مشاور وزیر کشور در امور فناوری با اشاره به تدوین آئین نامه تولید دانش بنیان گفت: بازیگران علم و فناوری باید وارد حوزه اقتصاد شده و سپس در عرصه های اصلی اقتصاد کشور مشارکت کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، مهدی طهوری مشاور وزیر کشور در امور فناوری عصر امروز در دیدار با استاندار گیلان در سالن جلسات استانداری اظهار کرد: با تشکیل دبیرخانه مشترک، دانشگاه ها، پارک های علم و فناوری، بنیاد ملی نخبگان و دفتر کارآفرینان در توسعه هر استان نقش مستقیم دارند.

وی با تأکید بر ورود شرکت های دانش بنیان و پارک علم و فناوری در حوزه اقتصاد، گفت:  بازیگران علم و فناوری باید وارد حوزه اقتصاد شده و سپس در عرصه های اصلی اقتصاد کشور مشارکت کنند.

 مشاور وزیر کشور در امور فناوری با بیان اینکه وزارت کشور فعالیت های دانش بنیان را در آئین نامه ای به نام آئین نامه تولید دانش بنیان در ۱۸ ماده تدوین کرده است، افزود: این مجموعه در اختیار وزارت علوم قرار گرفته تا دانشگاه هایی که شایستگی محوری دارند، مأموریت هایی را در سطح ملی و به عنوان مأموریت بلندمدت برعهده بگیرند.
 

پارک علم و فناوری به حوزه پسماند در گیلان باید ورود کند

اسدالله عباسی استاندار گیلان نیز در این دیدار با تأکید بر لزوم بهره مندی بیشتر از ظرفیت ها و قابلیت های شرکت های دانش بنیان و فعالان عرصه پژوهش و فناوری و توسعه فعالیت های این حوزه مهم و اثربخش، اظهار کرد: با بهره گیری از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان می توان تهدیدهایی همچون پسماند را به فرصت تبدیل کرد و توسعه تولید و  اشتغال در استان را سرعت بخشید.

وی با بیان اینکه نرخ بیکاری گیلان نسبت به میانگین کشوری ۱.۲ درصد پایین تر است، گفت: نرخ بیکاری ۱.۶ درصدی استان در حوزه افرادی است که علیرغم تحصیلات دانشگاهی، مهارت لازم برای انجام امور فنی و حرفه ای را ندارند، از این رو توسعه  فعالیت  شرکت های دانش بنیان در کاهش نرخ بیکاری نقش مؤثری ایفا می کند.

استاندار گیلان یکی از سیاست های دولت زدهم را توجه به حوزه های اشتغال ر کنار مباحث اقتصادی دانست و افزود: باید همتراز با توسعه اشتغال گیلان در حوزه های مختلف صنعت، خدمات و کشاورزی سهم مباحث دانش بنیان به خوبی افزایش یابد.

عباسی با درخواست از پارک علم و فناوری در خصوص ورود به امر مدیریت پسماند در گیلان بیان کرد: پارک علم و فناوری باید به اجرای بهتر مباحث مدیریت پسماند در استان و همچنین شتاب در روند این مهم از سوی شهرداری رشت کمک کند.

وی با بیان اینکه باید زنجیره مدیریت پسماند در استان گیلان به درستی انجام شود، گفت: توجه به مسائل زیست محیطی از جمله ساماندهی پسماند سراوان و تفکیک زباله از مبد أ با روی کارآمدن دولت سیزدهم با جدیت دنبال شد.

پایان پیام/۳۳۸۹

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان