در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (تات) بر لزوم بهره گیری از فناوری هسته ای برای افزایش تولیدات کشاورزی تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، سید مجتبی خیام نکویی در نشست با رییس سازمان انرژی اتمی ایران به شرح وضعیت بخش امنیت غذایی در ۴۴ سال گذشته و افق ۱۴۳۰ کشور پرداخت و اظهار کرد: در افق ۱۴۳۰ جمعیت کشور به ۱۳۰ میلیون نفر می رسد که باید به فراخور این جمعیت، مواد غذایی تامین شود.

وی تاکید کرد: اکنون ارتباط تنگاتنگی بین سازمان انرژی اتمی ایران و وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد و امیدواریم با بهره گیری از فناوری هسته ای بر میزان تولید محصولات کشاورزی بیافزاییم.

خیام نکویی تصریح کرد: یکی از مهم ترین چالش ها در بخش تامین مواد غذایی را باید اولویت نبودن این بخش در کشور دانست.  

وی ادامه داد: شاهد بیشترین نقطه اتکا در فرمایشات امام راحل (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی در حوزه امنیت غذایی هستیم اما نگاه ویژه ای در بخش برنامه و بودجه کشور به این موضوع مشاهده نمی شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی (تات) بزرگترین مجموعه تحقیقاتی در سطح خاورمیانه در صیانت از تامین موادغذایی است و بیشترین ایستگاه های تحقیقاتی در کشور را داریم ولی توجه به این حوزه در سطح کلان بسیار کمرنگ است.

وی با اشاره به اینکه تولید بذرهای گیاهی و واکسن های دامی و انسانی در موسسات تحقیقاتی تات موجب جلوگیری از خروج یک هزار و ۴۰۰ میلیارد دلار ارز از کشور شده است، تصریح کرد: در سال اول فعالیت دولت سیزدهم سازمان تات، با ارایه بذرهای مناسب به کشاورزان موجب افزایش  ۶ میلیون تنی تولید گندم در کشور شد.

خیام نکویی با بیان اینکه اکنون قابلیت تولید ۱۸ میلیون تن گندم در کشور وجود دارد، گفت: در صورت تحقق این مهم، سالانه می توان ۴.۵ میلیون تن گندم صادر کرد.

انتهای پیام


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان