در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران گفت از سال ۱۳۷۷ تاکنون ۱۰ نوبت کار نمونه برداری از رسوب و آب رودخانه ارس انجام گرفته و هیچ آلودگی پرتوی غیرعادی در آن مشاهده نشده است.

به گزارش ایسنا، مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور یک مرجع نظارتی دولتی است که برای توسعه ایمنی در تاسیسات و فعالیت های هسته ای و پرتوی و نظام مند کردن استفاده امن و ایمن از انرژی هسته ای و منابع پرتو به منظور حصول اطمینان از حفاظت کارکنان، مردم، نسل های آینده و محیط زیست در برابر اثرات پرتوها در سطح کشور تشکیل شده است. این مرکز از طریق  تهیه و تدوین ضوابط، مقررات و دستورالعمل های ایمنی هسته ای و پرتوی، ارزیابی ایمنی، صدور پروانه ساخت، بهره برداری و مجوزهای مرتبط و بازرسی، نظارت و اعمال قانون، اقدامات خود را در چارچوب وظایف قانونی و نظارتی در سطح بین المللی ازجمله آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام می دهد.

«محمدرضا کاردان» رئیس مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور با تبریک فرارسیدن سال ۱۴۰۳ هجری خورشیدی و ماه مبارک رمضان اظهار کرد: در سال ۱۴۰۲ مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور فعالیت های مهم و متعددی داشت که مهم ترین اتفاق رخ داده تصویب بند «پ» ماده ۴۳ قانون برنامه هفتم بود که این مرکز را به یک موسسه دولتی با شخصیت مستقل حقوقی تبدیل کرد.

وی با اشاره به اینکه این مساله یکی از موارد لازم برای پیشرفت فناوری و صنعت هسته ای در کشور بود، گفت: در این ماده واحده، تهیه اساسنامه برای مرکز نظام ایمنی هسته ای دیده شده که باید به تصویب هیات وزیران برسد بنابراین امسال یکی از کارهای اصلی ما تهیه و تصویب اساسنامه مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور خواهد بود.

صدور نزدیک به ۱۳ هزار پروانه و مجوز در حوزه کاربرد پرتوها از طریق سامانه سیناپ

معاون سازمان انرژی اتمی ایران با بیان اینکه تصویب طرح ملی مقابله با شرایط اضطراری هسته ای و پرتوی در شورای عالی امنیت ملی و ابلاغ آن در سال ۱۴۰۲ از دیگر اقدامات این مرکز بود که به سرانجام رسید، تاکید کرد: ادامه این کار در سال ۱۴۰۳ دنبال خواهد شد تا اقدامات لازم برای اجرا و تمرین بابت داشتن آمادگی براساس این طرح ملی انجام گیرد.

وی افزود: همچنین در مسیر اقدامات انجام گرفته در سال گذشته می توان به تدوین و تصویب سند تحول نظام ایمنی هسته ای کشور اشاره کرد که به شدت و از همان روزهای نخست مورد تاکید ریاست محترم سازمان قرار داشت.

کاردان با بیان اینکه این سند قسمت های مختلف دارد و می تواند به عنوان یک نقشه راه در نظام ایمنی یک تحول ایجاد کند، گفت: یکی از مواردی که در سطح قوانین و مقررات در سال ۱۴۰۲ انجام گرفت، تصویب ضوابط حریم ایمنی تاسیسات هسته ای در هیات دولت بود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از کارهایی که مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور به عنوان سازمان تنظیم کننده مقررات انجام می دهد، تدوین و تصویب ضوابط و مقررات در حوزه حفاظت در برابر اشعه، ایمنی، امنیت و پادمان است که برای همه بهره برداران لازم الاجراست.

رئیس مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور، تصریح کرد: یکی  از موارد بسیار مهم که در یکی، دو سال گذشته در دستور کار قرار گرفت، بازنگری این ضوابط و مقررات بوده است. در سالی که گذشت ۱۴ مدرک را به تصویب رساندیم و اکنون ۳۸ مورد در دستور کار قرار دارد که روند اجرایی آن ها در حال انجام است و امیدواریم در سال ۱۴۰۳ بتوانیم این موارد را به تصویب برسانیم.

وی با بیان اینکه این اقدام یک فرایند پیچیده است و در تنظیم و تدوین ضوابط و مقررات نظر تمامی ذی نفعان داخل و خارج سازمان مدنظر قرار می گیرند، گفت: تدوین مقررات بسیار زمان بر و پیچیده است و برای هرکدام از آن ها حداقل هزار نفر- ساعت کار کارشناسی با بهره گیری از کارشناسان خبره و مسلط انجام می گیرد.

بحث صدور پروانه و مجوز توسط مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور براساس قانون به عنوان مرجع انجام این کار، موضوع بعدی بود که معاون سازمان انرژی اتمی ایران به آن اشاره داشت و گفت: براساس قانون، صدور پروانه و مجوز برای همه تاسیسات و فعالیت هایی که در کشور در حوزه پرتوها کار می کنند، برعهده مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور است و این مساله تنها مربوط به سازمان انرژی اتمی ایران نیست و سایر مراکز خارج از آن را نیز در بر می گیرد.

وی افزود: در سال ۱۴۰۲ و در این زمینه کار بسیار پرحجمی انجام گرفت که بیش از ۲۱ هزار درخواست برای صدور پروانه به این مرکز رسید و در نهایت نزدیک به ۱۳ هزار پرونده منجر به صدور پروانه یا مجوز شد. این تعداد نشان می دهد که به طور میانگین ما شاهد دریافت روزانه بیش از ۱۰۰ درخواست برای صدور پروانه و مجوز در سال ۱۴۰۲ بوده ایم.

کسب رتبه نخست در بین دستگاه های اجرایی در ارایه خدمت و صدور مجوز بدون تاخیر

رئیس مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور با بیان اینکه این درخواست ها تنها شامل یک نامه نبوده و همراه با آن تعداد زیادی مدرک نظیر محاسبات حفاظ، دستورالعمل های کاری، مدارک تحصیلی و آموزشی کارکنان وجود دارد، گفت: با توجه به قوانین موجود کشور، در حال حاضر باید تمامی مجوزهای شروع کسب و کار از طریق درگاه ملی صدور مجوز ارایه شود بنابراین همه درخواست ها به مرکز نظام از این مسیر انجام می گیرد.
وی افزود: مرکز نظام ایمنی هسته ای سال گذشته توانست بین دستگاه های اجرایی کشور بدون حتی یک روز تاخیر در ارایه خدمات، رتبه نخست را به دست بیاورد. درگاه ملی صدور مجوز یک بازه زمانی را برای صدور مجوز مشخص کرده و در مقایسه های انجام گرفته، مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور حایز رتبه برتر شد.

راه اندازی سامانه پاسخگویی تلفنی برای پاسخ دهی سریع

کاردان با اشاره به اینکه حداقل روزانه و از طریق سامانه سیناپ، ۱۰۰ درخواست به مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور ارسال می شود که در یک بازه زمانی مشخص و بدون تاخیر به همه آن ها پاسخ داده می شود، گفت: علاوه بر این، یک مرکز تماس را راه اندازی کرده ایم که همکاران ما در همه حوزه های مربوط به این مرکز پاسخگوی شهروندان هستند.

وی افزود: این اقدام علاوه بر امکان پیگیری برخط مراحل صدور مجوز در پورتال مرکز است و براساس آمار با راه اندازی این مرکز، روزانه حداقل ۲۰۰ تماس داریم که همه ضبط شده و به تمام انتقادات و پیشنهادات پاسخ داده می شود.

وی با بیان اینکه مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور همچنین به سایر سامانه های موجود در کشور از جمله پنجره خدمات هوشمند، سامانه تامین اجتماعی، سامانه وزارت صمت و گمرگ نیز متصل است تا فرایند صدور پروانه و مجوزها تسهیل شود، گفت: تمامی این ارتباطات به شکل الکترونیک بوده و کار کاغذی در آن ها انجام نمی گیرد.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران با بیان اینکه سامانه یکپارچه مرکز نظام سیناپ مورد بازدید کارشناسان اتحادیه اروپا قرار گرفته است، اظهار کرد: در بازدیدی که کارشناسان اتحادیه اروپا از سامانه یکپارچه ارزیابی ایمنی پرتوی مرکز نظام داشتند، نسبت به در اختیار داشتن سامانه ای مشابه آن ابراز تمایل کردند.

وی افزود: به اعتقاد کارشناسان بین المللی، سامانه سیناپ یک فعالیت مثال زدنی در بین نظام های ایمنی در سطح دنیا محسوب می شود؛ سامانه ای پیشرفته، جامع، دقیق که در پاسخ دهی و شفافیت بسیار عالی عمل می کند.

کاردان ادامه داد: به همین خاطر و با شرایط موجود کسب رتبه نخست سخت نیست و مشکل در حفظ این روند است که کار بسیار دشواری محسوب می شود. به همین سبب در سال جدید و سال های آتی امیدواریم بتوانیم با حفظ این روند همچنان رتبه نخست را میان دستگاه های اجرایی داشته باشیم و سرعت پاسخ دهی خود را افزایش دهیم.

انجام بازرسی های مستمر و دقیق از همه مراکز هسته ای کشور
موضوع نظارت بر فعالیت های مرکز کار با پرتو در سطح کشور طی سال ۱۴۰۲، مورد دیگری بود که معاون سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به آن بابت مهم ترین اقدامات مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور، گفت: در این زمینه برنامه ریزی شده تا از تمامی مراکز پرریسک موجود در کشور حداقل در سال یک بار بازرسی متناسب با سطح خطرپذیری آن ها انجام گیرد.

وی افزود: خطرپذیری که در فعالیت مراکز مختلف وجود دارد، متفاوت است بدون شک فعالیت یک راکتور هسته ای و ریسکی که برای جامعه و مردم دارد با یک مرکز رادیولوژی کوچک فرق دارد و بر همین مبنا سطح بازرسی ها هم تفاوت خواهد داشت.

کاردان ادامه داد: فرایند بازرسی ها  قبل از بازدید از محل شروع شده و باید همه سوابق به طور دقیق بررسی شوند و پس از انجام بازرسی نیز کار تا اطمینان از رعایت همه توصیه ها و تعیین تکلیف آن ها دنبال می شود تا اگر استنکافی مشاهده شده براساس مقررات و قانون با مجموعه ها برخورد شود.

وی ادامه داد: به عنوان مثال در سال گذشته ۱۵۰۰ درخواست برای بررسی آنتن های بی.تی.اس داشتیم که همه این درخواست ها در مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور بررسی و به ابهامات و سوالات شهروندان پاسخ داده شد. در این بررسی ها همه اندازه گیری ها براساس استانداردهای ملی و بین المللی انجام گرفت و نتایج به درخواست دهنده اعلام شد.
 

به روزرسانی همه سامانه های پایش پرتوها در ۱۴۰۳ در کل کشور

معاون سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه با اشاره به دیگر اقدامات انجام گرفته در سال ۱۴۰۲ در مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور، اظهار کرد: بحث پایش پرتویی در سطح کشور به دو شکل برخط و غیربرخط از دیگر اقدامات انجام گرفته این مجموعه در سال گذشته است.

وی افزود: در روش برخط توسط دستگاه های نصب شده در نقاط مختلف کشور، اطلاعات به مرکز نظام ایمنی منتقل می شود و مورد ارزیابی دقیق کارشناسان ما قرار می گیرد؛ در روش غیربرخط همکاران ما به محل رفته و با نمونه برداری در همان مکان یا در آزمایشگاه های مجهز و دقیق مرکز نظام، کار پایش را دنبال می کنند.

وی افزود: در حال حاضر ۱۳۷ دستگاه پایش پرتوها در کشور وجود دارد که در دهه ۹۰ راه اندازی شده اند. با توجه به طول عمر این دستگاه ها از سال گذشته کار بررسی و به روزرسانی آن ها آغاز شده است. در این مسیر، کار بر روی سامانه هایی که امکان تعمیر و به روز رسانی داشتند، انجام گرفت و در سال جدید برنامه ما در مرکز نظام ایمنی هسته ای، به روز کردن همه دستگاه ها است..

رصد ۲۴ ساعته رودخانه ارس و عدم گزارش آلودگی پرتوی تاکنون

معاون سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه گزارش عملکرد مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور به موضوع آلودگی پرتوی رودخانه ارس و مسایل مطرح شده در این زمینه در سطح جامعه اشاره داشت و گفت: باید بگویم که از سال ۱۳۷۷ تاکنون ۱۰ نوبت و به شکل غیربرخط کار نمونه برداری از رسوب و آب رودخانه ارس انجام گرفته است. بعد از بررسی های دقیق در آزمایشگاه های معتبر مرکز نظام ایمنی و اندازه گیری هایی که انجام شد، باید قاطعانه اعلام داشت که تاکنون هیچ آلودگی پرتوی غیرعادی در رود ارس مشاهده نشده است.

وی افزود: همچنین به منظور اطمینان خاطر هموطنان و برای نخستین بار یک دستگاه اندازه گیری آلودگی پرتوی برخط در زیر آب را در ایستگاه پلدشت نصب کردیم. این ایستگاه که در سال گذشته نصب شد و به شکل برخط اطلاعات مربوط به مواد پرتوزا در رودخانه ارس را در صورت مشاهده به مرکز نظام ارسال می کند و این سامانه به صورت ۲۴ ساعته در حال اندازه گیری است.

کاردان ادامه داد: مسایلی که در مورد رودخانه ارس بیشتر مطرح می شود، مربوط به آلودگی در مورد فلزات سنگین است. این موضوع همان چیزی است که توسط مسوولان سازمان محیط زیست مطرح می شود و در مورد آلودگی پرتوی نه منبعی وجود دارد که ارس را آلوده کند و نه اینکه چیزی مشاهده شده است. نتایج مشخص بوده و همان طور که گفته شده به شکل ۲۴ ساعته کار پایش و اندازه گیری پرتوی در این رودخانه در حال انجام است.

وی تصریح کرد: بسیاری از افراد در این زمینه به نیروگاه متسامور ارمنستان اشاره دارند که در این خصوص ذکر این نکته قابل توجه است که این نیروگاه از یک سو فاصله قابل توجهی با رودخانه ارس دارد و از سوی دیگر طراحی آن به شکلی است که با آب خنک نمی شود بلکه این کار با هوا انجام می گیرد. با این حال ما براساس وظایف خود و نیز حفاظت از محیط زیست و مردم به شکل برخط و غیربرخط کار پایش این رودخانه را دنبال می کنیم و آخرین مرحله اندازه گیری پرتوی از آب و رسوب ارس در اسفند ۱۴۰۲ انجام گرفت.

نقش مهم مرکز نظام ایمنی در طرح «مقابله با شرایط اضطراری هسته ای و پرتوی»

پرداختن به موضوع طرح «مقابله با شرایط اضطراری هسته ای و پرتوی» در سال ۱۴۰۲، بحث پایانی معاون سازمان انرژی اتمی ایران در تشریح دستاوردهای مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور بود. کاردان در این خصوص گفت: براساس این طرح، وظایفی برعهده دستگاه ها و سازمان ها گذاشته شده است.

وی افزود: در این زمینه مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور دارای وظایفی است و به همین خاطر و برای ایجاد آمادگی با سایر دستگاه ها به ویژه سازمان مدیریت بحران که نقش مهم و کلیدی را در این مسیر داراست، جلسات فراوانی را با مدیران مراکز بحران استان هایی همچون تهران و بوشهر داشته ایم و کارگروه هایی تشکیل شده تا در صورت رخ دادن اتفاق، نحوه تصمیم گیری و انجام اقدامات لازم برنامه ریزی شود.
 

حضور فناوری هسته ای در زندگی روزمره همه افراد جامعه

رئیس مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور در خصوص اقدامات تببینی سازمان انرژی اتمی ایران در سال ۱۴۰۲ با توجه به سیاست «درهای باز، نوآوری باز» بابت جایگاه صنعت صلح آمیز هسته ای ایران، گفت: اکنون فناوری هسته ای به گونه ای در جامعه ما نقش آفرینی می کند که عدم استفاده از آن، زندگی امروز ما را دچار یک تغییر خواهد کرد.

وی با بیان اینکه این تغییر به حتم محسوس خواهد بود، گفت: نگاهی به عرصه حضور صنعت هسته ای در حوزه های مختلف پزشکی، درمان، صنعت، کشاورزی، محیط زیست، انرژی و دیگر موارد نشان دهنده آن است که تقریبا هیچ صنعتی در کشور وجود ندارد که در آن امکان استفاده از فناوری هسته ای وجود نداشته باشد.

کاردان با اشاره به اینکه فناوری هسته ای در زندگی روزمره همه ما دخالت و حضور دارد، گفت: به همین خاطر در موارد تبلیغی دستاوردهای صنعت هسته ای باید به مردم گفته شود که عدم حضور این فناوری منجر به چه کمبودهایی در زندگی خواهد شد.
 
وی ادامه داد: خوشبختانه در دو سال اخیر و با مدیریت جدید سازمان انرژی اتمی ایران، شاهد تغییرات محسوسی در زمینه تبیین دستاوردهای صلح آمیز هسته ای ایران هستیم. در این مسیر سیاست «درهای باز و نوآوری باز» موضوعی بسیار قابل توجه و مهم است که باعث شده تا افراد زیادی بتوانند از دستاوردها و کاربردهای فناوری هسته ای بازدید کنند و نسبت به فواید این آگاه شوند.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به تهیه فیلم ها و مستندهای فراوان بابت پیشرفت های به دست آمده طی این مدت در صنعت هسته ای کشور، گفت: با همه اقدامات خوب و مناسبی که در این دو سال در عرصه تبیین دستاوردها انجام گرفته اما همچنان تا جایی که مردم کاملا با کاربرد فناوری هسته ای و لزوم استفاده از آن آگاه و آشنا شوند، فاصله داریم و این موضوع تلاش همه دست اندرکاران را می طلبد.

وی در پایان گفت: در خرداد ۱۴۰۲ که سعادت دیدار با مقام معظم رهبری را داشتیم، ایشان به این موضوع اشاره داشتند و تاکید کردند که همه مسولان سازمان انرژی اتمی ایران باید در این مسیر همت کنند تا دستاوردهای هسته ای هرچه بهتر برای مردم تببین شود. امیدوارم در سال ۱۴۰۳ یک تحرک بیشتر با همتی مضاعف را شاهد باشیم تا این اتفاق رخ دهد و بتوانیم قدرتمندتر و قوی تر از گذشته، لزوم بهره گیری از فناوری های مختلف و بی شمار صنعت صلح آمیز هسته ای را برای مردم شرح دهیم.


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان