در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت اقدامات برخی طرف های اروپایی علیه ایران، اقدامات غیرسازنده از سوی طرف هایی است که خود در ارتباط با موضوع هسته ای و برجام، متهم اول و آخر هستند.

به گزارش ایسنا، «ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه و در نشست خبری هفتگی خود به سوالات خبرنگاران رسانه های ایرانی و بین المللی پاسخ داد.

کنعانی در پاسخ به سوالی درباره جنایات رژیم صهیونیستی در غزه، بار دیگر جنایت اخیر این رژیم در اردوگاه النصیرات را محکوم کرد و گفت: جنایت رخ داده هولناک و غیرانسانی بود.

وی با بیان این که  براساس اخبار منتشر شده نیروهای آمریکا و انگلیس در انجام این جنایت مشارکت داشته اند، گفت: جامعه جهانی باید با توجه به جنایت های رخ داده به مسئولیت حقوقی خود برای توقف این جنایت ها عمل کند و در راستای متوقف کردن ماشین جنایت رژیم صهیونیستی اقدام جدی انجام دهد.

عوض شدن چند جنایتکار تغییری در ماهیت رفتار رژیم صهیونیستی ایجاد نمی کند

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان این که رژیم صهیونیستی در طول هشت ماه گذشته با شکست راهبردی مواجه شده است در پاسخ به سوالی در ارتباط با برخی از تغییرات ایجاد شده در کابینه رژیم صهیونیستی گفت: عوض شدن چند قاتل و جنایتکار و جایگزین شدن چند قاتل  و جنایتکار دیگر به جای آنها، تغییری در ماهیت رفتار این رژیم ایجاد نمی کند و باید جامعه جهانی به مسئولیت خود در برابر جنایت های این رژیم عمل کند.

استعفاهای مکرر در کابینه رژیم صهیونیستی نشانگر فروپاشی داخلی این رژیم است

کنعانی در پاسخ به سوال دیگری در این مورد نیز گفت: استعفاهای مکرر در کابینه این رژیم نشانگر فروپاشی داخلی و عدم دستیابی این رژیم به اهداف تعریف شده خود در حملات هشت ماه گذشته علیه نوار غزه و نشانگر شکست های راهبردی و مداوم این رژیم در جنگ علیه مردم فلسطین است.

شهروندان ایرانی خارج از کشور باید بتوانند به راحتی در انتخابات شرکت کنند

کنعانی همچنین در پاسخ بهسوالی در ارتباط با اقدامات و آمادگی وزارت خارجه برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خارج از کشور و هماهنگی های انجام شده در این زمینه با وزارت کشور تصریح کرد : برای دستگاه دیپلماسی مشارکت حداکثری مردم به ویژه ایرانیان خارج از کشور در انتخابات ریاست جمهوری بسیار حائز اهمیت است و  در راستای ایجاد  ساز و کار شایسته به منظور مشارکت حداکثری شهروندان ایرانی خارج از کشور از مدتی قبل اقدامات اولیه در این ارتباط انجام شده و با وزارت کشور در این زمینه هماهنگی های لازم شده است .

وی با بیان اینکه شهروندان ایرانی خارج از کشور به عنوان بخشی از جامعه ایران باید بتوانند به راحتی در انتخابات شرکت کنند و ما باید ساز و کار مناسب را در این زمینه فراهم کنیم و اقدامات اولیه در این زمینه انجام شده است، گفت: در ذیل کمیته برگزاری انتخابات در خارج از کشور چند کمیته داخلی دیگر نیز در وزارت خارجه در این ارتباط شکل گرفته است.

برای مشارکت امن و راحت شهروندان ایران در انتخابات مکاتبات لازم با مقامات ذی ربط انجام می شود

کنعانی گفت: مکاتبات لازم نیز با مقامات ذی ربط کشورها که انتخابات ریاست جمهوری در آنها برگزار می شود برای مشارکت امن و راحت شهروندان ایران در انتخابات انجام می شود و تدابیر لازم در این زمینه اتخاذ می شود.

باقری به عراق می رود

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی تایید کرد که قرار است علی باقری سرپرست وزارت خارجه به عراق سفر کند.

کنعانی با بیان اینکه هماهنگی های اولیه در این زمینه انجام شده است، تصریح کرد : آقای باقری برای گفت وگو با مقامات عالیرتبه عراق در ارتباط با مسائل ۲ جانبه و آخرین تحولات منطقه به این کشور همسایه سفر می کند.

وی همچنین با اشاره به همدردی دولت و ملت عراق و اقلیم کردستان عراق  با مردم ایران در پی شهادت رئیس جمهور و وزیر خارجه و همراهانشان گفت: در جریان این سفر از همدردی صورت گرفته از سوی دولت و ملت عراق با دولت و ملت ایران تشکر و قدردانی می شود.

 مردم ایران با مشارکت در پای صندوق رای پاسخ غرب را خواهند داد

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی معتقدند که علت افزایش فشار کشورهای غربی در این مقطع علیه ایران تاثیرگذاری بر انتخابات ایران و مشارکت مردم در آن است، گفت: پاسخ آنها را مردم ایران با مشارکت خود در پای صندوق های رای خواهند داد.

طرف هایی که باید، پیام مواضع ایران را دریافت کرده اند

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا ایران قرار است پاسخی به قطعنامه اخیر کشورهای غربی در شورای حکام علیه ایران بدهد خطاب به خبرنگار پرسش کننده گفت: شما را به توضیحات، مواضع و و دیدگاه های رئیس سازمان انرژی اتمی و سخنگوی این سازمان در مورد این تحولات ارجاع می دهم و طرف هایی که باید پیام این اظهارات و  مواضع را می گرفتند، آن را دریافت کرده اند.


طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان