ماجرای کشف گورهای سردابه ای در رشت

۱۴۰۲/۱۱/۰۱ ۱۹:۳۷ چاپ کد خبر: 191125
به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با اشاره به کشف گورهای سردابه ای در رشت گفت: وجود خاکستر و ذغال در داخل یکی از این سردابه ها نشان دهنده این است که گورها متعلق به افرادی است که بر ...

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، ولی جهانی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان از کشف گورهای سردابه ای در بافت تاریخی رشت خبر داد و اظهار کرد: هنگام عملیات خاکبرداری در بافت تاریخی رشت (با نظارت پرسنل یگان حفاظت) سازه جناقی شکلی رویت شد که بلافاصله کار متوقف و موضوع مورد بررسی قرار گرفت. 

وی با بیان اینکه آنچه مشخص است سازه به صورت طاقی جناقی بوده و با ادامه بررسی سازه، فضایی گنبدی شکل آشکار می شود، گفت: با بررسی فضای داخلی آن و با توجه به محتویات داخل گورها، بعضی از استخوان ها سوخته بنظر می رسد.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان، وجود خاکستر و ذغال در داخل یکی از این سردابه ها نشان دهنده این است که گورها متعلق به افرادی است که بر اثر بیماری طاعون، وبا و یا بیماری لاعلاج دیگری که بر اساس متون تاریخی، از جمله بیماری های واگیردار بوده، فوت کرده اند. 

جهانی با اشاره به مستندات موجود در محوطه بیان کرد: مشاهدات حکایت از آن دارد بیماری نادری در شهر همه گیر شده و بعد از فوت افراد، برای اینکه بیماری به دیگران سرایت نکند، اسکلت های انسانی را همراه با لوازم شخصی شان در داخل گور قرار دادند، دهانه ورودی گور را کاملا مسدود کرده اند تا جائی که دسترسی به داخل گور غیرممکن شود. 

وی هرگونه اظهار نظر قطعی را به کاوش های باستان شناسی منوط دانست و گفت: با اخذ مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی امید است به ابهامات و سئوالات مطروحه در مورد این اتفاق نادر پاسخ داده شود، عملیات عمرانی پروژه در محدوده مذکور تا روشن شدن موضوع متوقف شده است. 

پایان پیام/۸۴۰۰۸

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان