نظر روحانی درخصوص تذکر پلیس به بی‌حجاب‌ها

رئیس جمهور گفت:اگر در مسئله حجاب تذکری لازم است، آن تذکر باید از مدرسه و دبیرستان و دانشگاه و مساجد و علما و حوزه‌ها آغاز شود. آخرین مرحله کاری است که به تذکر پلیس می‌انجامد. پلیس نباید بار همه را خود به تنهایی بر دوش گیرد. به گزارش لنگرنیوز، مهمترین بخش‌های سخنان حسن روحانی رئیس

کد خبر : 2569
تاریخ انتشار : چهارشنبه 17 مهر 1392 - 7:49

رئیس جمهور گفت:اگر در مسئله حجاب تذکری لازم است، آن تذکر باید از مدرسه و دبیرستان و دانشگاه و مساجد و علما و حوزه‌ها آغاز شود. آخرین مرحله کاری است که به تذکر پلیس می‌انجامد. پلیس نباید بار همه را خود به تنهایی بر دوش گیرد.

به گزارش لنگرنیوز، مهمترین بخش‌های سخنان حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در سی‌ودومین مراسم دانش‌آموختگی علوم اجتماعی به شرح ذیل است:

روحانی سخنان خود را با درود به روان پاک شهیدان نیروی انتظامی و سایر شهدای کشورمان آغاز کرد و هفته نیروی انتظامی را تبریک گفت.

روحانی: نیروی انتظامی مظهر اقتدار و امنیت و آرامش در کشورمان است. مرزهای زمینی و دریایی و حتی ورودی‌های مرز هوایی و تا سراسر روستاها و شهرها و شهرستان‌ها و استان‌ها، مرکز کشور، خیابان و کوچه و همه‌جای این سرزمینی که با حضور این نیروی مقتدر مومن قانونمدار کارآمد، ما شاهد نظم و امنیت در این کشوریم.

گرچه نیروی انتظامی وظایف و مسئولیت‌های بسیار متنوعی را برعهده دارد، از نظم خیابان و ترافیک گرفته تا جاده‌ها، پارک‌ها، میادین عمومی و همه‌ی مراکز مهم سیاسی و اقتصادی این کشور، اما در عین حال، پلیس به عنوان مظهر آرامش و پلیس جمهوری اسلامی ایران، پلیسی جامعه‌محور است.

گرچه امنیت به عنوان اولین وظیفه‌ی حاکمیتی هر نظام و دولتی است، اما در نظام مردمسالار، همه‌جا باید در کنار مردم باشیم و رسالت و مسئولیت اصلی بر دوش مردم عزیز ما باشد. امنیت نیز بر عهده مردم است. این مردم ما هستند که با ایمانشان، با اعتقادشان، با حضور مومنانه‌شان در سراسر این میهن پاک و عزیز ایجاد امنیت می‌کنند. با سلوکشان، با رفتارشان، با ایمانشان.

پلیس در واقع در امنیت، مردم را حمایت می‌کند.

باید به نقطه‌ای برسیم که در هر محله، انجمن آن محله، امنیت آن محله را بر عهده داشته باشد و پلیس به عنوان حامی آن انجمن و مددکار آن جمع در امنیت باشد. تا رسیدن به این نقطه راه خیلی طولانی در پیش نداریم.

پلیس در عین حال که مظهر امنیت و زدودن هرگونه تهدید برای مردم و جامعه است، در عین حال مظهر اخلاق و ادب نیز در جامعه ایران  است. گرچه نه دولت و نه نیروی انتظامی و پلیس،  معلم مردم نیستند. و مردم دانش‌آموز نخواهند بود.

به گزارش تسنیم، روحانی افزود: مردم بعنوان صاحبان اصلی این سرزمین اند که اگر دولت توان و قدرتی دارد ناشی از رای مردم است. و اگر پلیس ما اقتدار، برقراری نظم و در صورت لزوم سلاح در دست دارد، از ناحیه مردم و به نمایندگی مردم است. ما همه به عنوان کارگزاران این ملت بزرگ هستیم.

امسال سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی است. مردم ما با هوشیاری و با حضور شکوهمندشان در انتخابات خرداد ۹۲ حماسه سیاسی را آفریدند. حماسه‌ای که همه‌ی جهانیان را تحت تاثیر قرار دادند. نیروی انتظامی، پلیس، نقش بسیار تاثیرگذاری در این حماسه شکوهمند ایفا کرد. انتخاباتی بدون کوچک‌ترین ناامنی. آرامش محیط انتخابات و صندوق‌های رای بر شانه‌های ناجا بود. نیروی انتظامی در این راستا به خوبی به وظیفه خود عمل کرد.

به گزارش تسنیم، روحانی ادامه داد: امروز برای ساختن حماسه اقتصادی، همچون حماسه سیاسی، پلیس در صف مقدم است تا حماسه اقتصادی آفریده شود. این دولت، دولت تدبیر و امید است. و در راستای تدبیر و امید نیروی انتظامی نقش بسیار تاثیرگذاری هم در اجرای تدابیر برای حماسه اقتصادی و هم در ایجاد امید در سراسر جامعه و مردم این سرزمین خواهد بود. پلیس ما پلیس ملتی است که ملت فرهنگ، ادب، نظم است. ما می بینیم مردم ما در همه مراسم شادی یا در مراسم سوگ، اعتدال، میانه‌روی، ادب و نظم را در فرهنگ اجتماعی خود دارند. نوروز را به عنوان روزهای شادمانی مثال می‌زنم. که شما می بینید مردم ما با چه نظم و آرامش و ادب و سلوک زیبایی این مراسم شکوهمند شادی ملی را برگزار می‌کنند.

عاشورا را مثال می‌زنم به عنوان سوگ بزرگ یک ملت در عزای سرداران بزرگ عاشورا، که پرچمداران آزادی برای بشریت بودند. می بینید این مراسم با چه نظم و شکوهی در این سرزمین برگزار می‌شود. ما به این مردم، به ادب این مردم، به نظم این ملت، افتخار می‌کنیم.

پلیس آنجا که بتواند حضورش را در جامعه کمتر محسوس کند و بیشتر تاثیربگذارد، شاید برای جامعه فرهنگ‌دوست ما زیباتر باشد. کمیت‌ها، کاسته شود. کیفیت‌ها بیشتر شود. گرچه حضور پلیس در خیابان و جامعه مایه آرامش مردم ما خواهد بود.

هرکجا پلیس هست، باید مردم ما احساس آرامش بیشتر کنند. پلیس باید محور قانون، محور مردمسالاری، محور اخلاق اسلامی باشد. همه ما افتخار می‌کنیم که اسوه و الگوی ما، پیامبر رحمت، حضرت محمد ابن عبدالله(ص) است که او با اخلاقش، با محبتش، با ادبش، در جامعه آن زمان توانست بهترین نظم، بهترین برادری، بهترین الفت و بهترین مهربانی را در جامعه مستقر کند. پلیس ما پیرو آن پیامبر است. نیروی انتظامی ما پیرو راه آن پیامبر رحمت است. ما باید در جامعه قدم‌های اولیه‌ما برای پیشگیری باشد. ناجا باید کاری کند که محیط جامعه ما جرم‌زا نباشد. ناجا باید تلاش کند همانند یک جامعه‌شناس، یک روانشناس اجتماعی به جامعه بنگرد. همه‌ی تلاش او در قدم اول برای پیشگیری باشد و در صورتی که جرمی واقع شد آنگاه مقتدرانه، مجهز به همه‌ی فناوری‌های روز، با مجرم برخورد کند. این خواست مردم ماست اما متهم غیر مجرم است.

ما در برابر متهمین یک نوع رفتار باید داشته باشیم، در برابر مجرمین مخصوصاً آنها که در جامعه جرم مشهود دارند که پلیس به عنوان ضابطان قانون و ضابطین قوه قضاییه در برابر جرم مشهود وظیفه خاص خود را دارد. در عین اقتدار، قانون باید مد نظر پلیس باشد. پلیس معیار قانون، محور قانون در جامعه است.

مردم باید قانونمداری را در رفتار پلیس، در اخلاق پلیس، در اعمال مقرراتی که توسط پلیس انجام می‌شود، به خوبی مشاهده کنند. آنچه امروز در جامعه ما به عنوان ایجاد نظم و آرامش و امنیت به عنوان وظیفه پلیس باید مشاهده کنیم، باید رفتاری و اخلاقی همچون رفتار و اخلاقی باشد که قرآن ما را بر آن توصیه می‌دارد. والذین معه اشداء علی الکفار، رحماء بینهم. آثار برادری و رحمت را مردم ما در پلیس باید مشاهده کنند. پلیس باید مظهر عدالت باشد. تمام مردم ما از حقوق شهروندی مساوی برخوردار خواهند بود. اقوام ما، مذاهب ما، ادیان رسمی ما، زن، مرد، جوان، پیر، روستایی، شهری، همه و همه، از حقوق شهروندی مساوی برخوردارند. این دولت یکی از شعارهایش حقوق شهروندی است و پلیس باید در این زمینه بیشترین کمک را به دولت در اجرای عادلانه حقوق شهروندی بنماید.

بانوان عفیف جامعه ما باید از حضور پلیس احساس آرامش و امنیت کنند. در جامعه ما زنان ما در مسیر عفت و پاکدامنی هستند. اگر در مسئله حجاب تذکری لازم است، آن تذکر باید از مدرسه و دبیرستان و دانشگاه و مساجد و علما و حوزه‌ها آغاز شود. آخرین مرحله کاری است که به تذکر پلیس می‌انجامد. پلیس نباید بار همه را خود به تنهایی بر دوش گیرد. دولت در این راستا مصمم است پیش‌قدم باشد. وزارت کشور طبق وظیفه قانونی‌اش در این زمینه پیش‌قدم خواهد بود و پلیس یار و همکار همه آنهایی خواهد بود که به غیر از دولت، وظیفه فرهنگ جامعه را بر دوش دارند. ما باید کاری کنیم. پلیس ما محبوب مردم است و از این پس محبوب‌تر باشد. پلیس ملجا و پناهگاه مردم است. از این پس به پناه مستحکم‌تر مردم تبدیل شود.

آنچه در این میدان امروز من شاهد بودم، و آن اینکه پلیس در برابر پدران و مادران عزیزشان ادای احترام کردند بسیار ستودنی بود. ما باید در برابر پدران و مادران ما و همه پدران یعنی همه معلمان، همه خدمتگزاران، خاضع باشیم.

رسالت و وظیفه سنگینی بر دوش نیروی انتظامی است. دولت وظیفه دارد به نیروی انتظامی وپلیس کمک کند و پلیس می تواند راه امنیت و آرامش را برای حماسه اقتصادی فراهم کند. به گزارش تسنیم، روحانی افزود: ما نیازمند به محیطی آرام برای رونق کسب و کار هستیم. پلیس رسالت‌های بسیار سنگینی بر دوش دارد. باید اولویت بندی کند. پلیس باید به جرایم سنگین و سازمان‌یافته و بالاخره آنچه خواست مردم است، اولویت ببخشد. یادمان باشد ولی نعمت ما مردم هستند. یادمان باشد ما قیم مردم نیستیم. یادمان باشد همه‌ی ما باید خادمان این ملت بزرگ باشیم. باید زمینه‌ای را فراهم کنیم که مردم معیشت بهتر، فعالیت بهتر، شاهد رونق بیشتر در کسب و کار در این جامعه باشند. ما باید کاری کنیم که بیکاری و فقر برچیده شود. کاری کنیم که مردم نسبت به نیازمندی‌های ضروری زندگیشان آسوده خاطر باشند. همه ما باید در پی انجام مطلوب مردم باشیم. به امید آنکه در سایه اخلاق، نظم، ادب، اجرای خواست مردم و اجرای تدابیر مقام معظم رهبری، در رسالت‌ها و وظایفمان موفق باشیم.

 

ناجا و پلیس سرافراز ما هم در همان شعار قانونمداری، مردم مداری و روزآمدی، روز به روز موفق‌تر، پیروزتر، سرفرازتر باشد. این هفته بر شما سرافرازان مبارک باد. والسلام علیکم و رحمت‌الله و برکاته./تسنیم

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.