در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

معاون رییس جمهور گفت: دستاوردهای دو سال اخیر سازمان انرژی اتمی ایران حاصل تحقیقات و تلاش های فراوان متخصصان و پژوهشگران جوان ایرانی با میانگین سنی ۳۰ تا حداکثر ۳۵ سال است.

به گزارش ایسنا، نخستین گردهمایی دانشجویان بورسیه مقطع تحصیلی کارشناسی سازمان انرژی اتمی ایران با حضور معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی، سید امیرحسین فقهی، معاون رییس سازمان و رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای و  جمعی از مدیران ارشد صنعت هسته ای برگزار شد.

محمد اسلامی در این مراسم ضمن تبریک فرارسیدن اعیاد شعبانیه اظهار کرد: در سازمان انرژی اتمی ایران، تحقق اهداف عالیه انقلاب اسلامی بسیار مهم است؛ در ۴۵ سالی که از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته است؛ همواره سعادت ملت و پیشرفت کشور بسیار مهم بوده زیرا این دو هدف باعث پیشرفت، عزت و اقتدار کشور شده است.

وی تصریح کرد: باید توجه داشت که علوم و فنون نوین یکی از محدوده هایی هستند که سبب پیشرفت هر کشور می شود و ابرقدرت ها در تلاشند تا  این علوم در انحصار آنها باشد و منطقه ممنوعه ای به شمار می آید؛ اما پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران در فناوری های نوین سبب شده تا جایگاه ابرقدرت ها که به دنبال پیشوایی و سروری جهان هستند، متزلزل شود.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران افزود: ما همواره پیرو قرآن، مکتب اهل بیت (ع) هستیم و از سیره ائمه اطهار پیروی می کنیم و در برابر غیر از خداوند متعال تسلیم نمی شویم و تحت سلطه قرار نمی گیریم. با توجه به این رویکرد در حوزه علوم و فنون هسته ای؛ ابرقدرت ها به مقابله با ما برخاسته اند و همواره با اتهام زنی به دنبال ایجاد پرونده های ساختگی هسته ای برای ما شده اند.

اسلامی عنوان کرد: در این سال ها با تحریم های همه جانبه، خرابکاری های صنعتی، انجام عملیات های تروریستی، انفجار و نیز با استفاده از ظرفیت جنگ رسانه ای سعی کرده اند تا مانع پیشرفت ما شوند. اما به لطف الهی جمهوری اسلامی ایران اکنون جزو کشورهای نخست جهان به لحاظ فناوری های نوین بوده و در زمره کشورهای صدر جهان در این عرصه است.

معاون رییس جمهور اظهار کرد: علوم و فنون هسته ای معمولا در کشورهای پیشرفته به صورت مشترک و در یک دایره بسته تبادل می شود و کسی به راحتی قادر نیست وارد این دایره شود اما جمهوری اسلامی به صورت غیرتمندانه و متعهدانه با تأسی به هدایت های داهیانه رهبر معظم انقلاب اسلامی توانسته به پیشرفت های چشمگیری در این عرصه دست یابد.

اسلامی تاکید کرد: به لطف خداوند متعال امروز توانسته ایم در رشته های مختلف علوم و فنون هسته ای به پیشرفت های چشمگیری دست یابیم به طوری که اکنون پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای دارای هشت پژوهشگاه بوده و هم چنین دهها شرکت در حوزه انرژی اتمی و شاخه های گوناگون در کشور فعال هستند.  

معاون رییس جمهور گفت: دستاوردهای دو سال اخیر سازمان انرژی اتمی ایران حاصل تحقیقات و تلاش های فراوان متخصصان و پژوهشگران جوان ایرانی با میانگین سنی ۳۰ تا حداکثر ۳۵ سال است.

وی با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته برای ناامید کردن نخبگان ایرانی و سوق دادن آنان به مهاجرت از کشور عنوان کرد: کار اصلی استکبار؛ غارتگری است و اکنون غارت استعدادها را برنامه ریزی کرده اند و در حال القا کردن ناامیدی به جوانان هستند تا کشور را از حضور آینده سازان تهی کنند.

اسلامی با اشاره به برنامه ریزی سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه سرمایه گذاری در  تعلیم و تربیت استعدادهای برتر گفت: با افزایش تعداد مدارس انرژی اتمی سعی کرده ایم نیروی انسانی مورد نیاز صنعت هسته ای در سال های آتی را از هم اکنون تربیت کنیم؛ در کنار آن امسال برای نخستین بار بورسیه دانشجویان برتر مقطع کارشناسی در دانشگاه های برتر را در دستور کار قرار دادیم تا بستر مناسب برای تربیت نیروی انسانی مورد نیاز در افق ۱۴۲۰ را فراهم کرده باشیم.

وی خاطرنشان کرد: با تربیت نیروی انسانی متخصص می توانیم به قدرت بلامنازع در فناوری صلح آمیز هسته ای در سطح جهانی تبدیل شویم و به یاری خداوند در این راه موفق خواهیم بود.

وی با بیان اینکه اکنون در زمینه تولید محصولات فناورانه در عرصه صنعت هسته ای دارای رتبه های جهانی هستیم؛ اظهار کرد: برای ما مهم بود که با اقدامات صلح آمیز؛ هیاهوی هسته ای در سطح جهانی را کاهش دهیم و در مقابل بر تاثیرات پیشرفت های هسته ای بر زندگی مردم کشور بیافزاییم.

اسلامی خطاب به دانشجویان بورسیه گفت: فناوری هسته ای؛ یکی از پیشران های علوم در همه رشته هاست و اگر از آن برخوردار نبودیم حتی رادیوداروها را هم به ما نمی فروختند یا تمام سیستم ها و سامانه های ابزار دقیق صنعتی با تحریم مواجه است و خوشبختانه در این زمینه به دستاوردهای خوبی دست یافته ایم.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران عنوان کرد: معمولا صنعت هسته ای در بیشتر رشته ها و صنایع بزرگ نظیر نفت، گاز، پتروشیمی، برق و... نقش آفرینی می کند.

وی تصریح کرد: از فناوری پرتودهی می توانیم در تامین امنیت غذایی و حفظ کیفیت محصولات کشاورزی استفاده کنیم زیرا در کشور ما ۱۳۰ میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می شود که حدود ۳۰ درصد آن تبدیل به ضایعات می شود که با استفاده از فناوری پرتودهی می توانیم علاوه بر ممانعت از ضایعات محصولات کشاورزی، باقی مانده سموم را نیز دفع کنیم.
انتهای پیام


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان