در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

انتخاب چهره هنر انقلاب سال ۱۴۰۲، تعویق اکران مست عشق، فهرست جدید از ۳۰ فیلم پرفروش تاریخ سینما، سرانجام حریم تئاتر شهر، خبرهایی از نمایشگاه کتاب، واکنش ها به عملیات «وعده صادق»، ۱۳ زبان و گویش ...

به گزارش ایسنا، سازمان حج و زیارت سرانجام پس از وقفه ۹ ساله، از آغاز اعزام حدود ۵هزار زائر ایرانی به عمره از سوم اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ خبر داد و آخرین وضعیت اعزام کاروان های حج تمتع و عتبات عالیات عراق را تشریح کرد. همچنین اعضای کاروان قرآنی جمهوری اسلامی ایران اعزامی به حج تمتع سال ١۴٠۳ موسوم به کاروان نور مشخص شدند.

اعلام آمار سفرهای نوروز و عید فطر

با پایان تعطیلات بلند ابتدای سال ۱۴۰۳، ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، جزئیات و آمارهایی از سفرهای نوروزی، سوانح، تخلف ها و خدمات را اعلام کرد.

آخرین وضعیت پرونده ثبت جهانی ۸ روستای ایران

معاون گردشگری کشور گفت: پرونده ۸ روستای ایران برای ثبت جهانی در حال تدوین است تا پیش از موعد ارسال (۱۸ اردیبهشت ماه)، به سازمان گردشگری ملل متحد ارسال شود.

راه اندازی «گردشگری مقاومت» در ایران

در دو سال گذشته بیش از ۴۰ میز برای گردشگری راه اندازی شده است، از گردشگری ادبی تا اسب، خوراک و جنگ. حالا مدتی است «میز گردشگری مقاومت» نیز فعال شده که به گفته مسئول دبیرخانه آن قرار است عمق تاریخ مقاومت در حوزه ملی را نشان دهد و مفاهیم و گفتمان مقاومت را در بستر گردشگری انتقال دهد.

واگذاری ۱۰۰ بنای تاریخی برای مرمت و بهره برداری

مدیرعامل صندوق توسعه و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی از هدف گذاری برای واگذاری نزدیک به ۱۰۰ بنای تاریخی برای مرمت و بهره برداری خبر داد.

۱۳ میلیون تومان سرانه حفاظت و مرمت هر بنای تاریخی!

معاون میراث فرهنگی گفت: سرانه حفاظت و مرمت برای هر بنای تاریخی حدود ۱۳۰ میلیون ریال، معادل ۱۳ میلیون تومان و سرانه هر محوطه برای نگهداری ۹ میلیون ریال، معادل ۹۰۰ هزار تومان بوده است.

۳ درگذشت

منوچهر پناهی نژاد هنرمند پیشکسوت موسیقی و عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت در ۸۲ سالگی درگذشت.

همچنین «روبرتو کاوالی» طراح مُد معروف ایتالیایی در سن ۸۳ سالگی درگذشت.

«النور کاپولا» فیلمساز آمریکایی نیز که برای ساخت مستندی درباره فیلم معروف «اینک آخرالزمان» ساخته همسرش «فرانسیس فورد کاپولا» شناخته می شود در ۸۷ سالگی درگذشت.

۱۳ زبان و گویش ایرانی در معرض نابودی است!

دبیر شورای فرهنگ عمومی درباره مسائل مرتبط با میراث فرهنگی ناملموس از جمله نابودی ۱۳ زبان و گویش ایرانی، اهمیت توسعه گردشگری غذا، حفظ برخی دانش های بومی و محلی و... توضیحاتی ارائه کرد.

واکنش ها به عملیات «وعده صادق»

پس از عملیات «وعده صادق»، جمعی از شاعران، مداحان و منبری ها در حمایت از این اقدام، در فضای مجازی با هشتگ «تنبیه متجاوز» یا «انتقام سخت» واکنش نشان دادند.

اهالی فرهنگ و هنر و رسانه همزمان با عملیات گسترده پهپادی سپاه پاسداران علیه رژیم صهیونیستی، با انتشار مطالبی در فضای مجازی به این اقدام واکنش نشان دادند.

کاربران شبکه های اجتماعی نیز از دقایق نخست عملیات «وعده صادق»، واکنش هایی متفاوت و طنز به این اتفاق نشان دادند؛ واکنش هایی که در دل خود، اشاره به چندین و چند رویداد داخلی دیگر نیز دارد.

همچنین مراجع تقلید، علما، شخصیت ها، نهادها و مراکز حوزوی با صدور پیام ها و گفت وگوهای جداگانه ای از این عملیات تقدیر کردند.

جاماندگی روزنامه ها و خلاء خبری صداوسیما در پاسخ موشکی ایران

بهروز بهزادی ـ روزنامه نگار باسابقه ـ در پی پاسخ موشکی کشورمان به اسرائیل در شامگاه یکشنبه و جاماندگی روزنامه ها در روز بعد، معتقد است: روزنامه ها دیگر وظیفه خبررسانی ندارند و در چنین موقعی تنها از طریق فضای مجازی و صفحه آنلاین خودشان است که می توانند خودشان را نشان بدهند.

خبرهایی از نمایشگاه کتاب 

ثبت نام ناشران دیجیتال برای حضور در سی وپنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از چهارشنبه (بیست و نهم فروردین ۱۴۰۳) آغاز شد.

روز یکشنبه، ۲۶ فروردین، مدیر کمیته اجرایی و پشتیبانی سی وپنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از آغاز عملیات اجرایی آماده سازی این نمایشگاه خبر داد.

رئیس سی وپنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در دیدار با سفیر هند به عنوان کشور میهمان ویژه نمایشگاه بیان کرد: مشتاق حضور نویسندگان و اهالی ادبیات هند در ایران هستیم تا ادبیات معاصر هند به اندازه کافی به جامعه فرهنگی ایران شناسانده شود. برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران فرصت مناسبی برای آشنایی با آثار مکتوب نویسندگان، شاعران و ارتباط با جامعه ادبی ایران و هند است. 

همچنین قائم مقام و سخنگوی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اعلام کرد: «بخوانیم و بسازیم» به عنوان شعار سی وپنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران انتخاب شد.

هوش مصنوعی و آینده مبهم مترجمان!

در حالی که برخی مترجمان از ابزارهای هوش مصنوعی برای کار خود استفاده می کنند، سه چهارم از این افراد معتقدند فناوری در حال ظهور تأثیر منفی بر درآمد آینده آن ها خواهد گذاشت.

معاون جدید امور بین الملل بنیاد سعدی منصوب شد

رییس بنیاد سعدی در حکمی سیدعلی موسوی زاده را به عنوان معاون جدید امور بین الملل این بنیاد منصوب کرد.

اعلام آخرین مهلت ثبت نام در جشنواره کتاب سال دانشجویی

 براساس فراخوان سی ویکمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی، دانشجویان مولف و مترجم تا ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ فرصت دارند آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی ارسال کنند.

«سلمان فارسی» از عزا درآمد

ادامه تولید سریال «سلمان فارسی» در سال جدید در شهرک غزالی و مجموعه ماربین از سر گرفته شد.

«نون خ» در صدر سریال های فروردین

در نشست اعلام آمار پربیننده ترین برنامه ها و شبکه های تلویزیونی در رمضان و نوروز ۱۴۰۳، از شبکه های ۳، ۱ و ۲ به ترتیب به عنوان پربیننده ترین های تحویل سال نام برده شد.

ممنوعیت تبلیغات در شبکه کودک برداشته شد؟!

در حالی که در چهار سال اخیر، تبلیغات تجاری از آنتن شبکه کودک حذف شده بود، این شبکه مدتی است که یک آگهی تبلیغاتی را روی آنتن می برد.

بقیع تاریخ زنده است

در ادامه کارگاه های همایش جهانی «بقیع؛ مدفن امامان و اصحاب»، سه کارگاه «شخصیت شناسی مدفونان بقیع»، «مطالعات بین الملل بقیع» و «مطالعات تاریخی تمدنی بقیع» در ساختمان حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت با حضور پژوهشگران و صاحب نظران بقیع پژوه از حوزه و دانشگاه برگزار شد.

برگزاری همایش جهانی «بقیع؛ مدفن امامان و اصحاب»

از سرانجام حریم تئاتر شهر تا یک حسرت

مدیر کل هنرهای نمایشی درباره آخرین وضعیت حریم تئاتر شهر و چالش های برخی جشنواره ها سخن گفت. او همچنین با تاکید بر ضرورت بودجه ای مستقل برای تولید تئاتر، ابراز تاسف کرد که بخشی از جامعه تئاتری به دلیل مسائل اقتصادی در کشورهایی مانند عمان به اجرای تئاتر می پردازند و ما نتوانستیم آنان را جذب کنیم.

فهرست جدید از ۳۰ فیلم پرفروش تاریخ سینما

هر چند سال یک بار فیلمی از راه می رسد و با شکستن رکوردهای گیشه به جمع پرفروش ترین فیلم های تاریخ سینما می پیوندد.

شمس لنگرودی: هرگز تصور نمی کردم روزی بازیگر تئاتر شوم!

محمد شمس لنگرودی که بعد از سال ها شعر و شاعری، وارد فضای بازیگری سینما شد، حالا در یک پروژه موسیقایی نمایشی مشغول بازی است تا در این زمینه نیز به کسب تجربه بپردازد.

پسر صدیقه خانم که اروپایی ها را شگفت زده کرد

پسر صدیقه خانم می دانست که دست و بال مادرش بسته است، می دانست که فرصتی برای درس خواندن و مدرسه رفتن ندارد ولی رویاهای دور و درازی داشت، او همه تلاشش را کرد و گرچه روزگار چندان هم با او مهربان نبود، ولی به بخشی از آن رویاها رسید.

به سینمای تازه ای نیاز داریم

کاوه صباغ زاده با اشاره به اینکه اکثر فیلم های اجتماعی سینمای ایران آثاری تلخ هستند و از طرفی سینما از فیلم های کمدی نیز اشباع شده، تأکید کرد: به نظر من به سینمای تازه ای نیاز داریم که بین این دو جریان قرار بگیرد.

واکنش رامبد جوان به «دشمن خدا»

رامبد جوان در شب  افتتاحیه نمایش «دُشمنِ خدا» به تماشای این اثر نمایشی نشست و گفت: با دیدن این نمایش با عشق از ته دلم خندیدم.

اکران «مست عشق» به تعویق افتاد

آخرین ساخته حسن فتحی که با جمعی از بازیگران مشهور ایرانی و ترکیه ای ساخته شده، قرار بود از  ۲۹ فروردین ماه در سینماهای کشور اکران شود که با تایید علی سرتیپی - پخش کننده فیلم - فعلا یک هفته به تعویق افتاد.

کارهای بهروز افخمی برای اتمام رمانش از قتل مهرجویی

بهروز افخمی گفت: یکی از برنامه های سال جدیدم تمام کردن رمانی است که می خواهم در ارتباط با قتل داریوش مهرجویی و همسرش وحیده محمدی فر بنویسم.

چهره هنر انقلاب سال ۱۴۰۲ انتخاب شد

«مسعود نجابتی» برای "فعالیت های مؤثر در حوزه گرافیک از جمله ترسیم دیوارنگاره «و فتح قریب» در مرز سرزمین های اشغالی" به عنوان چهره هنر انقلاب در سال ۱۴۰۲ انتخاب شد.

حضور ایران در بینال ونیز با آدم های جشنواره فجر چگونه است؟

شیر طلایی بینال هنر ونیز ۱۲۹ ساله شده و ایران قرار است برای نهمین بار در این نمایشگاه بزرگ و رویداد بین المللی مهم شرکت کند. ایران در سال های گذشته حضور در نزدیکی قله این رویداد را تجربه کرده است؛ در دوره پنجاه و هشتم که با تعریف و تمجید بسیار روبه رو شد و البته به فاصله یک دوره (پنجاه و نهم) که اصلا در این دوسالانه حضور پیدا نکرد؛ با این وجود شور و اشتیاق متولیان برای حضور در این دوسالانه این انتظار را هم ایجاد می کند تا در دوره پیش رو بار دیگر شاهد نزدیکی به قله بینال ونیز یا شاید ایستادن بر قله آن باشیم.

آیا موسیقی درمانی برای همه مردم مناسب است؟

موسیقی درمانی شکلی از درمان است که از موسیقی برای کمک به دستیابی به اهداف فردی بیمار استفاده می کند. این رویکرد مبتنی بر شواهد شامل تکنیک هایی مانند گوش دادن، تأمل و ایجاد موسیقی تحت راهنمایی یک موسیقی درمانگر آموزش دیده است.

پیشنهادهایی برای خواندن:

حراج قرآن سرقتی از ایران این بار در ساتبیز لندن!

نابغه ای که هیچ چیز را شبیه خودش نمی کشید!

«کوچ نشینی» و یک تغییر فرهنگی ۸ هزار ساله

بازیگران اصلی بازار سینما

زوال عقل با نویسنده محبوب چه کرد؟

شاملو می گفت شعر را ول کن

با زیرابرو برداشتن و شلوار پاره درآمد میلیاردی کسب می کنند!

دو شاهکار هوایی ایران در تنبیه متجاوز

گورهای شگفت آور

دستاوردهای عملیات «کربلای۱۰»

عطّار نیشابوری؛ از زهد و شریعت تا عشق و طریقت

میراث ماندگار کیومرث پوراحمد چیست؟

سند سِری ارتش درباره آغاز جنگ تحمیلی

عودنوازی ایرانی و فاجعه ای که در راه است!

«گالیله» ادای دینی به سمندریان است

سه چهارم مسافران از اقامتگاه های غیررسمی و بدون مجوز استفاده کردند

انتهای پیام


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان