رئیس شورای عالی نظام پرستاری گفت: در پی افزایش تعداد تخت های بیمارستانی و بازنشستگی نیروهای پرستاری با کمبود حداقل ۳۰ هزار نیروی پرستاری مواجه شده ایم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، شمس الدین شمس امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت روز پرستار در سازمان نظام پرستاری برگزار شد، اظهار کرد: یکی از مهم ترین مشکلات در حوزه پرستاری، معضل کمبود شدید نیروی پرستاری است.

وی با اشاره به تشدید کمبود نیروی پرستاری در پی توسعه تخت های بیمارستانی و بازنشستگی پرستاران افزود: وزارت بهداشت اعلام کرده که در سال های اخیر حدود 17 هزار تخت بیمارستانی به مجموعه بیمارستان های کشور اضافه شده است؛ همچنین بیش از 10 هزار نفر نیز بازنشسته شده اند بنابراین صرفاً در دو حوزه افزایش تعداد تخت ها و بازنشستگی نیروها با کمبود حداقل 30 هزار نیروی پرستاری مواجه هستیم؛ البته میزان نیاز به نیروی پرستاری چند برابر این عدد است.

وزارت بهداشت تعرفه گذاری پرستاری را اجرا نمی کند اما پول آن از مردم دریافت می شود

رئیس شورای عالی نظام پرستاری ادامه داد: اضافه شدن تخت بیمارستانی مستلزم تأمین نیروی انسانی به میزان کافی نیز هست؛ در حال حاضر پرستاران دو برابر توان خود مجبور به کار کردن هستند و شیفت ها و اضافه کارهای اجباری را تحمل می کنند و بنابراین کمبود نیروی پرستاری باعث افت کیفیت خدمات درمانی نیز شده است.

وی با اشاره به مطالبات جامعه پرستاری گفت: اختصاص فوق العاده خاص و اجرای درست قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری و پرداخت تعرفه پرستاران بر اساس عملکرد خود آن ها، از مطالباتی است که باید برای پرستاران تحقق یابد.

رئیس شورای عالی نظام پرستاری با تأکید بر لزوم پوشش بیمه ای خدمات پرستاری در منزل تصریح کرد: افزایش سالمندی و برخی بیماری های مزمن منجر به این شده که بخشی از مردم نیازمند دریافت خدمات پرستاری در منزل باشند؛ در عین حال اکثر جامعه از نظر اقتصادی قدرت دریافت خدمات پرستاری در منزل را ندارند زیرا پوشش بیمه ای برای این خدمات وجود ندارد؛ امیدواریم در قالب قانون برنامه هفتم توسعه موضوع پوشش بیمه ای خدمات پرستاری در منزل نیز مورد توجه قرار بگیرد.

انتهای پیام/

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان