رئیس مرکز پژوهش های مجلس در نامه به وزیر آموزش و پرورش نوشت: در حال حاضر نومعلمان ورودی آزمون استخدامی سال ۱۴۰۲ فاقد رتبه هستند و حقوق آنها پس از کسورات بیمه و بازنشستگی تنها حدود ۷ میلیون تومان است!

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، بابک نگاهداری؛ رئیس مرکز پژوهش های مجلس در نامه ای به رضا مراد صحرایی؛ وزیر آموزش و پرورش به مشکل عدم رتبه بندی نومعلمان اشاره کرد و خواستار، بهره مندی معلمان جدیدالاستخدام از رتبه بندی شد.

در این نامه آمده است:

قانون نظام رتبه بندی معلمان پس از 10 سال انتظار فرهنگیان در 15 اسفند 1400 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. بر اساس ماده 4 این قانون، فرآیند رتبه بندی باید برای تمام معلمان انجام شود این در حالی است که به دلیل ایرادات شیوه نامه رتبه بندی، معلمان در سال اول استخدام خود فاقد رتبه هستند.

به عنوان مثال در حال حاضر نومعلمان ورودی آزمون استخدامی سال 1402 فاقد رتبه هستند و حقوق آنها پس از کسورات بیمه و بازنشستگی تنها حدود 7 میلیون تومان است!

توضیح آنکه مطابق جدول 3 ماده 3 شیوه نامه رتبه بندی حداقل امتیازات ضروری برای احراز رتبه 1 مجموعاً 460 امتیاز در نظر گرفته شده است که شامل 150 امتیاز صلاحیت های عمومی، 140 امتیاز صلاحیت های تخصصی، 120 امتیاز صلاحیت های حرفه ای و 50 امتیاز تجربه است.

پرونده اعتراضات بسته شد؛ هنوز خبری از احکام رتبه جدید معلمان نیست

بر اساس جدول 4 ابعاد و عناوین شایستگی های تجربه عبارت است از سنوات خدمتی ارزیابی عملکرد سالانه، گواهی ضمن خدمت، سابقه تدریس به همکاران و دریافت تقدیرنامه مرتبط با آموزش و پرورش. واضح است که هیچ یک از این عناوین مشمول نومعلمان نمی شود و این افراد به دلیل فقدان تجربه حضور در مدارس هیچ امتیازی از بخش تجربه کسب نکرده بنابراین فاقد رتبه می شوند.

علاوه بر این بر اساس تبصره 2 ماده 6 قانون رتبه بندی معلمان دولت مکلف بوده است که همه امتیازات و درصدهای موضوع فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری را برابر سایر کارکنان دولت به مشمولان این قانون اختصاص دهد. در این ماده به صراحت ذکر شده است که فوق العاده رتبه بندی موضوع این ماده علاوه بر امتیازات و درصدهای مزبور است، با این وجود فوق العاده موضوع تبصره 1 ماده 65 قانون مدیریت خدمات کشوری نیز برای نومعلمان لحاظ نمی شود.

این وضعیت در کنار تأخیر در پرداخت حق التدریس موجب می شود که نومعلمان با وجود زحمت فراوان و فشار مضاعف کاری به واسطه سال اول حضور در مدرسه حقوقی متناسب و مکفی را نداشته باشند و به شدت دچار افت انگیزه شوند که این مهم دقیقاً مغایر با فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر لزوم طرح ریزی برای جذب نخبگان به آموزش و پرورش است.

از این رو پیشنهاد می شود در راستای اجرای دقیق قانون رتبه بندی معلمان و ایجاد نظام عادلانه و مبتنی بر رقابت تعالی جویانه هر چه سریعتر با رفع ایرادات مذکور، فوق العاده رتبه بندی و فوق العاده موضوع تبصره یک ماده 65 قانون مدیریت خدمات کشوری برای تمامی نومعلمان (ورودی آزمون استخدامی و دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی) اعمال شود.

انتهای پیام/

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان