شب بخشش الهی و نزول فرشتگان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 پیامبر اکرم(ص) فرمودند از اولین شب جمعه در ماه رجب غافل نشوید؛ زیرا شبی است که فرشتگان آن را «لیله الرغائب» می‌نامند و این نامگذاری به این جهت است که هنگامی که مقداری از شب گذشت، هیچ فرشته‌ای در آسمان‌ها و زمین نمی‌ماند، مگر این‌که در کعبه و اطراف آن جمع می‌شوند.

از پیامبر اکرم(ص) روایت شده است که فرمودند: از اولین شب جمعه در ماه رجب غافل نشوید؛ زیرا شبی است که فرشتگان آن را «لیله الرغائب» می‌نامند. این نام‌گذاری به این جهت است که هنگامی که مقداری از شب گذشت، هیچ فرشته‌ای در آسمان‌ها و زمین نمی‌ماند مگر این که در کعبه و اطراف آن جمع شوند.

معنای لغوی

 

کلمه «رغائب» جمع «رغیبه» به معنای چیزی که مورد رغبت و میل است و نیز به معنای عطا و بخشش فراوان است (لسان العرب، ج‏۱، ص۴۲۲)‌. بنابراین معنای اول «لیله‌الرغائب» شبی است که میل و توجه به عبادت و بندگی در آن فراوان است و بندگان خوب و شایسته خداوند در این شب تمایل زیادی به رفتن به درخانه خداوند و ارتباط و انس با معبود خویش دارند.

 

بنابر معنای دوم، «لیله الرغائب» یعنی شبی که در آن عطاء و بخشش خداوند فراوان است و بندگان مخلص خداوند با روی آوردن به بارگاه قدس ربوبی و خاکساری در برابر عظمت حق شایسته دریافت انعام و عطا و بخشش بی‌کرانه حق می‌گردند.

 

درباره فضیلت و ارزش و عظمت آن می‌توان دو جهت زیر را بیان کرد:

 

از این جهت که اصولا شب جمعه، خود دارای ویژگی و ارزش خاصی است و اعمال عبادی فراوانی در آن وارد شده و زمان عبادت و مناجات و عرض حاجات با قاضی الحاجات است.

 

ماه رجب اولین ماه از ماه‌های حرام، ماه خدا و هنگام عبادت، دعا و استغفار است و رحمت الهی در این ماه در حال ریزش و نزول است، به همین جهت این ماه را «رجب الاصب» گویند، چون «صب» به معنای ریختن است. پس لیله الرغائب، شرافت و ارزش شب جمعه و ماه رجب هردو را در خود جمع نموده و ارزشی دوچندان دارد.

 

نقل شیخ عباس قمی راجع به این شب

 

شیخ المحدثین عباس قمی در کتاب شریف مفاتیح الجنان درباره این شب می‌‌نویسد: بدان که شب جمعه اول ماه رجب را «لیله‌الرغائب» گویند و برای آن عملی از حضرت رسول(ص) با فضیلت بسیار واردشده که سیدبن طاووس در «کتاب اقبال» و علامه مجلسی در اجازه «بنی زهره» آن را نقل کرده‌اند، ازجمله فضیلت‌هایی که برای آن برشمرده‌اند، این‌که به سبب شرافت این شب گناهان بسیار از کسانی که اعمال خاصی را انجام دهند، آمرزیده می‌شود.

 

از جمله اعمال این شب نمازی است که اگر شخص آن را به جا آورد، پس از مرگ هنگامی که در قبر گذاشته شود، خداوند تبارک و تعالی ثواب نمازش را به بهترین صورت به سوی او می‌فرستد تا هم‌دم او شود و او را از تنهایی بیرون آورد.

 

این شخص با روی گشاده و درخشان و زبانی شیوا و فصیح به او می‌گوید: ای حبیب و دوست من! بشارت باد تو را که از هر شدت و سختی نجات یافتی.

 

میت می پرسد: تو کیستی؟ به‌خدا سوگند که من چهره‌ای بهتر از روی تو ندیده‌ام و کلامی شیرین‌تر از کلام تو نشنیده‌ام و بویی بهتر از بوی تو نبوئیده‌ام.

 

آن شخص می‌گوید: من ثواب آن نمازم که در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی. امشب نزد تو آمده ام تا حق تو را ادا کنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور رستاخیز دمیده می‌شود، من در عرصه قیامت، سایه بر سر تو خواهم افکند. پس خوشحال باش که هرگز خیر از تو معدوم نخواهدشد (مفاتیح الجنان).

 

اعمال این شب

 

آن گاه شیخ عباس قمی درباره چگونگی اعمال این شب می‌نویسد: کیفیت آن چنان است که روز پنجشنبه اول ماه رجب را روزه می‌داری و چون شب جمعه داخل شود، مابین نماز مغرب و عشا دوازده رکعت نماز می‌گذاری که هر دو رکعت را با یک سلام تمام می‌کنی. در هر رکعت از آن نماز یک مرتبه «حمد» و سه مرتبه «انا انزلناه» و دوازده مرتبه «قل هوالله احد» می‌خوانی.

 

چون از نماز دو رکعتی فارغ شدی، هفتاد مرتبه «اللهم صلی علی محمدالنبی الامی و علی اله» می‌گویی و سپس به سجده می‌روی و هفتاد مرتبه «سبوح قدوس رب الملائکه و الروح» می‌گویی. پس از آن، سر از سجده برمی‌داری و هفتاد مرتبه «رب اغفر و ارحم و تجاوز عما تعلم انک انت العلی الاعظم» می گویی. پس از آن نیز دوباره به سجده می روی و هفتاد مرتبه «سبوح قدوس رب الملائکه و الروح» می گویی. آن گاه حاجت خود را می‌طلبی که برآورده خواهد شد، ان‌شاء الله.

ایکنا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

author ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲
author 167 views