رشت- رییس اداره نظارت بر حیات وحش محیط زیست گیلان از آغاز مهاجرت پرندگان زمستان گذران به استان خبر داد و گفت: براساس پیش بینی ها ۲۷۰ هزار پرنده مهاجر زمستان را در تالاب های گیلان می گذارند.

به گزارش لنگرخبر، حسین علینژاد از ورود انواع پرندگان مهاجر در تالاب های گیلان خبر داد و اظهار کرد: تاکنون پیش قراولان این پرندگان از جمله خوتکای ابرو سفید، اردک نوک پهن، سر سبز، اکراس سیاه، بلدرچین و انواع یلوه ها در تالاب ها و محیط زیست گیلان دیده شده است.

رییس اداره نظارت بر حیات وحش محیط زیست گیلان افزود: با سرد شدن هوا در مناطق سردسیر شمالی پیش بینی می شود امسال حدود ۲۷۰ هزار پرنده مهاجر زمستان گذران تالاب ها و آبگیرهای گیلان را برای زمستان گذرانی انتخاب کنند.

وی با اشاره به اینکه گیلان بیش از هزار تالاب، رودخانه و آبگیر دارد بیان کرد: ۳۰ زیستگاه مهم از جمله تالاب بین المللی انزلی، بوجاق کیاشهر، امیر کلایه لاهیجان، کیا کلایه لنگرود، استیل آستارا، لوندویل، رودخانه ها و سواحل در گیلان محل فرود پرندگان مهاجر زمستان گذران است.

علینژاد با اشاره به اینکه هرگونه شکار و زنده گیری پرندگان مهاجر به هر روشی تخلف محسوب می شود، افزود: مأموران یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان با انجام گشت ها و پایش های مستمر در مناطق با هرگونه تخلف برخورد خواهند کرد.

وی با بیان اینکه سرشماری نهایی پرندگان مهاجر در دی ماه آغاز می شود، از دوستداران طبیعت و مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه صید، شکار، زنده گیری و تخلف مراتب را با شماره ۱۵۴۰ و یا به نزدیک ترین محیط بانی اطلاع دهند.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان