های توزیع برق گیلان در سال جاری ۱۲۵۵ دستگاه بوده که قریب به ۲۰۰ هزار کیلووات آمپر ظرفیت این پست ها است.

مدیرعامل توزیع برق گیلان از برقدار شدن ۱۱ روستای استان در سال جاری خبر داد و اضافه کرد: با برق رسانی به این تعداد روستاها، قریب به ۶۰ هزار مشترک جدید به توزیع برق اضافه شد.

تراز توسعه گیلان بعد از انقلاب بالا است

بهمن داراب زاده مدیرعامل برق منطقه ای گیلان هم در گفتگو با خبرنگار مهر، می گوید: تراز توسعه و پیشرفت حال حاضر استان گیلان به نسبت دوران قبل از انقلاب بسیار بالا است و در معنای مقایسه قرار نمی گیرد.

وی با اشاره به ترسیم نقشه و دورنمای روشن انقلاب اسلامی ایران از سوی امام راحل و هدایت گری های پدرانه مقام معظم رهبری، افزود: انقلاب اسلامی پیشرفت های شگرفی در بخش های مختلف داشته و ایرانِ قوی به برکت انقلاب اسلامی تحقق یافته است.

مدیرعامل برق منطقه ای گیلان با اشاره به داده های آماری سال جاری در این استان، اضافه کرد: گیلان دارای یک ایستگاه پست های ۴۰۰ کیلو ولتی، ۱۴ ایستگاه پست های ۲۳۰ کیلو ولتی، ۲ ایستگاه پست های ۱۳۲ کیلو ولتی و ۵۷ ایستگاه پست های ۶۳ کیلو ولتی است.

داراب زاده با بیان اینکه آمارهای زیرساختی در حوزه برق گیلان در قبل از انقلاب ناامید کننده بود، گفت: ظرفیت پست های ۴۰۰ کیلوولتی ۱۰۰۰ مگاوات آمپر، پست های ۲۳۰ کیلو ولتی ۳۴۰۵ مگاوات آمپر، پست های ۱۳۲ کیلو ولتی ۱۷۰ مگاوات آمپر و پست های ۶۳ کیلو ولتی ۳۴۴۸ مگاوات آمپر گزارش شده است.

وی با بیان اینکه برق منطقه ۷ مشترک سنگین دارد، افزود: ۱۲ واحد نیروگاهی برای تولید برق در استان گیلان فعالیت می کند.

آمارهای نا امید کننده زیرساختی حوزه برق گیلان در قبل از انقلاب

مدیرعامل برق منطقه ای گیلان از بهره برداری ۳ پروژه ملی و زیربنایی با ارزش ۱۲۷۳ میلیارد ریالی در دهه فجر خبر داد و اضافه کرد: احداث یک فیدر ترانس ۶۳/۲۰ کیلو ولتی جانبازان رشت، احداث پست ۶۳/۲۰ کیلو ولتی ضیابر و خط ۶۳ کیلو ولتی کابلی دو مداره تغدیه کننده پست سلیمانداراب رشت از مهم ترین پروژه های افتتاحی دهه فجر است.

درس از گذشته، افتخار به امروز و تلاش برای آینده آنچه که از دل آمارهای ارائه شده متولیان برق استان گیلان بر می آید به نسبت دوران آشفته و بیمار رژیم پهلوی، رشد کم نظیر توسعه زیرساخت های حوزه برق این استان را نشان می دهد که البته برای رسیدن به ایده آل ها باید این تلاش مضاعف شود.

توسعه و پیشرفت شاید فقط دو کلمه خوش رنگ و لعاب باشد اما برای تحقق آن شبانه روز تلاش کرد تا به آرمان های واقعی انقلاب اسلامی که همان توسعه یافتگی بر پایه خودباوری و اتکا به درون است، رسید.

اگرچه داده های آماری رشد قابل توجه توسعه زیرساختی و امکانی را در حوزه برق استان گیلان منعکس می کند اما نباید تراز بالای شاخص امکانات بعد از انقلاب اسلامی نسبت به دوران رژیم پهلوی موجب غرور و تکبر شود بلکه باید با درس از گذشته، افتخار به امروز و تلاش برای آینده و با برنامه ریزی درست، منسجم و حساب شده، خلاء های موجود در این بخش پوشانده شود تا مسئله عدم تدوام پایداری انرژی به یک بحران و ابر چالش تبدیل نشود.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان