در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

معاون تولید مواد اولیه سوخت هسته ای سازمان انرژی اتمی ایران اظهار کرد: در حوزه استخراج و اکتشاف مواد معدنی پرتوزا به موفقیت های چشمگیری دست یافته ایم که می توان به افزایش ۵۰ درصدی سطح اکتشافات هوایی ...

به گزارش ایسنا، شرکت مادر تخصصی تولید مواد اولیه و سوخت هسته ای ایران (تماس) با در اختیار داشتن دستاوردهای نوین علمی و دانش فنی در فرایند کامل چرخه سوخت هسته ای، مسوولیت اجرای هر یک از مراحل چرخه سوخت هسته ای اعم از اکتشاف، استخراج، کانه آرایی و تولید کیک زرد، تبدیلات اورانیوم، تولید غلاف و مجموعه سوخت و پسمانداری هسته ای در سطح ملی و بین المللی و بر اساس قوانین و مقررات و ضوابط آژانس بین المللی انرژی اتمی را بر عهده دارد.

بر همین اساس شرکت تماس در حال حاضر و در قالب  مجموعه ای متشکل از واحدهای مختلف در حوزه های اکتشاف و تامین مواد اولیه صنعت هسته ای؛ فرآوری اورانیوم و تولید سوخت هسته ای و مدیریت پسماندهای پرتوزای، ماموریت خود در راستای امور مرتبط با چرخه سوخت هسته ای را انجام می دهد.

سیدجواد احمدی، معاون سازمان انرژی اتمی ایران با تبریک فرارسیدن سال نو و تقارن بهار طبیعت با بهار قرآن، گفت: خوشبختانه سال ۱۴۰۲ را باید یکی از موفق ترین سال ها برای مجموعه معاونت سوخت هسته ای دانست. فعالیت های این معاونت از اکتشاف معادن آغاز و در ادامه به تولید کیک زرد و سوخت هسته ای منجر و در نهایت به پسمانداری هسته ای ختم می شود.

مدیر عامل شرکت مادر تخصصی تولید مواد اولیه و سوخت هسته ای (تماس) درباره اقدامات شاخص این معاونت در سال ۱۴۰۲ توضیح داد: به لطف خداوند متعال و تدابیر رییس سازمان انرژی اتمی ایران در این دوره مدیریتی در حوزه اکتشاف به موفقیت های چشمگیری دست یافته ایم که می توان به افزایش ۵۰ درصدی سطح اکتشافات هوایی نسبت به سال ۱۴۰۱ اشاره کرد.
 


وی تصریح کرد: در حوزه اکتشافات، پی جویی های زمینی و حفاری ها نیز شاهد افزایش سطح بیش از ۲۰درصدی نسبت به سال قبل از آن بودیم.

احمدی توضیح داد: در بخش معدن کاری و استخراج مکان های معدنی پرتوزا و عناصر همراه نیز توفیقات بسیاری حاصل شده و به لطف خداوند متعال، استخراج مواد معدنی پرتوزا و عناصر همراه در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال قبل از آن افزایش قابل ملاحظه ای داشت به طوری که شاهد تغییرات اساسی در حوزه بهره برداری از معادن هستیم. این موفقیت ها ناشی از برنامه ریزی هدفمند، همکاری ها و تدابیری است که اندیشیده شده است.

وی اضافه کرد: با استفاده از دانش شرکت های دارای صلاحیت و بخش خصوصی و بر اساس قراردادهای مشارکتی، این شرکت ها به مجموعه ما کمک کرده اند تا بتوانیم توان استخراج از معادن برای مواد پرتوزا را افزایش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته توانستیم نخستین کارخانه تولید کیک زرد به روش هیپ لیچینگ را در مجتمع شهید سلیمانی در ساغند راه اندازی کرده و از آن بهره برداری کنیم که ماه های گذشته بیش از ۲ تن کیک زرد در این کارخانه تولید شد. همچنین براساس برنامه ریزی های صورت گرفته در سال ۱۴۰۳ میزان تولید کیک زرد در این کارخانه بیش از این میزان افزایش خواهد داشت که با توجه به کیک زرد تولید شده در مجتمع شهید رضایی نژاد، مجموع محصول تولیدی کیک زرد در کشور به میزان قابل توجهی می رسد.

معاون تامین مواد اولیه سوخت هسته ای سازمان انرژی اتمی ایران گفت: سال گذشته عملیات اجرایی احداث مجتمع شهید «حججی» در منطقه کالی کافی را در دستور کار قرار دادیم و امسال از این کارخانه بهره برداری خواهد شد.

احمدی عنوان کرد: در زمینه تولید کیک زرد دارای برنامه های متنوعی هستیم و ان شاء الله در سال های آتی این بخش را تقویت می کنیم و در نظر داریم تا با استفاده از روش هیپ لیچینگ کیک زرد را برای عناصر و کانی های کم عیار تولید کنیم.

وی تاکید کرد: در زمینه تولید سوخت نیز برنامه ریزی های مدونی صورت گرفته تا به وسیله مجموعه شرکت های تابعه و برنامه ریزی سیستمی بتوانیم تولید سوخت مورد نیاز نیروگاه ها و راکتورهای داخلی را تامین کنیم.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید مواد اولیه و سوخت هسته ای (تماس) ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات مهمی که سال ۱۴۰۲ انجام شد؛ تست گرم کسک های دومنظوره بود. این کسک ها بر پایه تکنولوژی های خاص تولید می شوند و کشورهای محدودی از این دانش برخوردار هستند؛ به دلیل تحریم ها امکان واردات کسک های دومنظوره به کشور وجود ندارد که با تلاش همکاران ما در شرکت تماس، توانستیم نسبت به تولید و تست گرم این کسک ها اقدام کنیم. در سال جاری نیز به حتم نسبت به انجام فرایندهای تکمیلی اقدام می شود و پس از گذراندن تست های ایمنی می توانیم از این کسک ها در نیروگاه های اتمی استفاده کنیم.

گام بزرگ شرکت «تماس» در تدوین سند بومی سازی تولید سوخت هسته ای

احمدی با اشاره به تهیه سند بومی سازی تولید سوخت هسته ای در کشور گفت: یکی از موارد دیگری که در سال ۱۴۰۲ گام های بزرگی برای تحقق آن برداشته شده؛ تهیه سند بومی سازی تولید سوخت هسته ای است. مجموعه سازمان انرژی اتمی ایران تاکنون سندی برای موضوع بومی سازی سوخت هسته ای در اختیار نداشت که به لطف پروردگار متعال و با تلاش همکاران صنعت هسته ای این سند آماده و توسط ریاست محترم سازمان ابلاغ شد و از این پس دارای نقشه راه هستیم که بر اساس آن می توانیم سوخت هسته ای نیروگاه ها و راکتورها را به صورت بومی تهیه و تولید کنیم.

وی تصریح کرد: سال گذشته توانستیم به توفیقات خوبی در زمینه راه اندازی و بهره برداری از مجموعه های صنعتی جدید دست یابیم به طوری که در سال ۱۴۰۲ عملیات اجرایی هفت مجموعه صنعتی آغاز شد.

وی اضافه کرد: همچنین در سال گذشته عملیات اجرایی اکتشافات تکمیلی و استخراج مواد معدنی پرتوزا در حدود ۲۰ محدوده معدنی آغاز شد و بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، ان شاء الله در آینده نزدیک این مجموعه ها به بهره برداری خواهند رسید.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به مشارکت و همکاری شرکت تماس با بخش خصوصی اظهار کرد: با شرکت های دارای صلاحیت و با هدف استفاده از ظرفیت بخش خصوصی قراردادهای مشارکتی منعقد کرده ایم و نیز استفاده از این ظرفیت جزو برنامه های سال ۱۴۰۳ شرکت تماس است. به عبارت دیگر در نظر داریم تا با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی بتوانیم بخش اکتشاف و استخراج از معادن را توسعه دهیم.

اولویت های معاونت تامین سوخت هسته ای در سال ۱۴۰۳

وی درباره اولویت کاری معاونت تامین سوخت هسته ای سازمان انرژی اتمی ایران برای سال جاری توضیح داد: پایه تمامی فعالیت های صنعت هسته ای به  نوعی به مجموعه معاونت سوخت و شرکت تماس وابسته است به طوری که تولید انرژی، رادیوداروها و ... با توجه به فعالیت های پایه این معاونت صورت می گیرد. در سال ۱۴۰۳ و در راستای سند بومی سازی؛ تولید سوخت هسته ای را هدف اصلی قرار خواهیم داد و نسبت به اجرایی کردن اهداف آن گام های اساسی برمی داریم.

وی افزود: در نظر داریم؛ برای تولید سوخت هسته ای نیروگاه های قدرت و راکتورها و ... گام های اساسی برداریم و زیرساخت های این مهم را فراهم کنیم. برای تامین سوخت نیروگاه های اتمی در حال احداث نیز از هم اکنون برنامه ریزی های صورت گرفته است.احمدی تاکید کرد: در سال جاری بحث عملیات اجرایی و توسعه معادن را دنبال خواهیم کرد زیرا این مساله جزو اهداف اصلی معاونت تامین سوخت هسته ای سازمان انرژی اتمی ایران و شرکت تماس است.

وی ادامه داد: یکی از مواردی که در سال جاری و با جدیت دنبال خواهد شد؛ تست ایمنی کسک های دومنظوره است زیرا این تجهیز برای نیروگاه های قدرت بسیار مهم محسوب می شود. در پایان بهار ۱۴۰۳ از این پروژه بهره برداری خواهد شد و چهار کسک دارای مجوز وگواهینامه در نیروگاه اتمی و راکتورها مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با اشاره به سایر برنامه های این معاونت در سال جاری اظهار کرد: از سایر مواردی که امسال در این معاونت دنبال خواهد شد؛ بهره برداری از کارخانه تولید کیک زرد شهید حججی است که عملیات اجرایی این پروژه آغاز شده و در شهریور ۱۴۰۳ بهره برداری از این طرح صورت می گیرد.

احمدی با اشاره به تعامل شرکت مادر تخصصی تولید مواد اولیه و سوخت هسته ای (تماس) با نهادهای علمی کشور توضیح داد: در حوزه پژوهشی و تحقیقاتی نیز اقدامات بسیار خوبی انجام شده و قراردادهای مختلفی با پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای و نیز با دانشگاه های صنعتی کشور با هدف استفاده از ظرفیت های علمی این مراکز منعقد شده و مطابق این قراردادها، بحث های فناورانه و پروژه های پژوهشی دنبال خواهد شد تا نیاز مجموعه خود را با استفاده از دانش روز تامین کنیم.

ارتقای دانش هسته ای زیر سایه اجرای سیاست «درهای باز، نوآوری باز»

معاون سازمان انرژی اتمی ایران درباره اقدامات صورت گرفته در قالب اجرای سیاست «درهای باز، نوآوری باز» و تاثیرات آن در آگاهی بخشی عمومی نسبت به صنعت هسته ای عنوان کرد: پیش از ورود مهندس اسلامی به سازمان انرژی اتمی ایران، به دلیل موارد امنیتی تا حدودی شاهد بسته بودن فضا و عدم امکان حضور مستمر اقشار مختلف در این سازمان بودیم؛ اما همزمان با دولت سیزدهم و تغییرات مدیریتی و نگرش جدید رییس سازمان شاهد بازتر شدن فضا هستیم و اجرایی شدن سیاست «درهای باز، نوآوری باز» مورد توجه بسیاری از افراد جامعه قرار گرفت.

وی گفت: اجرای سیاست «درهای باز، نوآوری باز» به بحث تبیین، آگاهی بخشی عمومی و اطلاع رسانی به نخبگان، متخصصان و مردم درباره فواید دستاوردهای صنعت هسته ای کمک می کند. مجموعه ما نیز سیاست «درهای باز، نوآوری باز» را سرلوحه انجام امور خود قرار داده و برای تحقق اهداف آن، برنامه ریزی کرده ایم تا نخبگان و دانشجویان از این مجموعه بازدید داشته باشند و تاکنون جلسات متعددی با شرکت های دانش بنیان داشته ایم تا بتوانیم از ظرفیت آن ها نیز استفاده کنیم تا این سیاست نیز به طور کامل در معاونت سوخت عملیاتی شود.

احمدی در پایان خاطرنشان کرد: سیاست «درهای باز، نوآوری باز» بسیار مهم بوده و با بازکردن فضا، همه افرادی که قادر به کمک کردن و ارتقای این صنعت و دانش هسته ای هستند، می توانند وارد این عرصه شوند و از این کار استقبال می کنیم.

انتهای پیام


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان