در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

با توجه به اهمیت تکمیل راه آهن رشت_ کاسپین رئیس جمهور در جلسه بررسی آخرین وضعیت مهمترین پروژه های ریلی و تزانزیتی کشور با اشاره به توضیحات ارائه شده از سوی وزیر راه و شهرسازی درباره مسیر رشت-کاسپین تلاش ...

خبرگزاری فارس؛ سعید شفیعی ثابت: راه آهن قزوین - رشت به عنوان قطعه ای از کریدور شمال ـ جنوب در نیمه نخست اسفندماه سال ۹۷ با حضور رئیس جمهور دولت دوازدهم و هیئت های خارجی از کشورهای همسایه به طور رسمی افتتاح و به بهره برداری رسید.

رشت آستارا قسمتی از یک کریدور بین المللی

بعد افتتاح راه آهن رشت ـ قزوین هدف دولت وقت، تکمیل راه آهن رشت - قزوین و در ادامه مسیر رشت ـ انزلی  و آستارا بوده است، زیرا تحقق این مهم حلقه گمشده گذر ترانزیتی شمال-جنوب را تکمیل و به لحاظ ملی و بین المللی برای کشور و استان گیلان بسیار مهم است و تاثیر گذار است.

تکمیل پروژه راه آهن رشت – انزلی- آستارا به جهتی برای جمهوری اسلامی دارای اهمیت است که علاوه بر اتصال راه آهن قزوین- رشت به بنادر کاسپین منطقه آزاد، انزلی و آستارا منجر به اتصال خط راه آهن جمهوری اسلامی ایران به اروپا و کشورهای مستقل مشترک المنافع ( CIS ) و عضو اتحادیه اوراسیا می شود.

پس از تاکید مقام معظم رهبری در خصوص لزوم تکمیل راه آهن رشت کاسپین  آستارا در دیدار با رئیس جمهور روسیه، سریعا سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران  در جلسه هیئت دولت به معاون اول خود مأموریت داد تا با همکاری وزارت راه و شهرسازی، روند اجرای این کریدور مهم ترانزیتی را پیگیری و زمان بندی دقیق آغاز و تکمیل آن را مشخص کند.

وعده هتی نافرجام دولتی ها در تکمیل راه آن رشت کاسپین

بارها تاریخ های متعددی برای تکمیل راه آهن رشت کاسپین توسط مسؤولان و پیمانکاران مشخص شد ولی به دلایلی تاکنون این خط ترانزیتی تکمیل نشده است ولی با تلاش های فراوان و رایزنی های متعدد در ۲۷ اردیبهشت سال جاری توافقنامه احداث خط آهن رشت – آستارا بین جمهوری اسلامی ایران و روسیه طی مراسمی با حضور سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به صورت ویدئو کنفرانس به امضا رسید. 

کارشناسان حوزه اقتصاد معتقدند در کوتاه مدت راه آهن رشت ـ کاسپین به عنوان بخشی از طرح راه آهن قزوین - رشت - انزلی می تواند جایگزین مناسبی برای توسعه صادرات و اقتصاد در گیلان باشد. 

تاکید چندباره رئس جمهور برای تکمیل

با توجه به اهمیت تکمیل راه آهن رشت کاسپین رئیس جمهور در جلسه بررسی آخرین وضعیت مهمترین پروژه های ریلی و تزانزیتی کشور و راهکارهای تسریع در اجرا و تسهیل تأمین مالی این طرح ها با قدردانی از تلاش های مدیران دست اندرکار برای ارتقای ظرفیت های ترانزیتی و حمل و نقلی کشور، با اشاره به توضیحات ارائه شده از سوی وزیر راه و شهرسازی درباره مسیر رشت-کاسپین تلاش بیشتر مسؤولان برای تکمیل و بهره برداری از این مسیر تا پیش از پایان سال ۱۴۰۲ را ضروری خواند.

پیگیری روند توافق با طرف روسی در آستارخان

به همین منظور اسدالله عباسی استاندار گیلان در سفر خود به کشور روسیه و در دیدار با معاون وزیر راه دولت روسیه پیگیر آخرین وضعیت توافق های ترانزیتی، کریدور شمال جنوب و پروژه راه آهن رشت آستارا شد و اذعان کرد که گسترش ارتباط میان گیلان و آستراخان منجر به تسریه در تکمیل کریدور شمال به جنوب می شود.

اسدالله عباسی همچنین در دیدار با ساپتکو مدیرکل همکاری های بین المللی وزارت حمل و نقل روسیه به تکمیل کریدور شمال به جنوب و راه آهن رشت کاسپین تأکید کرد.

به گفته نماینده عالی دولت در گیلان تکمیل زیرساخت های کریدور از جمله آغاز ساخت خط ریلی راه آهن رشت – آستارا از نکات مورد تأکید روسای جمهور ایران و روسیه  بود و باید در این زمینه، فعالیت ها شتاب گیرد

آنطور که استاندار گیلان در سفر به کشور روسیه و در دیدار با مسوولان حمل و نقل روسیه به آن اذعان کرده  آمادگی گیلان به عنوان استانی مهم و استراتژتیک در حاشیه خزر در خصوص افزایش سطح ارتباطات در سه حوزه حمل و نقل دریایی، زمینی و هوایی است.

عباسی می گوید: خط ریلی رشت  کاسپین  آستارا پازل کریدور شمال به جنوب را تکمیل می کند و شاهرگ حیاتی ارتباط ایران با روسیه است

تکمیل راه آهن رشت کاسپین می تواند منجر به رشد اقتصادی استان گیلان و حتی کشور و در نتیجه افزایش ارزآوری شود که به نظر می رسد باتوجه به آغاز فصل زمستان ، هم در حوزه تأمین اعتبارات و هم در حوزه اجرا، باید جدیت مضاعفی برای تکمیل پروژه از سوی مسؤولان ملی محلی خرج شود.

پایان پیام/۳۳۸۹


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان