معاون سازمان انرژی اتمی ایران گفت: ایران یکی از معدود کشورهایی است که دانش و فناوری جداسازی ایزوتوپ ها را به شکل بومی توسط دانشمندان جوان خود کسب کرده که این مساله باعث افتخار است؛ چرا که ایزوتوپ های ...

به گزارش ایسنا، بدون شک یکی از معاونت های مهم سازمان انرژی اتمی، معاونت فناوری های پیشرفته است که مسیر را برای رشد و پیشرفت هرچه سریع تر صنعت هسته ای و قرار گرفتن آن در ریل موفقیت با به دست آوردن و معرفی دستاوردهای جدید اتمی، هموار می کند. معاونتی که در سال ۱۴۰۲ توانست یکی از مجموعه های پرتکاپوی سازمان انرژی اتمی در ارایه دستاوردهای این صنعت در کشور باشد تا هرچه بیشتر مردم ایران بتوانند از موهبت اتم، این ذره پررمز و راز بهره مند شوند.

علی نوروزی، معاون سازمان انرژی اتمی ایران و مدیرعامل شرکت فناوری های پیشرفته با تبریک فرا رسیدن سال نو و ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات هموطنان در ماه رمضان، در خصوص دستاوردهای این معاونت در سال ۱۴۰۲، اظهار کرد: در سالی که گذشت معاونت فناوری های پیشرفته دو محصول را معرفی کرد که نخستین آن مربوط به جداسازی ایزوتوپ های تلوریم بود و دیگری ساخت تجهیز «فوتواسپکترومتر» است که در گداخت هسته‏ ای مورد استفاده قرار می‏ گیرد.

وی توضیح داد: «فوتواسپکترومتر» یکی از ابزارهای پیشرفته تشخیصی بسیار دقیق در حوزه گداخت هسته ای است که با توجه به بومی سازی شدن این دستگاه، ایران در جمع معدود کشورهای دارنده این تکنولوژی در جهان قرار می گیرد.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به رونمایی از واحد تولید هگزا فلوراید تلوریوم خاطرنشان کرد: این محصول، شامل زنجیره ای برای جداسازی ایزوتوپ پایدار تلوریم ۱۳۰ است که با انجام یک پروسه طولانی و گذراندن مراحل گوناگون در نهایت به تولید ایزوتوپ ید ۱۳۱ منجر می شود که در تشخیص و درمان سرطان کاربرد دارد.

نوروزی ادامه داد: این پروسه طولانی خوشبختانه در سال ۱۴۰۲ به شکل کامل از نظر تکنولوژیکی به دست دانشمندان جوان ایران اسلامی بومی شد. به همین خاطر هم اکنون به جرات می توانیم بگوییم که دانش کلی و خط تولید رادیودارو از فلز تلوریم (با فرآیندهای جداسازی ایزوتوپی و تبدیل) را در داخل کشور در اختیار داریم.

اهمیت تکمیل مرکز تولید ایزوتوپ های پایدار در ۱۴۰۳

معاون سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرد: در تلاش هستیم تا در سال جاری و نیز سال آینده این محصول را در مقیاس بهره برداری بیماران کشور تولید کرده و در اختیار آن ها قرار دهیم.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه با بیان برنامه های معاونت فناوری های پیشرفته در سال ۱۴۰۳، افزود: بدون شک سیاست اصلی معاونت فناوری های پیشرفته در سال جاری، دنبال کردن و اجرایی ساختن سیاست های سال گذشته و به شکل جدی تر است.

وی افزود: در این زمینه باید مرکز تولید ایزوتوپ های پایدار تکمیل شود و در سال جاری یکی از دغدغه های ما آماده سازی شرایط این  مرکز برای جداسازی ایزوتوپ های مورد نظر است.

نوروزی با اشاره به اینکه در سال جدید جداسازی سایر ایزوتوپ ها نظیر ایزوتوپ «زنون» مدنظر قرار دارد، اظهار داشت: نکته مهمی که در این زنجیره ها وجود دارد، سرریز دانش غنی سازی است. موضوعی که غرب و استکبار همواره مخالف آن بوده اند و در مقابل ما توانسته ایم آن را به شکل بومی در کشور ارتقا دهیم که در حوزه های مختلف صنعت و پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

نگاه جدید به حوزه گداخت در سال ۱۴۰۳

مدیرعامل شرکت فناوری های پیشرفته در ادامه با اشاره به حوزه گداخت و اهمیت داشتن نقشه راهی برای قرار گرفتن ایران در بین بهترین کشورها، اظهار کرد: برای قرار گرفتن ایران در بین کشورهای صاحب تکنولوژی گداخت و بودن جزو بهترین کشورها؛ لازم است در مسیر تحقق نقشه راه راهبردی حرکت کنیم تا در سال ۱۴۲۰ براساس سند چشم انداز سازمان انرژی اتمی به آن دست پیدا کنیم. 

وی افزود: بر این اساس نقشه راهی تهیه شده و به طور جدی ساخت «توکامک کروی» از ابتدای سال ۱۴۰۲ آغاز شد که شامل تجهیزات تشخیصی، گرمایشی و کنترلی است. براین اساس انتظار داریم که تا چند سال آینده ایران به جایگاه شایسته ای در زمینه گداخت هسته ای یابد.

نوروزی ادامه داد: همچنین در زمینه گداخت هسته ای باید مسایلی که در نقشه راه در نظر گرفته شده؛ دنبال شود چرا که تجهیزاتی که در این قسمت مدنظر است، بسیار پیشرفته هستند. در ابتدای سال ۱۴۰۲ «فوتواسپکترومتر» را معرفی کردیم که یکی از پیشرفته ترین تجهیزات با دقت بالا در حوزه تشخیص پلاسمای گداخت است؛ تجهیزات تشخیصی انواع مختلفی دارند و انتظار داریم در سال ۱۴۰۳ هر کدام از آن ها به ثمر برسد.

نوروزی ادامه داد: همچنین در زمینه گداخت هسته ای باید مسایلی که در نقشه راه در نظر گرفته شده؛ دنبال شود چرا که تجهیزاتی که در این گستره مدنظر است، بسیار پیشرفته هستند. در ابتدای سال ۱۴۰۲ «فوتواسپکترومتر» را معرفی کردیم که یکی از پیشرفته ترین تجهیزات با دقت بالا در حوزه تشخیص پلاسمای گداخت است.

وی تصریح کرد: تجهیزات تشخیصی انواع مختلفی دارند و انتظار داریم در سال ۱۴۰۳ برخی از آن ها به ثمر برسد.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه گفت: وقتی ما دانش جداسازی عناصر را داشته باشیم، این امکان وجود دارد که عناصر و ایزوتوپ های آن از هم جدا شوند. به این طریق و در حقیقت توانسته ایم به دریچه ای از علم راه یابیم که تمام نیازهای مرتبط با ایزوتوپ های پایدار و اکتیو را برطرف کنیم. 

قرار گرفتن ایران در فهرست معدود کشورهای دارای تمام تکنولوژی جداسازی ایزوتوپ ها

نوروزی با اشاره به اینکه دستیابی به دانش و فناوری جداسازی ایزوتوپ های پایدار از طریق سانتریفیوز گازی که در مرحله ای بالاتر از دانش غنی سازی اورانیوم قرار دارد، گفت: اگر جست وجویی در دنیا داشته باشید، شرکت های معدودی که معمولا چند تابعیتی و چند ملیتی هستند، فناوری جداسازی ایزوتوپ های پایدار را با کمک یکدیگر انجام می دهند.

وی افزود: در این مسیر، ایران یکی از معدود کشورهایی است که دانش جداسازی ایزوتوپ های پایدار را به شکل  بومی توسط دانشمندان جوان خود کسب و اجرایی کرده است ؛ این مهم نشان دهنده ظرفیت بالای دانشمندان و جوانان این سرزمین در حوزه فنی و مهندسی می باشد و باید به آن افتخار کرد. ایزوتوپ های پایدار از کاربردهای متنوعی برخوردارند به طوری که هرکدام کاربردی خاص در صنعت و پزشکی دارند. به همین خاطر وقتی شما دانش جداسازی یک ایزوتوپ به روش گازی را به دست می آورید، می‏توانید دانش حاصله را برای جداسازی همه ایزوتوپ ها گسترش دهید.

مدیرعامل شرکت فناوری های پیشرفته تصریح کرد: اعدادی که از نظر مبالغ اقتصادی در مورد این ایزوتوپ‏های پایدار وجود دارد، بسیار بالا بوده و شاید یک گرم از یک ایزوتوپ به اندازه چندین بشکه نفت ارزش داشته باشد و آن هم به دلیل دانشی است که پشت ماجرای تولید و به دست آوردنش وجود دارد.

نوروزی ادامه داد: وقتی می گوییم ایزوتوپ پایدار تلوریوم ۱۳۰ را با وجود تحریم ها به‏دست آورده ایم، دانش آن ارتقا پیدا کرده و جداسازی اتفاق افتاده، بدان معناست که به دانش بزرگی دست پیدا کرده ایم. این دانش مسلما در اختیار هر کشوری نیست و مبالغی که برای این عنصرها در کشورهای مختلف پرداخت می شود، بسیار بالا بوده و از نظر اقتصادی بسیار حائز اهمیت است.

رسانه ها؛ خط مقدم جهاد تبیین هستند

معاون سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص سیاست «درهای باز، نوآوری باز» در این دوره از فعالیت سازمان و اقدامات انجام گرفته در حوزه جهاد تبیین و اینکه آیا صنعت هسته ای توانسته به جایگاه واقعی خود دست پیدا کند، گفت: تبیین مسایل معمولا جبهه ای است که اصحاب رسانه در خط مقدم آن قرار دارند و در این مسیر لازم است یک همکاری بین رسانه ها با معاونت های مختلف و شرکت های دانش بنیان در زمینه هسته ای در بحث تبیین دستاوردها برای مردم انجام گیرد.

وی افزود: نکته مهم این است که برای کسی که این مطالب را انتقال می دهد در ابتدا باید یک درک و آگاهی درستی از مسایل ایجاد شود که این موضوع مهم باید توسط متخصصان صنعت هسته ای انجام گیرد.

نوروزی ادامه داد: در دو سال اخیر و در حوزه جهاد تبیین شاهد اقدامات بسیار خوبی در سازمان انرژی اتمی ایران بوده ایم اما لازم است برای تحقق موضوع مورد تاکید مقام معظم رهبری، تلاش بیشتری در دستور کار قرار گیرد. همچنین باید از حمایت های مهندس اسلامی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران قدردانی کنیم؛ که در این امر حداکثر همراهی و حمایت های ممکن را داشتند. امید است با تلاش و کوشش متخصصان صنعت هسته ای بتوانیم به منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی و نیز اهداف سند جامع راهبردی سازمان دست یابیم.

رونمایی از زنجیره جداسازی ایزوتوپ پایدار ایریدیوم در سال جاری

مدیرعامل شرکت فناوری های پیشرفته در پایان درخصوص مهم ترین اقدام این مجموعه در سال جدید، گفت: در سال ۱۴۰۳ رونمایی از زنجیره جداسازی ایزوتوپ پایدار ایریدیوم را خواهیم داشت که امری مهم و گام بزرگی برای رادیوگرافی در صنعت و مسایل تشخیصی است. موضوعی که همیشه یکی از مشکلات به واسطه تحریم ها بوده و مانع ورود آن به کشور می شدند. به امید خدا این چرخه را در سال جدید برای ارایه به مردم عزیزمان خواهیم داشت.


انتهای پیام

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان