در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ما برای تامین نیازهای خود درحوزه انرژی هسته ای، فرایندها را با تحقیقات نتیجه گرا و بنیان گذاری ظرفیت تحقیق و توسعه قدرتمند دنبال و نیازمندی های خود را به صورت درون زا ...

محمد اسلامی امروز ۱۹ بهمن ماه، در حاشیه بازدید از نمایشگاه دومین رویداد روایت پیشرفت؛ مروری بر دستاوردهای دولت مردمی سیزدهم که در محل نمایشگاه های دائمی آستان قدس رضوی در حال برگزاری است، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دولت سیزدهم اراده منسجم و محکمی دارد تا ارتباط خود و مردم را از طریق انعکاس اقدامات اجرایی و عمل به وعده ها تقویت کند.

وی افزود: با همت دفتر ارتباط دولت و روحانیت نمایشگاه های روایت پیشرفت شکل گرفته که این پنجمین نمایشگاه است و دستگاه های اجرایی در آن شرکت می کنند تا نخبگان، جوانان، نوجوانان و مردم مشاهده کرده و از آخرین وضعیت دستاوردها آگاهی پیدا کنند.

اسلامی با بیان اینکه ما در چهل وپنجمین سال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی هستیم که این ایام و عید مبعث را تبریک می گویم، عنوان کرد: در این ایام یکی از مسائل مهمی که مورد توجه قرار گرفته، جایگاهی است که کشور در بخش علمی و فنی به ویژه در حوزه توانمندی های راهبردی در این مقطع زمانی پیدا کرده است. توانمندی های استراتژیک ما در این ایام تبلور ویژه ای به خصوص در حوزه های هسته ای و فضایی داشت.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه فناوری های نوین جلوه های قدرت ساز و اقتدار آفرین هر ملتی هستند، مطرح کرد: پیشرفت و رسیدن به قله های تأثیرگذار  نیازمند یک روند تدریجی در گرو هدایت و رهبری حکیمانه است. برنامه های راهبردی برای این است که تراز کشور را در تراز قدرت و اقتدارآفرینی ارتقا دهد، ما امروز شاهد ثمرات اراده، حمایت و پشتیبانی از حوزه های نوینی هستیم که مرز دانش را در نوردیده است.

وی با بیان اینکه روند قرار گرفتن کشور در تراز قدرت پیوسته دنبال شده است،عنوان کرد: در سازمان انرژی اتمی ایران سند جامع راهبردی به منظور ریل گذاری مسیر حرکت تهیه شده است و ما در اولین سال این سند به ۱۵۹ دستاورد دانشی، فناوری و صنعتی دست پیدا کردیم. تفاوت صنعت هسته ای با سایر صنایع این است که هرگونه اقدامی در این صنعت باید با هماهنگی و پشتیبانی آژانس باشد.

اسلامی گفت: متاسفانه زنجیره ها و شبکه های تامین کننده به دلیل استانداردهای دوگانه و رفتار مخربی که نظام استکباری داشته، از ابتدا با صنعت هسته ای ایران همکاری نکردند، بلکه مزاحمت هم ایجاد کردند و اجازه ندادند جمهوری اسلامی تجهیزات، لوازم و فناوری مورد نیاز را تامین کند. این عدم همکاری موجب شد فرایندها با تحقیقات نتیجه گرا و بنیان گذاری ظرفیت تحقیق و توسعه قدرتمند دنبال شود و ما نیازمندی های خود را به صورت درون زا تامین کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۲ بعد از فرمایشات و فرامین مقام معظم رهبری در ۲۰ خرداد که تاکید موکدی برای فناوری هسته ای داشتند، گام های استوارتری برداشته شد، این صنعت گسترش قابل ملاحظه ای پیدا کرد و شاهد توسعه های ویژه ای بودیم.

وی اضافه کرد: در این هفته فناوری خط تولید نیمه صنعتی گاز هگزافلوراید تلوریم را افتتاح کردیم که این واحد نیمه صنعتی، ماده اولیه تولید محصول برای بیماران تیروئید و بخش تشخیصی و درمانی است. عملیات مطالعات تفصیلی و تجهیز آن برای پیشبرد برنامه نیروگاه اتمی سیریک با ظرفیت ۵۰۰۰ مگاوات در سفر رئیس جمهور به بندر عباس آغاز شد.  

اسلامی با اشاره به ساخت دستگاه طیف سنج جرمی مغناطیسی ایرانیوم در سایت شهید احمدی روشن نطنز توسط متخصصان کشورمان، گفت: انحصار تولید این دستگاه در اختیار آمریکا، انگلیس و آلمان بود اما دانشمندان صنعت هسته ای کشورمان طی چهار سال کار پژوهشی طاقت فرسا توانستند دستگاه راهبردی ایرانیوم را بسازند. این دستگاه هم در خطوط تولید و فرآیند آزمون صنعت هسته ای و هم در پتروشیمی ها برای طیف سنجی ایزوتوپی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان