همزمان با نخستین روز ایام الله دهه فجر، به دستور رئیس جمهور و با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، عملیات احداث نیروگاه های اتمی ایران هرمز آغاز شد.

به گزارش ایسنا، در جریان دور دوم سفرهای استانی «سید ابراهیم رئیسی» ریاست جمهوری اسلامی ایران به استان هرمزگان، با حضور «محمد اسلامی» معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی، عملیات اجرایی ساخت نیروگاه های اتمی ایران هرمز در شهرستان سیریک آغاز شد. 

این پروژه در راستای انجام فرمایشات و توصیه های مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و براساس برنامه های بلند مدت جمهوری اسلامی ایران و همچنین مصوبات مجلس شورای اسلامی به منظور افزایش میزان تولید برق هسته ای به ۲۰ هزار مگاوات اجرا خواهد شد. 

بر اساس برنامه ریزی های انجام شده و با توجه به اینکه هرمزگان یکی از استان های مهم و دارای ظرفیت و پتانسیل فراوان از نظر صنعتی، کشاورزی و اقتصادی بوده و در سال های اخیر به سمت صنعتی شدن نیز پیش رفته است و هم اکنون صنایع بزرگ از جمله فولاد هرمزگان، کشتی سازی، پالایشگاه و نیز سایر مراکز مهم صنعتی در این منطقه فعال هستند، مقرر شد تا در سواحل سیریک مجتمع نیروگاه های اتمی احداث شود. 

گفتنی است تامین برق این صنایع یکی از بزرگترین وظایف مسوولان و در راس آن وزارت نیرو محسوب می شود که در این زمینه سازمان انرژی اتمی ایران به عنوان متولی تولید و توسعه برق هسته ای کشور، بخشی از اجرای این طرح مهم را برعهده گرفته و با احداث و بهره برداری از چهار واحد نیروگاه اتمی با مجموع ظرفیت تولید حدود ۵ هزارمگاوات از میزان تولید نهایی ۲۰ هزار مگاواتی برق هسته ای در افق ۲۰ ساله را در استان هرمزگان و در نزدیکی های شهر میناب و شهر سیریک برنامه ریزی کرده است.

انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان