اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با حضور در سازمان انرژی اتمی ایران، با مهندس اسلامی و جمعی از مدیران ارشد این سازمان دیدار و گفت وگو کردند.

به گزارش ایسنا، اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی امروز (دوشنبه) ۱۰ شهریورماه ۱۴۰۲ در نشستی صمیمانه با محمد اسلامی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی به گفت و گو پرداختند و از نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته ای بازدید کردند.

در این دیدار و گفت و گوی محمد اسلامی با اعضای کمیسیون اجتماعی، معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه در دولت سیزدهم و این دوره مدیریت سازمان، ارتباط فناوری هسته ای با زندگی مردم جایگاه فوق العاده ای دارد، گفت: برای ما اهمیت بسیاری دارد که بتوانیم دستاوردهای سازمان را در اختیار مردم عزیز کشور قرار دهیم تا به شکل ملموسی از فناوری هسته ای و تاثیرات آن بهره مند شوند.

وی در ادامه با بیان اینکه در این مسیر و برای مشخص کردن آینده پیش روی سازمان انرژی اتمی ایران، سند چشم انداز ۲۰ ساله صنعت هسته ای کشور تنظیم، تدوین، تصویب و در نهایت توسط رییس جمهور ابلاغ شد، تصریح کرد: این سند برای سازمان انرژی اتمی ایران ریل گذاری آینده را رقم خواهد زد و سازمان را در یک ساختار موثر به شکل برنامه محور قرار می دهد.

اسلامی گفت: در همین چارچوب سال گذشته به عنوان نخستین سال اجرای این سند، شاهد تحرک و پویایی در صنعت هسته ای کشور بودیم و دستیابی به ۱۵۹ دستاورد دانشی و فناورانه در مسیر تبدیل ایده به محصول، یک رکورد را به ثبت رساند.

معاون رییس جمهور با بیان اینکه در سال های گذشته سهم بزرگی از امور  سازمان انرژی اتمی ایران صرف تحقیقات پژوهشی شده بود، اظهار کرد: کار تحقیقاتی اگر قرار است در زندگی مردم تاثیر داشته باشد، حتما باید به یک سیستم و سامانه تبدیل شود؛ این مساله تفکری بود که در این دوره دنبال کردیم و توانستیم سازوکار تبدیل ایده به محصول را در کوتاهترین زمان ممکن عملیاتی کنیم.

وی در ادامه با بیان برخی محورهای مورد اشاره در سند چشم انداز ۲۰ ساله سازمان انرژی اتمی گفت: محورهایی همچون انرژی، سلامت و امنیت غذایی، رادیوداروها، پلاسما، محیط زیست، لیزر و سایر ابزارهای نشأت گرفته از فناوری های هسته ای در این سند دیده شده است.
اسلامی گفت: به عنوان مثال در حوزه انرژی و نیروگاهی شاهد بودیم که فاز نخست نیروگاه اتمی بوشهر توانسته بدون وقفه برق تولیدی خود را به شبکه تزریق کند. ساخت نیروگاه های هسته ای برای شبکه برق کشور یک الزام است و هم اکنون عملیات اجرایی فاز ۲ و ۳ این نیروگاه فعال و در حال انجام است.

اسلامی افزود: هم اکنون ظرفیت فعالیت در فازهای دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر نسبت به شروع کار در آن ها، نزدیک به ۱۰ برابر افزایش پیدا کرده و تحرک در این پروژه کاملا مشهود است.

در ادامه این جلسه، ولی اسماعیلی، رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به دستاوردهای به دست آمده در سازمان انرژی اتمی ایران و نیز صنعت هسته ای کشور، گفت: به معنی واقعی کلمه باید یک «خدا قوت» به همه تلاشگران این صنعت گفت. عزت امروز ما در دیپلماسی به توانمندهایی است که این عزیزان خلق کرده اند و جا دارد از طرف مردم و مجلس شورای اسلامی از همه تلاشگران عرصه هسته ای تشکر داشته باشیم.
وی تصریح کرد: در بخش اطلاع رسانی اقدامات انجام شده در سازمان انرژی اتمی ایران کارهای بسیار خوبی صورت گرفته اما می طلبد که بیش از گذشته در بحث اقناع و جهاد تبیین که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز هست، فعالیت هایی انجام شود.
این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این سرمایه باید در اختیار مردم قرار بگیرد تا تاثیرات فناوری هسته ای در زندگی و جامعه ملموس شود.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه آگاهی مردم به صنعت هسته ای نباید تنها به موضوع خاصی محدود باشد، گفت: یکی از اقدامات خوب سازمان انرژی اتمی ایران در این زمینه، دیدارهایی است که انجام می شود. این بازدیدها و حضور طیف های مختلف دانشجویان، استادان، نمایندگان در این سازمان حتما لازم است بیشتر شود تا همان طور که گفته شد در راستای جهاد تبیین مورد تاکید مقام معظم رهبری حرکت کنیم.
رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: این کمیسیون در تدوین برنامه توسعه هفتم در کنار سازمان انرژی خواهد بود  و حتما همراهی خواهد کرد.

گفتنی است، اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم در حاشیه این دیدار از نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته ای کشور بازدید کردند و در جریان آخرین دستاوردهای فناورانه سازمان انرژی اتمی ایران قرار گرفتند.
انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان