در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

زندان ها در ایران و استان موفق گیلان به جای اینکه صرفاً محلی برای تحمل حبس باشد، حقیقتا به مرکز تربیت و اصلاح مددجویان در ندامتگاه ها تبدیل شده که یکی از مزیت های آن، مولد شدن مددجو به جای زندانی ...

خبرگزاری فارس، رشت- حمیدرضا دنیادیده: با حاکم شدن نظام اسلامی پس از انقلاب شکوهمند مردم ایران در سال ۵۷، همه ارکان نظام تغییرات محسوس و ملموسی را به خود دیدند که یکی از آن ها، تغییر ماهیتی در زندان ها و ندامتگاه ها بود. 

زندان های خوفناک در نظام طاغوتی صرفاً جهت جزادهی و سزادهی بودند به گونه ای که در هر اتاق زندان ها، میله هایی تعبیه شده بود که زندانیان نتوانند از اتاق خارج شوند با اینکه تک سلول هایی وجود داشت که مسائل امنیتی بسیاری برای آن در نظر گرفته می شد درحالی که در نظام جمهوری اسلامی، نگاه به زندان و زندانی، نگاهی اصلاحی و تربیتی است. 

امروزه سازمان زندان ها اهداف و راهبردش را در جهت به کارگرفتن اقدامات تأمینی برای تربیت انسان تغییر داده و به معنای واقعی کلمه، زندان به ندامتگاه و اندرزگاه تبدیل شده است. 

آمارها نشان می دهد ۷۰ درصد زندانیان از نظر سنی زیر ۴۰ سال و در ۱۰ سال اول ازدواج هستند؛ این یعنی اغلب زندانیان از گروه جمعیت فعال جامعه محسوب می شوند و نقش آن ها در تولید و اشتغال و تامین معیشت خانوار بسیار حائز اهمیت است.
 


حالا اینجا می شود کار یاد گرفت و برای زندگی پس از زندان آماده شد


با گشتی در زندان ها و یا پیمایشی در سازمان های حمایتی و امدادی نظیر کمیته امداد و بهزیستی، آمارها حکایت از این دارد که اغلب زندانیان را خانوارهای فقیر و تهی دست تشکیل می دهند و همه این چالش ها زنگ خطری را به صدا در می آورد که توجه به معیشت، درآمد و اشتغال زندانیان به عنوان جمعیت فعال، لازم توجه و ضروری است. 

با ظهور و بروز انقلاب اسلامی و حاکم شدن عدالت ورزی، توجه به ارزش انسانی در قوه قضاییه و سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی به وجود آمد، زندانی از صرف یک انسانِ مصرف کننده که تحمل حبس می کند به یک مددجوی فعال مشارکت کننده در اصلاح و تربیت خود، خانواده و جامعه تبدیل شد.
 


زندان دیگر سیاهچاله ای تاریک نیست؛ نور هنر و جلوه زیبای آن دل ها را گرم می کند


زندان ها امروزه توجه اساسی به مولدسازی مددجو در ندامتگاه ها دارند و اقدامات تربیتی و اصلاحی انجام شده در آن ها شایسته تحسین و قابل تقدیر است چرا که ابتدا به مددجوی حاضر در ندامتگاه مهارتی را آموزش، مدرک معتبری را ارایه، در داخل زندان ظرفیت های اشتغال را ایجاد، مددجو را مشغول به کار و به وی حقوق پرداخت و در صورت پایان تحمل حبس، تسهیلاتی را نیز به او پرداخت می کنند تا ابتدا برای خود و خانواده و در صورت لزوم برای دیگران نیز شغل ایجاد کنند؛ درست همان کاری که اداره کل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان گیلان با مددجویان خود می کند. 

رضا محمدی اصل مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان گیلان در گفت وگو با خبرنگار فارس می گوید: شمار بالایی از مددجویان زندان های استان گیلان ابتدا توسط سازمان فنی و حرفه ای، جهاد سازندگی و صنایع دستی مهارت های لازم را کسب و سپس وارد کارگاه های مهارتی تولید می شوند.
 


دست ها اینجا ساختن را مشق می کنند؛ برای فردای آزادی


به گفته محمدی، امسال ۱۵۰۰ نفر از مددجویان در زندان های استان گیلان مشغول به کار شدند و ماهانه حدود چهار میلیون تومان حقوق دریافت می کنند. 

مدیرکل زندان های گیلان همچنین مطرح کرده که پس از آزادی و با مهارتی که مددجو کسب کرده و مدرکی که پس از قبولی در آزمون ها حاصل شده، تسهیلاتی به مددجویان پس از آزادی پرداخت می شود که علاوه بر ایجاد اشتغال برای خود، خودشان نیز تولید کننده شغل برای دیگران می شوند. 

در حال حاضر مددجویان در زندان های گیلان در رشته هایی نظیر برق ساختمان، کفاشی، پرورش دام و طیور، زنبور عسل، پرورش قارچ، گلخانه، تعمیر تیلر و تراکتور، تعمیرکار کولر، معرق کاری، منبت کاری، تریکو بافی، قالیبافی، پرورش ماهیان خاویاری، پره صیادی، نقطه کوبی، مونتاژ لوستر، جوراب بافی، صنایع دستی، تولید سنگ مصنوعی، پرورش ماهیان سردابی و گرمایی، قالی بافی، جوجه کشی، تولید بلدرچین، تولید ماهی قزل آلا و غیره مشغول به کار و در کنار تحمل حبس، تامین کننده بخشی از معیشت خود و خانواده نیز هستند. 
 


بعد از آزادی، آنقدر کار بلد شده ای که نان ات لنگ خلاف نباشد


علاوه بر سهم قابل توجه اشتغال مددجویان در زندان های گیلان، تا به اکنون بیش از ۴۵۰۰ نفر در کلاس های آموزشی کسب مهارت زندان های استان شرکت و بیش از ۲۰۰۰ نفر نیز مدرک مهارتی دریافت کرده اند که در جای خود، در خور تحسین است. 

موضوع اصلاح و تربیت زندانیان در ندامتگاه ها با ابزار آموزشی، اشتغال و حرفه آموزی در زندان های گیلان که مینیاتوری از زندان های موفق کشور است، پررنگ بوده هر چند این مسیر باید تا بازنشسته شدن مددجویان زندان ها، ادامه نیز داشته باشد. 

پایان پیام/۸۴۰۰۸


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان