وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: ما از خانواده در حالی صیانت می کنیم که غرب آن را از دست داده است؛ حاصل تمدن غربی امروز فروپاشی خانواده بوده و عفت و پاکدامنی محل نزاع غرب با ما شده است.

به گزارش ایسنا، محمدمهدی اسماعیلی در دومین «همایش ملی انقلاب اسلامی و افق تمدنی آینده» که صبح دوشنبه ۱۶ بهمن در حوزه هنری برگزار شد با تبریک ایام دهه فجر و عید مبعث، گفت: انقلاب ما انقلابی بزرگ و تمدنی، از جنس بعثت انبیا است. انقلاب ما یک تحول صرفا سیاسی، طبقه ای و قدرتی نیست؛ این انقلاب نظیری ندارد و منحصر به فرد است. مهم ترین جنبه انقلاب اسلامی جنبه مردمی بودن آن است که آن را از سایر انقلاب ها متمایز می کند.

وی با اشاره به دوره های تمدنی و تاریخی ادوار گذشته، اظهار کرد: ما در دوره سوم زایش تمدنی قرار گرفته ایم و انقلاب اسلامی ما نتیجه حرکت معنادار بیش از ۱۰۰ ساله ای بوده است که با پیروزی جریان و مکتب عقلی، اجتهادی، فقهی و اصولی در جهان اسلام در حوزه شیعی غلبه پیدا کرده و از مرحوم وحید بهبهانی، آخوند خراسانی، میرزای شیرازی و... در امام خمینی (ره) به قله خود رسیده است و امام میراث دار چنین جایگاه تاریخی است .

اسماعیلی تاکید کرد: فقه، عرفان و فلسفه در وجود امام (ره) هم نشین است. فقه، اصل و پایه کار است و فلسفه و عرفان هم وجود دارد و نظریه هزار ساله ولایت فقیه حاکم می شود و در این دوره سوم، مرجعیت یک حوزه مستقلی از دولت را شکل می دهد که در انتها منجر به تشکیل حاکمیت دینی و نظام جمهوری اسلامی می شود. آغاز انقلاب اسلامی آغاز یک دوره جدید است که منجر به ایجاد تمدن نوین می شود.

وی افزود: ما امروز جایگاه برتری داریم و در گام دوم انقلاب اسلامی با کلید واژه «تحول» با سرعت در حرکت رو به جلو هستیم. قصه غزه پر غصه است اما یک الهیات فرهنگی جدید از درون آن بیرون آمده است.

او تاکید کرد: غربی ها که تلاش می کردند دنیا را یک دهکده جهانی نشان دهند و انقلاب اسلامی آمد این نگاه را تغییر داد. چون انقلاب اسلامی ماهیت شالوده شکنانه دارد، جبهه مقاومت برخواسته از انقلاب اسلامی هم همین ماهیت را دارد و کار را پیش می برد. غرب امروز مقابل ما قرار دارد و غرب نهایت توحش است؛ حاصل تمدن غربی امروز  فروپاشی خانواده است و عفت و پاکدامنی محل نزاع غرب با ما شده است.

وزیر فرهنگ بیان کرد: حیا، پوشش و حجاب مهم ترین سنگر گفتمانی ما در مبارزه با غرب است. سال قبل برای ما فتنه درست کردند چون می دانند این بخش محل نزاع است؛ ما از خانواده در حالی صیانت می کنیم که غرب آن را از دست داده است.

به گفته اسماعیلی با ورود به موضوعی مانند «بریکس» می توانیم اقتدار فرهنگی تمدنی خود را نشان دهیم چرا که اینها تنها زمینه همگرایی سیاسی و اقتصادی نیستند و در ابعاد فرهنگی هم مهم هستند.

در ادامه این مراسم جایزه ملی تمدن به دکتر موسی نجفی _ چهره ماندگار حوزه مطالعات تمدنی _ ارائه شد و از سایر برگزیدگان حوزه مطالعات تمدنی نیز تقدیر شد.

انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان