با حضور معاون رییس جمهور، از نخستین سامانه شتابدهنده الکترون توان بالا «CELV-۸» در مرکز پرتودهی صنعتی قزوین رونمایی و بهره برداری شد.

به گزارش ایسنا، سامانه شتاب دهنده الکترون از نوع «CELV-۸» با هدف بهبود کیفیت، افزایش کارایی و طول عمر و ایجاد زمینه صادرات محصولات گوناگون در مرکز پرتودهی صنعتی قزوین به بهره برداری رسید.

مرکز پرتودهی صنعتی قزوین در زمینی به مساحت ۱۲ هکتار احداث شده است و پرتودهی مواد و محصولات پلیمری، استریلیزاسیون محصولات یک بار مصرف پزشکی، میکروب زدایی و از بین بردن آفات انبارمانی مواد غذایی، انجام آزمون های پلیمری به منظور بررسی خواص و کنترل کیفی مواد و تعیین بار میکروبی مواد غذایی قبل و بعد از پرتودهی از جمله مهمترین خدمات و فعالیت های این مجموعه به شمار می آید. 

در این دوره از مدیریت سازمان انرژی اتمی ایران و با توجه به وجود کارخانجات بزرگ تولید سیم و کابل در کشور تصمیم گرفته شد که در استان قزوین مرکز پرتودهی صنعتی احداث شود تا با استفاده از شتابگرهای الکترونیک گام های اساسی در زمینه ارتقای کیفیت صنعت پلیمر کشور برداشته شود.

دستگاه شتابدهنده الکترون توان بالا «CELV-۸» با انرژی ۲/۵ مگا الکترون ولت و جریان نامی ۴۰ میلی آمپر با هدف بهبود کیفیت، افزایش کارایی و طول عمر و ایجاد زمینه صادرات محصولات پلیمری به عنوان نخستین سامانه صنعتی پرتودهی در دولت سیزدهم و در مرکز پرتودهی قزوین رونمایی و بهره برداری شد.

گفتنی است استفاده از فناوری پرتودهی باعث ایجاد پیوند عرضی در عایق سیم و کابل و در نتیجه بهبود ویژگی های حرارتی نظیر افزایش دمای ذوب به منظور انتقال توان بیشتر، بهبود ویژگی های شیمیایی همچون افزایش مقاومت عایق در شرایط سخت و خورنده صنعتی و بهبود ویژگی های مکانیکی نظیر افزایش مقاومت، استحکام خستگی و سایش می شود.

لازم به ذکر است نخستین دستگاه شتابدهنده الکترون توان بالا «CELV-۸» با تلاش متخصصان شرکت توسعه کاربرد پرتوها در مرکز پرتودهی قزوین طراحی و ساخته شده است.

انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان