کاهش فاصله طبقاتی و تعادل توزیع ثروت در دوره احمدی نژاد رقم خورد + جداول آماری

بیان و نشر آمار های اقتصادی چون افزایش شاخص فلاکت، تشدید فاصله طبقاتی و بالا رفتن ضریب جینی از مواردی است که سیاسیون برای تخریب فعالیت ها و تلاش های دولت نهم و دهم به کرات استفاده نمودند. آماری که به عنوان پر مصرف ترین واژگان اقتصادی در روزنامه ها و رسانه های اردوگاه اصولگرایان

کد خبر : 4188
تاریخ انتشار : چهارشنبه 14 اسفند 1392 - 11:25

بیان و نشر آمار های اقتصادی چون افزایش شاخص فلاکت، تشدید فاصله طبقاتی و بالا رفتن ضریب جینی از مواردی است که سیاسیون برای تخریب فعالیت ها و تلاش های دولت نهم و دهم به کرات استفاده نمودند. آماری که به عنوان پر مصرف ترین واژگان اقتصادی در روزنامه ها و رسانه های اردوگاه اصولگرایان و همچنین اصلاح طلبان برای نا موفق جلوه دادن طرح های اقتصادی دکتر محمود احمدی نژاد به کار گرفته می شد. حال آخرین گزارش های مرکز آمار ایران نشان می دهد که توزیع ثروت میان ایرانی ها در سال های ریاست جمهوری احمدی نژاد متعادل تر شده است.

به گزارش لنگرنیوز به نقل از ۵۹۸ ، بیان و نشر آمار های اقتصادی چون افزایش شاخص فلاکت، تشدید فاصله طبقاتی و بالا رفتن ضریب جینی از مواردی است که سیاسیون برای تخریب فعالیت ها و تلاش های دولت نهم و دهم به کرات استفاده نمودند. آماری که به عنوان پر مصرف ترین واژگان اقتصادی در روزنامه ها و رسانه های اردوگاه اصولگرایان و همچنین اصلاح طلبان برای نا موفق جلوه دادن طرح های اقتصادی دکتر محمود احمدی نژاد به کار گرفته می شد.

حال با پایان یافتن دولت دهم مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود، ضریب جینی کل کشور را در سال ۹۱ رقم ۰.۳۶۵۹ اعلام کرد که تفسیر آماری آن به معنای بهتر شدن توزیع ثروت میان خانواده های ایرانی می باشد و بر اساس آمار این مرکز، ضریب جینی در سال ۸۴ معادل ۰.۴۲۴۸ بود ه است.

در سال ۱۳۹۱ تعداد خانوارهای آمارگیری شده در طرح آمارگیری خانوارهای ایرانی ۱۸۵۳۵ خانوار نمونه در نقاط شهری و ۱۹۶۵۷ خانوار نمونه در نقاط روستایی کشور بوده است. طرحی که یکی از کاربردهای مهم آن سنجش و ارزیابی اطلاعات آماری به دست آمده از هزینه و درآمد خانوارها و آگاهی از نحوه توزیع آن در بین طبقات مختلف هزینه و درآمد برای تصمیم گیری های اقتصادی است و با ضریب جینی مشخص می شود.

ضریب جینی که میان صفر تا یک تعیین می‌شود، نشان دهنده چگونگی توزیع ثروت میان شهروندان در یک کشور است. بالا بودن این ضریب نابرابر بودن توزیع سرمایه و درآمد را نشان می‌دهد.

در سال ۱۳۹۱ ضریب جینی در مناطق روستایی ۰.۳۳۴۷، در مناطق شهری ۰.۳۵۴۲ و در کل کشور ۰.۳۶۵۹ بوده است. در سال ۱۳۹۱ در مناطق روستایی استان ایلام (۰.۱۹۹۳) کمترین و استان مرکزی (۰.۳۵۹۶) بیشترین و در مناطق شهری استان ایلام (۰.۲۳۳۰) کمترین و استان همدان (۰.۳۶۸۹) بیشترین نابرابری را داشته است.

بر همین اساس، ضریب جینی از عدد ۰.۴۳۰۴ در سال ۸۰ و عدد ۰.۴۲۴۸ در سال ۸۴ به عدد ۰.۳۶۵۹ در سال ۹۱ رسیده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.