برخی وزرا خط اعتدال را شکسته‌اند

کلیدی که ایشان در دست داشت، مهم‌ترین آن کلید آموزش و پرورش و دانشگاه‌هاست زیرا امروز و آینده مملکت در دست آنان است که اگر مراقب این‌ها نباشیم، اقتصاد، سیاست، فرهنگ، دین و ایمان خراب می‌شود، پس باید پرورشی علمی، ارزشی و تقوایی داشته باشند. به گزارش لنگرنیوز ، حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در

کد خبر : 2846
تاریخ انتشار : یکشنبه 17 شهریور 1392 - 7:16

کلیدی که ایشان در دست داشت، مهم‌ترین آن کلید آموزش و پرورش و دانشگاه‌هاست زیرا امروز و آینده مملکت در دست آنان است که اگر مراقب این‌ها نباشیم، اقتصاد، سیاست، فرهنگ، دین و ایمان خراب می‌شود، پس باید پرورشی علمی، ارزشی و تقوایی داشته باشند.

به گزارش لنگرنیوز ، حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در سخنرانی پس از نماز مغرب و عشاء در میان زائران و مجاوران بارگاه رضوی به اهمیّت مسئله امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرده و فرمودند: در این راه باید هم حق را به جا آورد و هم دیگران را به انجام آن دعوت کرد زیرا جوهره امر به معروف و نهی از منکر در تواصی است.

ایشان با اشاره به آیه «إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ» از سوره والعصر و لزوم انجام عمل صالح، هرگونه وظیفه‌ای که دیگران حق مطالبه آن را داشته باشند، حق نامید و ادامه دادند:  چهار حق وجود دارد که اولین آن، حق خدا بر بندگانش است.

معظّم له اظهار داشتند: هر آنچه که ما داریم، جان ما، مال ما، سلامتی و تمام نعمت‌هایی که در اختیارداریم از جانب خداوند است بنابراین، خدا بر ما حق دارد و تنها کاری که ما می‌توانیم انجام دهیم این است که حقّ هر نعمت را بشناسیم، در جای خود مورد استفاده قرار دهیم و خداوند را برای این نعمت‌ها شاکر باشیم.

ایشان دومین نوع حق را حق مردم بر یکدیگر عنوان کرده و اظهار داشتند: مسلمانان بر یکدیگر حق دارند همان‌گونه که همسایگان نسبت به یکدیگر، پدر و مادر بر فرزندان و فرزندان بر پدر و مادر حق دارند حتی غیرمسلمانان نیز اگر زندگی مسالمت‌آمیز با مسلمانان را پذیرفتند باشد، بر مسلمان حق دارد؛ حقوق بشر اسلام، گسترده‌ترین حقوق بشر دنیا است، مرزهای جغرافیایی نمی‌توانند مسلمانان را از هم جدا کند.

معظّم له سومین حق را حق محیط زندگی انسان بر او دانسته و اظهار داشتند: انسان حق تخریب محیط‌ زیست و جنگل‌ها را ندارد و همچنین لایه ازون که به فرموده خداوند متعال، حافظ کره زمین است؛ نباید این گونه تصور شود که تمام آنچه وجود دارد در اختیار نسل حاضر است زیرا نسل‌های بعد نیز به این محیط نیاز دارند و تخریب آن خلاف دین است.

ایشان به تأکید اسلام در رعایت حقوق دیگران، حتی حیوانات اشاره کرد و با بیان روایتی از امام صادق (علیه السلام)، تصریح کردند: ایشان در این روایت به توجه اسلام در رعایت حقوق حیوانات اشاره‌شده و ۴ حق حیوانات بر صاحبان آنان ذکر شده است.

حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی حق چهارم را حق انسان بر خود عنوان کرده و اظهار داشتند: انسان مدیون خویش است و این حق بر انسان است که عمر خود را تلف نکند و همچنین نمی‌تواند خود را از بین ببرد؛ حق پنجمی هم تعریف‌شده که عبارت است از حق حکومت به مردم و مردم به حکومت که تعریف خود را دارد.

ایشان به تبلیغات منفی دشمنان در مورد روحیه صبر که اسلام بر آن تأکید دارد اشاره کرده و گفتند: برخی دشمنان علیه این روحیه که اسلام به مسلمانان توصیه کرده تبلیغات می‌کنند که اسلام می‌گوید شما در مقابل کسی که به شما ظلم کرد سکوت کنید، اگر کشور شما را اشغال کردند اعتراض نکنید و این بزرگ‌ترین دروغ است؛ صبر در فرهنگ اسلامی یعنی استقامت.

معظّم له به نتایج صبر و استقامت در کارها اشاره کرده و بیان داشتند: رسیدن به خواسته‌ها در دنیا و آخرت بدون مشکلات حاصل نخواهد شد و راه رسیدن به آن، تنها از راه صبر و استقامت ممکن خواهد بود.

ایشان با اشاره به قسمت « وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ» از این آیه شریفه، ابراز داشتند: باید در مقابل هوای نفس،وسوسه‌های شیطان، ماهواره‌ها که به خانه‌ها را پیداکرده، اینترنت و رسانه‌ها استقامت کرد؛ هم خود استقامت کنیم و هم دیگری را به استقامت دعوت کنیم و همچنین برای رسیدن به خواسته‌های خود مطابق این بخش « وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ»، به ۴ اصل حق توجه داشته باشند.

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی با اشاره به آغاز دهه کرامت، با بیان روایتی از معصوم (علیه السلام)، ابراز داشتند: در روایتی نقل‌شده که خداوند پاره‌ای از تن پیغمبر (صلی الله علیه و آله) را در قم قرار می‌دهد و در آنجا مدفون می‌شود و کسی که او را زیارت کند، بهشت بر او واجب خواهد شد و همچنین علامه مجلسی در نقلی از ائمه اطهار (علیهم السلام) نسبت به شهر مقدس قم، آورده است که زمانی فرا می‌رسد که از قم به تمام دنیا علم گسترده شده و اتمام حجّت می‌شود و مردم دنیا از آن استفاده می‌کنند.

ایشان خطاب به جوانان فرمودند: برای آن که زیارتتان قبول واقع شود، به محتوای زیارت‌نامه‌ها توجه کنید و با توجه به آن‌ها، توشه‌ای از تقوا، ایمان، پاکی، امانت، صداقت و دوری از گناه که سنت انبیاء است را به دست خواهیم آورد.

ایشان به تفکر در هنگام زیارت اشاره کرده و ابراز داشتند: گاهی پس از زیارت بهتر است که انسان در گوشه‌ای بنشیند و به گذشته زندگی خود و تأثیری که زیارت حضرت علی بن موسی الرضا می‌تواند بر زندگی او داشته باشد فکر کند زیرا این تفکر در این شرایط بسیار مفید خواهد بود و تأثیراتی در انسان به وجود می‌آورد که برای تمام زندگی به او کمک خواهد کرد.

معظّم له با تأکید بر اهمیّت توجه به نماز، اذعان کردند: امام حسین (علیه السلام) برای به پا داشتن نماز و همچنین امر به معروف و نهی از منکر قیام کرد و به شهادت رسید و همچنین، امام علی (علیه السلام) نیز در اهمیت توجه به نماز در نامه‌ای به مالک اشتر می‌فرمایند: «ای مالک، به مصر می روی که کشور پهناوری است و در آنجا کارهای بسیاری داری اما در هنگام نماز، اولین و مهم‌ترین کار تو نماز است؛ نماز است که تو را برای انجام کارها آماده می‌کند.

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در ادامه سخنان خود در بارگاه رضوی به مسائل روز اشاره کرده و فرمودند: رییس‌جمهور شعار اعتدال سر داد و ما از ایشان و وزرا انتظار داریم که این اعتدال رعایت شود اما اخیراً اخباری منتشر شده که برخی وزرا خط اعتدال را شکسته‌اند و افراد ارزشی را کنار گذاشته و افرادی غیر ارزشی را برای مسؤولیت‌ها انتخاب می‌کنند که نیازمند توجه و نظارت بیشتر رییس‌جمهور محترم مخصوصاً در مورد آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها است.

ایشان با بیان این مطلب که افراد مسؤول در این حوزه باید افرادی ارزشی، عالم، سالم و باتقوا باشند، بیان داشت: کلیدی که ایشان در دست داشت، مهم‌ترین آن کلید آموزش و پرورش و دانشگاه‌هاست زیرا امروز و آینده مملکت در دست آنان است که اگر مراقب این‌ها نباشیم، اقتصاد، سیاست، فرهنگ، دین و ایمان خراب می‌شود، پس باید پرورشی علمی، ارزشی و تقوایی داشته باشند.

معظّم له با بیان این که با مجازات چند مفسد اقتصادی، ریشه مشکل پیدا نمی‌شود و حل نخواهد شد، تأکید کرد: ریشه این معضلات در آموزش و پرورش و دانشگاه‌هاست که در آنجا است که باید تقوا بالا رود تا به دنبال ثروت‌اندوزی‌های نامشروع نروند، باید مردم را ساخت و پرورش داد تا حکومتی مقتدر داشته باشیم همان طور که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) اولین کار خود را تربیت عدّه‌ای با ایمان قرارداد تا بتواند پس از تشکیل حکومت اسلامی آن را حفظ کند.

ایشان در پایان بیانات خود ضمن دعا برای تمامی کشورهای اسلامی از شرّ توطئه های دشمنان، کشور سوریه را کشوری مهم و کلیدی ارزیابی کرده و برای نجات و حل مشکلات کشور سوریه نیز دعا فرمودند.

 

 

 

 

 

 

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.