تلاش های مختلف برای حذف کنکور حداقل در یک دهه گذشته راه به جایی نبرده است؛ افزایش سهم معدل امتحانات نهایی در پذیرش دانشگاه ها باعث شده که برخی کارشناسان امر مدعی شوند: حتی یک درصد تأثیر قطعی معدل در ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، "حذف کنکور" از آن دسته موضوعات پرچالش و ادامه داری است که در یک دهه گذشته، اظهارنظر و سیاست گذاری درباره آن بسیار بوده اما کنکور تا به امروز حذف نشده است.

با این حال شورای عالی انقلاب فرهنگی در قالب مصوبه ای به دنبال کمرنگ کردن کنکور رفت و طبق این مصوبه که تیر سال 1401 ابلاغ شد، سهم امتحانات نهایی در پذیرش دانشگاه ها پررنگ شد و بر این اساس تا سال 1406، سهم سوابق تحصیلی به 60 درصد می رسد با این حال کنکور همچنان باقی بوده و سهم 40 درصدی خواهد داشت.

در گفت و گویی با حضور علی امرایی؛ عضو کمیسیون آموزش دیده بان شفافیت و عدالت و جلیل یونسی استاد دانشگاه علامه طباطبایی در رشته سنجش و اندازه گیریموضوع حذف کنکور و مزایا و معایب مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی شد.

علی امرایی عضو کمیسیون آموزش دیده بان شفافیت و عدالت در پاسخ به این پرسش که «آیا کنکور باید حذف شود یا خیر» گفت: در ایران با توجه به اینکه ظرفیت رشته های پرمتقاضی دانشگاه ها بسیار محدود است فعلاً نمی توان کنکور را حذف کرد به عنوان مثال مجموع ظرفیت پذیرش در رشته های علوم پزشکی کمتر از 20 هزار نفر است در حالیکه یک میلیون نفر از داوطلبان برای تحصیل در این رشته ها رقابت می کنند!

روش جایگزین برای کنکور نداریم

وی افزود: برای حذف کنکور نیازمند طراحی و ارائه مدل جایگزین هستیم که هنوز این اتفاق نیفتاده است و اگر هم مدل جایگزینی وجود دارد، زیرساخت های آن ضعیف است؛ کشورهای مختلف جهان هم برای پذیرش دانشگاه ها، مدل های مشابه کنکور  دارند البته کنکور معایبی دارد اما هنوز روش جایگزین برای آن وجود ندارد.

عضو کمیسیون آموزش دیده بان شفافیت و عدالت بیان کرد: مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی اشکلات بسیاری داشت و درباره این اشکالات 5 نامه به رئیس جمهور نوشتیم که دستور پیگیری داد اما دبیر سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنان پاسخ نامه ها را نداده است، در نهایت مصوبه کنکوری پس از سه بار اصلاح، ابلاغ شد.

کتاب های شب امتحان روانه بازار شد

امرایی با اشاره به اینکه برخی از موسسات آموزشی فعال در حوزه  انتشار کتاب های کمک آموزشی قبل از ابلاغ مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی، کتاب های امتحانات تشریحی را چاپ کرده بودند، گفت: این پرسش مطرح است که این موسسات چگونه از آماده شدن این مصوبه برای ابلاغ اطلاع داشتند تا کتاب شب امتحان را روانه بازار کنند!

نحوه اعمال سوابق تحصیلی دانش آموزان در کنکور 1403 تا 1405

وی ادامه داد: مصوبه کنکوری به بهانه برچیدن بازار موسسات کنکور ابلاغ شد اما هم اکنون کتاب های آمادگی برای امتحانات نهایی هم وارد بازار شده است چون 50 درصد تأثیر معدل و 50 درصد تأثیر کنکور را داریم و کنکور همچنان بازار خود را دارد و در کنار آن بازار مالی جدید برای امتحانات نهایی ایجاد شده است.

عضو کمیسیون آموزش دیده بان شفافیت و عدالت بیان کرد: هم اکنون در ماه های خرداد، شهریور و دی ماه، 30 بار امتحانات نهایی برگزار می شود و 80 درصد داوطلبان کنکور در پرسشنامه ای که بعد از کنکور به آنها ارائه شد، مخالفت خود با تأثیر قطعی سوابق تحصیلی را اعلام کردند!

اختلاف 10 نمره ای در برگه های امتحانات نهایی

امرایی با طرح این پرسش که چرا باید در تصحیح اوراق امتحانات نهایی شاهد اختلاف 10 نمره ای یک برگه میان مصححان مختلف باشیم، متذکر شد: سازمان سنجش در سال های 62 و 63 امتحانات تشریحی برگزار کرد که ناموفق بود چون تصحیح کننده در ساعات مختلف که برگه را تصحیح می کرد، نمرات متفاوتی داشت یعنی یک شخص برای یک برگه دو یا سه نمره متفاوت تولید می کرد!

وی ادامه داد: آیا می دانید اختلاف 0.25 در نمره چقدر در پذیرش داوطلب اختلاف ایجاد می کند؟ در امتحانات نهایی سال های 98 و 99 چندین هزار نفر معدل کتبی بالای 19 داشتند و یکی از نمایندگان مجلس اعلام کرده بود «اگر فردی معدل کتبی او کمتر از 19.17 باشد نمی تواند در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته شود!»

خداحافظی با رشته پزشکی برای این داوطلبان

وی با اشاره به اینکه چندین هزار نفر از دانش آموزان معدل 19.75 تا 20 دارند، گفت: داوطلبانی که معدلشان کمتر از این است باید با رشته های پزشکی خداحافظی کنند.

مصوبه کنکوری وضعیت استان های محروم را ارتقا نداد

عضو کمیسیون آموزش دیده بان شفافیت و عدالت گفت: طبق اطلاعاتی که بعد از اجرای مصوبه کنکوری از وزارت آموزش و پرورش دریافت کردیم تا بدانیم وضعیت استان های محروم با اجرای این مصوبه چگونه بود مشاهده کردیم، رتبه نخست در پذیرش داوطلبان کنکور مربوط به استان یزد بود، یزد جزو استان هایی است که کمترین میزان تورم را دارد.

وی ادامه داد: رتبه آخر در پذیرش داوطلبان کنکور مربوط به استان سیستان و بلوچستان بود و بیشترین تورم نیز مربوط به این استان است و به این نتیجه رسیدیم که معدل امتحانات نهایی با میزان تورم رابطه معکوس دارد و در نتیجه مصوبه کنکوری در مسیر عدالت ابلاغ نشده است.

امرایی با اشاره به اینکه داوطلبان می گویند در کنکور دو بار در آزمون شرکت می کنند اما برای امتحانات نهایی باید 30 بار آزمون دهند، گفت: در بررسی هایی که انجام دادم در هیچ کشوری از جهان مدلی مشاهده نکردم که براساس نتایج امتحانات نهایی برای رشته های پرمتقاضی دانشجو پذیرش کنند.

تأثیر قطعی معدل ظلم به داوطلبان؟!

وی مدعی شد: حتی یک درصد تأثیر قطعی معدل در پذیرش دانشگاه ها ظلم به داوطلبان است.

همچنین جلیل یونسی استاد دانشگاه علامه طباطبایی در رشته سنجش و اندازه گیری نیز درباره حذف کنکور گفت: کنکور را نمی توان کنار گذاشت اما باید به سمت حذف آن حرکت کنیم؛ هم اکنون آموزش و پرورش با آموزش عالی و آموزش پزشکی هماهنگ نیستند و گاهی با اختلاف مواجه می شوند.

یک دلیل عجیب برای ابلاغ مصوبه کنکوری

وی افزود: علت ابلاغ مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز سوءتفاهم میان سازمان سنجش و  وزارت آموزش و پرورش بود؛ مسئولان سازمان سنجش به مسئولان وزارت آموزش و پرورش اطلاعات لازم را ارائه نمی کردند به همین دلیل آموزش و پرورش از طریق رایزنی با شورای عالی انقلاب فرهنگی توانست مصوبه کنکوری را دریافت کند.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینکه در ابلاغ مصوبه کنکوری عجله کردند، گفت: زمانی می توان از تغییر سخن گفت که شرایط جایگزین فراهم شده باشد؛ بنده با حذف کنکور موافقم به شراط آنکه آموزش و پرورش اصلاح شود اما این وزاتخانه هم اکنون به میزان نیاز معلم هم ندارد.

سهم امتحانات نهایی باید 20 درصد باشد نه 50 درصد

یونسی بیان کرد: امتحانات نهایی باید سهم 20 درصدی در پذیرش دانشگاه ها داشته باشد و نه سهم 50 درصدی، سال گذشته دانش آموزان با معدل بالای 19 که بسیار خوب هم درس خوانده بودند به دلیل تأثیر قطعی معدل نتوانستند در رشته پزشکی قبول شوند.

وی درباره جایگزین کنکور بیان کرد: اگر امتحانات نهایی، تستی شود نسبت به وضعیت فعلی بهتر است؛ به سازمان سنجش پیشنهاد دادیم تا امسال به صورت آزمایشی، سیستم انطباقی را اجرا کند در این روش با 7 سؤال به توانایی دقیق فرد دست می یابند و از مزایای اجرای انطباقی این است که داوطلب متناسب با سطح خود سؤال دریافت می کند و همین موضوع به کاهش اضطراب آنها کمک می کند.

انتهای پیام/

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان