معاون وزیر خارجه روسیه گفت، طرف روسی به توقف آزمایش های هسته ای متعهد است و اگر سایر کشورها این مسئله را رعایت کنند، ما به این موضوع پایبند خواهیم بود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی ورشینین، معاون وزیر امور خارجه روسیه طی کنفرانسی درباره معاهده ممنوعیت آزمایش هسته ای عنوان کرد: روسیه در اوایل دهه ۱۹۹۰ توقف داوطلبانه آزمایش های هسته ای را اعلام کرد و از آن زمان تاکنون به آن متعهد بوده است. اگر سایر کشورها رفتار مشابهی داشته باشند، ما به این مسیر ادامه خواهیم داد.

وی افزود: توقف داوطلبانه آزمایش های هسته ای اگرچه بسیار مهم به شمار می رود اما نمی تواند این واقعیت را کتمان کند که وظیفه اصلی اجرای این معاهده حل وفصل نشده است. اقدامات یکجانبه نیز نمی تواند جایگزینی برای تعهدات بین المللی تحت این معاهده باشد.

سرگئی ورشینین تاکید کرد: در پایان مایلم مجددا تاکید کنم که روسیه اعلامیه نهایی کنفرانس ما را می پذیرد که شامل فهرست اقداماتی جهت تسهیل لازم الاجرا شدن این معاهده است. ما تمام تلاش خود را برای ارتقاء اجرای عملی آن ها خواهیم کرد.

معاهده منع جامع آزمایشات هسته ای در ۲۴ سپتامبر ۱۹۹۶ توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد. این معاهده آزمایش های تسلیحات هسته ای را برای اهداف نظامی و غیرنظامی ممنوع اعلام کرد. این معاهده توسط ۱۷۸ کشور از جمله انگلیس، فرانسه و روسیه تصویب شد اما با این حال هنوز به مرحله اجرا درنیامده است.

انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان