پیش از راه اندازی "سرای ایرانی" در شرق تهران این مجموعه به وسعت ۱۰ هکتار به "انبار چای" معروف بود و بیش از ۵۰ سال به عنوان انبار استفاده می شد؛ با توجه به اینکه اطراف این ۱۰ هکتار یک دیوار بلندی وجود ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، چندی پیش مجموعه سرای ایرانی در شرق تهران و در منطقه 15 فعالیت خود را در محل سابق "انبار چای" آغاز کرد. با فعالیت این مجموعه ترافیک شدیدی اطراف آن شکل گرفت و در ادامه شهروندان تهرانی و اعضای شورای اسلامی شهر تهران نسبت به افزایش بار ترافیکی این محدوده انتقاداتی را مطرح کردند.

شهرداری منطقه 15 برای حل این مشکل و کاهش بار ترافیکی این محدوده به ویژه در روزهای پایانی هفته، اقدامات مختلفی را در دستور کار خود قرار داد و به سرانجام رساند؛ اقداماتی که تا حدود زیادی بار ترافیکی این محدوده را کاهش داد.

برای بررسی حواشی ایجادشده در پی افتتاح سرای ایرانی در منطقه 15 و مشکلاتی که برای شهروندان به دلیل ایجاد گره های ترافیکی در این منطقه ایجاد شد، سراغ "محمد شیری؛ شهردار منطقه 15" رفتیم و تمام سؤالاتمان در این باره و وضعیت سابق و فعلی محوطه 10هکتاری "انبار چای" و جایگزینی آن با مجموعه سرای ایرانی را مطرح کردیم؛ در ادامه مشروح این گفت وگو را می خوانیم:

تسنیم: چرا در شهرداری منطقه 15 با تبدیل مجموعه 10هکتاری "انبار چای" به مجموعه سرای ایرانی موافقت کردید؟

در گذشته این مجموعه (سرای ایرانی) با 10 هکتار به انبار چای معروف بوده است و بیش از 50 سال قبل این محدوده به عنوان انبار چای در تهران و حتی کشور استفاده می شد و قدیمی ها نیز به عنوان انبار چای این محدوده را می شناختند.

طی 50 سال گذشته از این محل علاوه برای انبار چای به عنوان انبار سایر اقلام از جمله مواد غذایی، لاستیک، خودروهای ضایعاتی و موتور، کاشی و سرامیک و... استفاده می شده است و بیش از 800 نفر در این محل انبار داشتند.

با توجه به ناایمن بودن ملک موصوف به انبار چای و در راستای تغییر وضعیت نامطلوب آن در محله مسعودیه، در کمیسیون عالی رسیدگی به پرونده های خاص با درخواست مالک برای تبدیل انبار چای به مجموعه سرای ایرانی موافقت شد.

ناگفته نماند که انبار چای معروف، یکی از ساختمان های ناایمن، پرخطر و بحرانی منطقه 15 بود که به صورت مکرر از سازمان آتش نشانی اخطار دریافت می کرد. در زمان حاضر، با تغییر کاربری انبار چای به سرای ایرانی، این فضا به فضایی ایمن تبدیل شده و ایمن سازی آن مورد تأیید سازمان آتش نشانی است.

تسنیم: هدف اصلی شهرداری از تبدیل انبار چای به مجموعه سرای ایرانی چه بود؟

مهمترین هدف شهرداری منطقه 15 از راه اندازی مجموعه سرای ایرانی، کارآفرینی و اشتغال زایی و ایجاد 2000 فرصت شغلی جدید برای ساکنان و جوانان در این منطقه بوده که خوشبختانه در زمان حاضر این امر محقق شده است و براساس راستی آزمایی انجام شده از تعداد اشاره شده بیش از یک هزار نفر مشغول به کار شدند.

سال گذشته با مالکین جلسه ای برگزار شد و در ارتباط با انبار چای صحبت شد و ما به دنبال آن بودیم که این محل را سروسامان بدهیم، چرا که علاوه بر منظر نامناسب انبار و ناایمن بودن آن، ساکنین محل نیز از این موضوع شاکی بودند و با توجه به اینکه اطراف این 10 هکتار، یک دیوار بلندی وجود داشت، شب ها کسی جرئت تردد کنار این دیوار را نداشت!

ما به دنبال این بودیم که این محل را احیا و از شرایط نامناسب خارج کنیم، صحبت هایی شد و ما نیز قول هایی دادیم که هر کاری در قالب قانون انجام بدهیم و همین مسئله موجب ترغیب مالک جدید شد و در ابتدای سال جاری مالک جدید به شهرداری منطقه مراجعه کرد و برنامه ریزی خود را برای راه اندازی سرای ایرانی اعلام کرد.

البته توسعه و رونق اقتصادی جنوب شرق تهران از دیگر اهداف راه اندازی سرای ایرانی بود تا توسعه و رشد اقتصادی محدوده ورودی شرقی تهران همچون ورودی غربی تهران شود.

تسنیم: آیا تغییر کاربری صورت گرفته از انبار به یک سرای بزرگ تجاری در این نقطه از شهر تهران، قانونی بوده است؟

این محل (انبار چای قبلی و سرای ایرانی فعلی) 38 هزار مترمربع (3.8 هکتار) سوله بوده است و پایان کار انبار ـ تجاری داشته است و یکی از مرتب ترین به لحاظ تجاری املاک منطقه 15 همین محدوده است و علاوه بر داشتن پایان کار انبار تجاری، اضافه بنایی هم نداشته است به جز ناایمنی هایی که به مرور زمان برای بنا ایجاد شده بود.

3/8 هکتار انبار ـ تجاری وجود داشت و مالک جدید آمد که کاربری این انبار ـ تجاری را به تجاری تغییر بدهد در واقع یک حقوق مکتسبه انبار ـ تجاری برای مالک وجود داشت و مالک جدید پس از خرید ملک اعلام کرد که بنا دارد 3.8 هکتار این ملک را تبدیل به تجاری کند البته ما این موضوع را نپذیرفتیم و اعلام کردیم امکان ندارد کل این مجموعه تجاری شود چرا که حتماً باید انبار هم پیش بینی شود و تقریباً 2.5 هکتار از 3.8 هکتار از انبار به تجاری تبدیل شد و این مسئله بسیار مرسوم و عادی است.

به هرحال مالک یک حقوق مکتسبه ای داشت و شهرداری هم با توجه به قوانین و مقررات منعی برای این موضوع نداشت همچنین باید به این موضوع اشاره کنم که اصولاً پروانه ای برای این ملک صادر نشد چرا که ملک پایان کار انباری ـ تجاری داشت و صرفاً تبدیل انبار ـ تجاری به تجاری بوده است.

تسنیم: آیا برای احداث این پروژه تجاری بزرگ و مسائل ترافیکی آتی آن، نظر پلیس راهور اخذ شده بود؟

با توجه به اهمیت موضوع جلسه ای را با سرهنگ موسوی؛ رئیس پلیس راهور تهران بزرگ برگزار کردیم چرا که می دانستیم که با راه اندازی این مجموعه به هرحال تقاضای سفر در این محدوده افزایش پیدا خواهد کرد و علی رغم اینکه پروانه ای برای ملک مذکور صادر نشده بود اما از مالک خواسته شد "عارضه سنجی ترافیکی" را برای پروژه سرای ایرانی انجام دهند البته این مسئله قانوناً اجباری نداشت و مالک هم می توانست انجام ندهد چرا که عموماً پروانه ای صادر نمی شد اما مالک این درخواست را پذیرفت و شهرداری منطقه را همراهی کرد و در آبان ماه امسال، عارضه سنجی انجام شده تحویل شهرداری منطقه شد که نقایصی وجود داشت که به مرور تکمیل شد و پلیس راهور نیز در این زمینه اشکالی نگرفت.

در عارضه سنجی مشاور اعلام کرد که در اوج ساعات پیک ورودی به محل سرای ایرانی، 300 خودرو در ساعت خواهد آمد که در روز در عدد 10 ضرب می شود البته باید به این مسئله اشاره کنم که 300 خودرو در ساعت، محدوده و معابر ترافیکی را به هم نمی ریزد ضمن اینکه این عارضه سنجی برای ساعت اوج و روزهای پیک یعنی پنجشنبه و جمعه صورت گرفت چرا که در روزهای عادی در هر ساعت تردد 300 خودرو عدد زیادی نیست.

تسنیم: در عمل چه اتفاقی در حوزه ترافیکی پس از افتتاح سرای ایرانی در هفته های اول افتاد که منجر به گلایه های شهروندان شد؟

در روزهای ابتدایی و هفته های اول با آغاز فعالیت سرای ایرانی پیش بینی می کردیم که با حجم سنگین تبلیغات محیطی و تلویزیونی تعداد مراجعه کنندگان به دلیل هیجانات، زیاد باشد که این اتفاق هم افتاد اما رفته رفته و با فروکش هیجانات اولیه، شرایط ترافیکی نیز در محدوده سرای ایرانی بهتر شد.

به هرحال اطراف سرای ایرانی، در سال های گذشته پاساژهای زیادی راه اندازی شده است و به جرئت می توان گفت برخی از پاساژها پارکینگ ندارند و این در حالی است که برای مجموعه سرای ایرانی 1800 پارکینگ تأمین شده است و در عارضه سنجی ترافیکی هم به این موضوع اشاره شده بود که 1300 پارکینگ برای سرای ایرانی پیش بینی شود.

تسنیم: با این اوصاف علت ترافیک سنگین در روزهای ابتدایی آغاز فعالیت این مجموعه چه بود؟

اتفاقی که افتاد این بود که در دو جمعه پس از افتتاح سرای ایرانی، شاهد ترافیک سنگین بودیم؛ اول مصادف شد با "جمعه سیاه" به همین دلیل بود که جمعه اول شلوغ بود و ما این موضوع را تأیید می کنیم و بخش عمده آن ناشی از هیجانات مردم بود و شاید در آن زمان 10 خودرو وارد سرای ایرانی می شد اما فقط سرنشینان یک خودرو خرید می کردند و 9 خودروی دیگر فقط برای بازدید می آمدند!

در دو جمعه پی درپی پارکینگ های سرای ایرانی به طور کامل پر شد چرا که از شهرستان ها نیز به این محدوده مراجعه کردند.

ناگفته نماند که یکی دیگر از عوامل ایجاد ترافیکی در آن زمان، مدیریت ضعیف داخل سرای ایرانی بود، در واقع پرسنل مجموعه با تعداد قابل توجهی از مراجعه کننده مواجه شدند و خودشان هم نتوانستند هفته اول را مدیریت کنند.

در هفته دوم فعالیت سرای ایرانی، ورودی از خیابان نیکوعمل یا قصر فیروزه کنار آتش نشانی بود و خروجی از خیابان قدیانی بود که در ادامه به این نتیجه رسیدیم که این شکل ورودی و خروجی مناسب نیست. در هفته سوم با پلیس راهور جلسه ای را برگزار کردیم و به این جمع بندی رسیدیم که ورود و خروج خودروها از خیابان شهید قدیانی انجام شود.

پس از دو هفته اول که گفته شد به خاطر هیجانات مراجعه زیاد بود؛ بعد از آن دیگر مشکلی برای پارک خودروها وجود نداشت و پارکینگ سرای ایرانی جوابگوی مراجعه کنندگان بود.

بنده سوابق ملک انبار چای را بررسی کردم به طوری که بارگذاری عجیب و غریبی برای این محل دیده شده بود!در واقع برای مجموعه 10هکتاری، 57 هکتار بارگذاری در نظر گرفته شده بود. 579 هزار مترمربع اداری و تجاری و انبار ـ تجاری و ورزشی، البته پارکینگ هم پیش بینی شده بود و چنانچه سرای ایرانی در این محل ساخته نمی شد یک مجموعه ای بسیار بزرگ (یک سوم ایران مال) ساخته می شد و این مسئله در کارگروه های کمیسیون ماده 5 هم رسیدگی شده بود!

فرض کنید یک سوم ایران مال در سه راه افسریه و مسعودیه مستقر می شد! قطعاً آن موقع گرفتاری ها سنگین تر بود چون آن مرکز به مراتب متنوع تر از سرای ایرانی بود و جذب سفر بالایی داشت اما الآن 2.7 هکتار تجاری در سرای ایرانی وجود دارد (27 هزار مترمربع) به هرحال یک حقوق مکتسبه ای برای مالک وجود داشت و صرفاً تبدیل انبار ـ تجاری به تجاری بود و انصافاً بعد از دو هفته اول هیچ جمعه ای شاهد ترافیک سنگین نبودیم.

هم اکنون مراجعات به سرای ایرانی از هیجانات اولیه افتاده است و خریداران به این محل مراجعه می کنند.

تسنیم: آیا راه اندازی این سرای تجاری برای منطقه اثرات مثبتی هم داشته است؟

هدف منطقه از تغییر کاربری انبار چای سابق به سرای ایرانی، نخست موضوع ایمن سازی بود تا این بنا از ناایمنی در بیاید و ما موظف به این کار بودیم، هدف دوم اشتغالزایی بود که بنا بر وعده داده شده قرار است 2 هزار نفر از پرسنل سرای ایرانی از ساکنان منطقه 15 به کار گرفته شود که همان طور که گفته شد تاکنون براساس راستی آزمایی صورت گرفته بیش از یک هزار نفر مشغول به کار شده اند و مابقی نیز در آینده مشغول به کار خواهند شد و هدف نهایی و اصلی رونق به جنوب شهر تهران است.

ناگفته نماند 250 مورد پارکینگ در همان روزهای ابتدایی مربوط به مراجعه کنندگان نبود و این خودروها متعلق به کسانی بود که فقط خودروی خود را در پارکینگ سرای ایرانی پارک کرده بودند و برای خرید به پاساژهای اطراف مراجعه کرده بودند چرا که برای برخی پاساژهای اطرف سرای ایرانی که بیش از 20 سال ساخته شده اند پارکینگ به اندازه کافی پیش بینی نشده است.

مکاتبه چمران با زاکانی در خصوص ترافیک سه راه افسریه با آغاز به کار "سرای ایرانی"

تسنیم: تاکنون چه اقداماتی برای حل معضل ترافیک این مجموعه انجام شده است؟

از زمان راه اندازی مجموعه سرای ایرانی تاکنون جلسات متعددی به منظور رفع معضل ترافیک برگزار شده است که از جمله این جلسات می توان به برگزاری نشست با حضور سرهنگ موسوی پور؛ رئیس پلیس راهور تهران بزرگ و همچنین هماهنگی پیگیری شروع عملیات اجرایی 8 و 9 متروی تهران اشاره کرد.

در همان هفته ابتدایی فعالیت سرای ایرانی اقداماتی را در دستور کار قرار دادیم تا این هیجانات ورود به سرا را کنترل کنیم و پیشنهاداتی به مسئولان سرای ایرانی ارائه شد که در نهایت آنها تخفیفی را برای مراجعه کنندگان در طول هفته از (شنبه تا چهارشنبه) در نظر گرفتند و بنای ما بر این بود که پیک مراجعه را از پنجشنبه و جمعه خارج کنیم و این اتفاق صورت گرفت و هفته سوم، شاهد ترافیک روانی در مسیر سرای ایرانی بودیم.

یکی دیگر از کارهایی که با مسئولان سرای ایرانی مطرح شد و مورد موافقت آنها قرار گرفت، عدم راه اندازی مجموعه دیجیتال سرا بود همچنین یک ورود و خروج نادرستی از روزهای اول تعبیه شده بود که با اصلاح ترافیکی و جابه جایی ورود و خروج  صورت گرفته، دیگر مشکلی وجود ندارد.

همچنین با اخذ تأیید از کمیته شبکه معابر سازمان حمل ونقل ترافیکی شهرداری تهران اقداماتی نظیر به کارگیری 30 نفر نیروی آموزش دیده از طرف مجموعه به منظور هدایت ترافیک معابر پیرامون مجموعه، جابه جایی درب ورودی و خروجی و انتقال مسیر دسترسی به مجموعه از محور دسترسی بزرگراه امام رضا(ع) و خیابان مسجد الحسین(ع) و جدا کردن مسیر تردد و دسترسی از محلات مسکونی مسعودیه افسریه انجام شد؛ فعالیت سرای ایرانی نه تنها برای منطقه مشکل ایجاد نمی کند بلکه باعث رونق منطقه نیز خواهد شد و با توجه به تغییراتی که انجام شده است، دردسری از این پس نخواهد داشت.

پروژه ای مدنظر شهرداری منطقه 15 است که اجرای آن می تواند اثرات مثبتی را در محدوده افسریه و مسعودیه داشته باشد که می توان به احداث زیرگذر و روگذر محدوده میدان بسیج اشاره کرد.

در بلوار نیکوعمل یا قصر فیروزه همان بلواری که از جلوی سرا می گذرد به دنبال آن هستیم که مردم مسعودیه و افسریه که سالیان سال ترافیک گریبانگیرشان است آن را به صورت یک زیرگذر و روگذر وصل کنیم به خاوران و ورودی آزادگان و بعثت و اگر این اتفاق بیفتد کار بزرگی است و ما از وجود سرا یک حُسن استفاده را کرده ایم و بنا داریم مشکلات را حل وفصل کنیم.

انتهای پیام/+

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : شهرداری تهران

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان