وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از ایجاد سه هزار کسب و کار فرهنگی - هنری و آغاز پروژه ساخت مسکن هنرمندان از اوایل مهرماه ۱۴۰۲ خبر داد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در نشستی مشترک محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمد ترکمانه مدیرعامل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) که دوشنبه ۲۷ شهریور برگزار شد، تفاهم نامه ای با محوریت فعالیت در حوزه اقتصاد فرهنگ بین وزارت ارشاد و بنیاد برکت امضا شد.

محمدمهدی اسماعیلی در این نشست با تشکر از حضور و همراهی مسئولان بنیاد برکت در اجرای پروژه های فرهنگی گفت: امروز مایه مباهات است که در جمهوری اسلامی همه مجموعه ها مثل یک صف واحد در کنار هم هستند و برای اعتلا و رشد و تعالی کشور تلاش می کنند.

وی افزود: از آغاز فعالیت دولت مردمی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرارگاه محرومیت زدایی از فرهنگ و هنر راه اندازی شد که نهادها و بخش های مختلف وزارتخانه در این کار شرکت دارند و از آغاز تاسیس این قرارگاه ۱۰۰ هزار هنرجو عمدتاً در مناطق محروم کشور آموزش داده شده اند.

اسماعیلی تاکید کرد: البته وزارت فرهنگ دارای امکانات محدودی است و این امکان وجود ندارد که با تناسب نیازمندی های کشور، این کار توسعه یابد ولی با همکاری و همیاری بنیاد برکت امیدواریم این کار با قوت ادامه پیدا کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنانش موضوع اقتصاد فرهنگ و هنر و صنایع خلاق فرهنگی را جزء ماموریت های کلان فرهنگی کشور  برشمرد و تصریح کرد: باید با همکاری بنیاد برکت و منابع حمایتی دیگر از جمله صندوق نوآوری و شکوفایی در این مسیر با جدیت برای خدمت به اهالی فرهنگ و هنر قدم برداریم.

اسماعیلی با تاکید بر برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت از معیشت هنرمندان از آغاز پروژه ساخت شهر هنر با حضور وزیر راه و شهرسازی در اوایل مهرماه خبر داد.

وی گفت: به همه بخش ها در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغ شده باید برای موضوع اقتصاد فرهنگ برنامه داشته باشند. در وزارت ارشاد برنامه صدور مجوز برای موسسات تک منظوره فرهنگی به طور جدی دنبال می شود و قرار است این موسسات با کسب مجوزهای قانونی از حمایت های این وزارتخانه برخوردار شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنانش به برگزاری موفق نمایشگاه فیروزه با محوریت معرفی صنایع فرهنگی و خلاق در سال جاری اشاره کرد و گفت: حمایت از این موسسات و صنایع در مناطق محروم با همکاری بنیاد برکت نقطه آغازی برای حمایت از کسب و کارهای فرهنگی است و در گام اول همکاری بین وزارت فرهنگ و بنیاد برکت سه هزار کسب و کار در حوزه فرهنگ و صنایع خلاق ایجاد خواهد شد که امیدواریم این همکاری بتواند با قوت ادامه پیدا کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان افزود: ما در دولت وظیفه و ماموریتی جز فراهم کردن اسباب رشد، تعالی و توسعه فرهنگ و هنر و خدمت به اهالی این عرصه نداریم و به این خدمت خود می بالیم و امیدواریم با حضور نهادهایی مثل بنیاد برکت این خدمت ادامه یابد.

در بخش دیگری از این نشست، محمد ترکمانه مدیر عامل بنیاد برکت با تقدیر از وزیر و مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل توجه به اقتصاد فرهنگ، گفت: مسئله مهمی که شاید در کشور کمتر به آن توجه می شود، اقتصاد فرهنگ است.

وی افزود: اگر بخواهیم یک کار فرهنگی در کشور ماندگار باشد حتما باید آن را به مسئله اقتصاد گره بزنیم تا بتواند یک محصول فرهنگی پایدار در کشور بماند و این اتفاق خوب امروز با امضای  تفاهمنامه بین وزارت فرهنگ و بنیاد برکت رخ خواهد داد.

ترکمانه تاکید کرد: این تفاهمنامه بخش ها و جنبه های مهمی دارد که یکی از مهمترین آن هم افزایی بین دستگاه ها و نهادهاست. دستگاه های مختلف در کشور ظرفیت های بسیاری دارند و اگر این ظرفیت ها هم افزا شوند خدمت بزرگی می توان به مردم ارائه کرد.

وی گفت: در بنیاد برکت ایده ای به نام اهرم کردن دستگاه ها با هم را دنبال می کنیم. امروز هم این تفاهمنامه بخشی از این کار است که امیدواریم بتواند در حوزه اشتغال کسب و کارهای فرهنگی یک کار ماندگار شود.

ترکمانه ادامه داد: یکی از دغدغه های فرهنگی در کشور موضوع حجاب و پوشاک اسلامی است که این مسئله نیز باید به اقتصاد گره بخورد. اگر بخواهیم این اتفاق به طور خاص ماندگار شود و رونق بگیرد باید به اقتصاد گره بخورد. در بنیاد برکت قبل از این کار هم با دبیرخانه عفاف و حجاب رابطه خوبی داشتیم که ماحصل آن رویداد برکت بیدار برگزار شد. این کار هم می تواند ادامه دار باشد.

وی در پایان سخنانش به جدا نبودن اقتصاد و فرهنگ تاکید کرد و گفت: امیدواریم مردم ثمره این تفاهمنامه را بچشند که در گام اول سه هزار کسب و کار و ۱۰ هزار فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.

انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان