رئیس جهاد دانشگاهی در دیدار با رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان، به اقدامات این نهاد در حوزه درمان ناباروری و جوانی جمعیت گفت: جهاد دانشگاهی آماده همکاری های علمی و پژوهشی سلامت محور درزمینهٔ درمان ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، حسن مسلمی نائینی رئیس جهاد دانشگاهی امروز در دیدار با محمدتقی آشوبی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان با بیان اینکه جهاد دانشگاهی انجام کارهای بر زمین مانده را در دستور کار دارد، اظهار کرد: از ابتدای انقلاب تاکنون کارهای بزرگی توسط جهاد دانشگاهی انجام شده است.

وی با بیان اینکه زمانی کشور در دانشگاه ها مشکل داشت و لذا جهاد دانشگاهی مأموریت مدیریت دانشگاه در استان ها را بر عهده گرفت، افزود: امروز نیز نیاز به فناوری داریم و جهاد دانشگاهی آماده نقش آفرینی در عرصه های فناورانه است.

رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به گردشگرپذیر بودن استان گیلان، بر لزوم تبدیل تهدید حجم بالای گردشگران به فرصت تأکید کرد و گفت: اگرچه ورود حجم زیادی از گردشگران به گیلان با مسائلی همراه است، اما خداوند موهبت میزبانی از خلق را به این استان عطا کرده و قطعاً در آن خیر وجود دارد.

مسلمی نائینی به اقدامات این نهاد در حوزه درمان ناباروری و جوانی جمعیت اشاره کرد و با بیان اینکه جهاد دانشگاهی با هیچ نهاد و دستگاهی رقابت نمی کند، افزود: در حوزه بهداشت و درمان، وزارت بهداشت را مسؤول سلامت کشور می دانیم و آمادگی داریم تا از ظرفیت های علمی و پژوهشی سلامت محور جهاد دانشگاهی در عرصه های مختلف بهره برداری شود.

وی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی و مرکز افکار سنجی جهاد دانشگاهی را آماده ارزیابی نقاط ضعف و قوت گردشگری در گیلان دانست و بیان کرد: باید از ظرفیت خبرگزاری ایسنا نیز در حوزه های اجتماعی و اطلاع رسانی بهره بگیریم.

رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به فعالیت پژوهشکده سرطان معتمد، کار اصلی آن را پیشگیری در حوزه سرطان دانست و گفت: امروز مردم از بحث های پزشکی و سلامت محور استقبال می کنند و لذا باید در حوزه درمان، پیش درمان و پیشگیری از سرطان، سبک زندگی و تغذیه سالم را به مردم اطلاع رسانی کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این نشست با اشاره به بار سنگین گردشگری بر نظام بهداشت و درمان استان اظهار کرد: شیوع بیماری های غیر واگیر همچون انواع سرطان ها، رشد منفی جمعیت و افزایش سالمندی ازجمله معضلات گیلان در حوزه سلامت است.

محمدتقی آشوبی سالمندی را مترادف با فشارخون و دیابت و بیماری های قلبی و عروقی و غیره دانست و افزود: متأسفانه با رشد منفی جمعیت مواجه هستیم که به ابر چالش گیلان تبدیل شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از فعالیت ۲ مرکز درمان ناباروری دولتی در استان خبر داد و خواستار استفاده از ظرفیت جهاد دانشگاهی درزمینهٔ جوانی جمعیت شد و گفت: باید از ظرفیت جهاد دانشگاهی همچون رویان برای درمان ناباروری استفاده کنیم.

آشوبی با اشاره به اقدامات دانشگاه علوم پزشکی در حوزه درمان ناباروری و جلوگیری از سقط جنین تصریح کرد: پیشنهاد می کنیم که هر مادر خانه دار دارای یک فرزند به مدت پنج سال بیمه شود و حقوق کارگری بگیرد؛ مادران دارای ۲ فرزند ۱۰ سال و مادران دارای سه فرزند نیز ۱۵ سال بیمه شوند و مادران دارای چهار فرزند بازنشستگی دریافت کنند، زیرا اگر امروز چند هزار میلیارد هزینه کنیم، از هزینه های هزاران میلیاردی در آینده جلوگیری می کند.

وی جهاد امروز را رشد جمعیت دانست و بیان کرد: استان گیلان پنج سال فرصت دارد از سیاهچاله جمعیتی خارج شود در غیر این صورت قوم گیلک تا ۵۰ سال آینده منقرض می شود.

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی گیلان نیز جهاد دانشگاهی را شبکه ای از پژوهشکده و پژوهشگاه ها دانست و اظهار کرد: می توانیم از ظرفیت پژوهشکده معتمد و پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی برای درمان ناباروری، طب سالمندی و درمان و پیشگیری از سرطان در گیلان استفاده کنیم.

حمیدرضا مسکنی با تأکید بر لزوم راه اندازی مرکز رادیوتراپی جهاد دانشگاهی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: به دنبال راه اندازی مرکز جامع سلامت در حوزه سالمندی نیز هستیم که کمک دانشگاه علوم پزشکی را می طلبد.

رئیس جهاد دانشگاهی گیلان با بیان اینکه مقدمات راه اندازی مرکز غربالگری و پیشگیری از سرطان در استان فراهم شده است، افزود: جهاد دانشگاهی با جدیت سلامت و درمان را پیگیری می کند.

انتهای پیام/۸۴۰۰۸

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان