اولین شب زندگی مشترک که با گناه شروع میشود

امین نوروزی در آخرین یادداشت خود با موضوع “عروسی های مختلط در شمال کشور” نوشت: برگزاری مراسم ازدواج در فرهنگ های مختلف شکل خاص خود را دارد. وجه اشتراک این مراسم وجود شادی و خوشحالی و برگزاری جشن هاست. از هر بعدی که به این اتفاق مبارک نگاه می شود زیباست. در کشور ما در طول تاریخ از

کد خبر : 4363
تاریخ انتشار : شنبه 24 اسفند 1392 - 7:00

امین نوروزی در آخرین یادداشت خود با موضوع “عروسی های مختلط در شمال کشور” نوشت:

برگزاری مراسم ازدواج در فرهنگ های مختلف شکل خاص خود را دارد. وجه اشتراک این مراسم وجود شادی و خوشحالی و برگزاری جشن هاست. از هر بعدی که به این اتفاق مبارک نگاه می شود زیباست.

در کشور ما در طول تاریخ از لحاظ فرهنگی همیشه به این مسئله بعنوان امری مقدس نگاه شده و آئین و مراسم خاصی در اقوام مختلف برای آن شکل گرفته است. اگر از بعد دینی آن را را بررسی کنیم باز هم اهمیت فراوانی به ازدواج و برگزاری جشن های مربوط به آن داده شده و جایگاه خاصی در دین مبین اسلام برای آن تعریف شده است.

امروزه این مراسم به شیوه های جدید و با تشریفات خاصی انجام می شود. گذشته از مشکلات ازدواج که جای آن در این بحث نیست اتفاق بسیار ناپسندی که در شهرهای شمالی مخصوصاً استان گیلان توسط برخی افراد به وقوع می پیوندد و متأسفانه تبدیل به عادت شده اختلاط زن و مرد در تالار های عروسی است. این معضل گاهی از زبان مردم سایر مناطق کشور هم شنیده می شود که گذرشان به یک عروسی در شمال افتاده و از این موضوع اظهار تعجب و ناراحتی کرده اند، گذشته از اینکه برای برخی افراد معلوم الحال خاطره خوبی هم شده و با وقاحت از این موضوع یاد میکنند.

اگر بخواهیم این مسئله را از لحاظ فرهنگی مورد نقد و بررسی قرار دهیم می بینیم که از گذشته تعصب روی ناموس در خون مردم کشورمان قرار داشته و حفظ آن از نگاه نامحرم را برای خود امری واجب قلمداد می نمایند. از لحاظ دینی هم قرآن کریم بارها و بارها بر حفظ حجاب و محافظت از نگاه نامحرم تأکید بسیاری داشته است؛ به طوری که خداوند متعال در آیه ۳۱ سوره نور شرایط حفظ حجاب و حدود محرم و نا محرم را به طور شفاف بیان فرموده است:

وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَیَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُیُوبِهِنَّ وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ أَوْ آبَاء بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنَائِهِنَّ أَوْ أَبْنَاء بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِی إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِی أَخَوَاتِهِنَّ أَوْ نِسَائِهِنَّ أَوْ مَا مَلَکَتْ أَیْمَانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِینَ غَیْرِ أُوْلِی الْإِرْبَهِ مِنَ الرِّجَالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِینَ لَمْ یَظْهَرُوا عَلَى عَوْرَاتِ النِّسَاء وَلَا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ مَا یُخْفِینَ مِن زِینَتِهِنَّ وَتُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِیعًا أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ ﴿۳۱﴾ (سوره النور)

و به زنان با ایمان بگو چشمهای خود را (از نگاه هوس آلود) فرو گیرند، و دامان خویش را حفظ کنند، و زینت خود را جز آن مقدار که ظاهر است آشکار ننمایند، و (اطراف) روسریهای خود را بر سینه خود افکنند (تا گردن و سینه با آن پوشانده شود) و زینت خود را آشکار نسازند مگر برای شوهرانشان یا پدرانشان یا پدر شوهرانشان یا پسرانشان یا پسران همسرانشان یا برادرانشان یا پسران برادرانشان، یا پسران خواهرانشان، یا زنان هم کیششان یا بردگانشان (کنیزانشان) یا افراد سفیه که تمایلی به زن ندارند یا کودکانی که از امور جنسی مربوط به زنان آگاه نیستند، آنها هنگام راه رفتن پایهای خود را به زمین نزنند تا زینت پنهانیشان دانسته شود. (و صدای خلخال که بر پا دارند به گوش رسد) و همگی به سوی خدا بازگردید ای مؤ منان تا رستگار شوید. (۳۱) (سوره نور – ترجمه آیت الله مکارم شیرازی)

بحمدالله کشور ما یک کشور مسلمان با مذهب شیعه است و قانون و مقررات آن هم کاملاً منطبق بر همین اصول دینی و فرهنگی می باشد. اما با بررسی مختصری در این زمینه و سوأل از افرادی که در مراسم عروسی شهرهایی مثل تهران حضور داشته اند می توان پی برد که اگر هر اشکالی وجود داشته باشد؛ لااقل مراسم تالار ها بصورت کاملاً مجزا برگزار شده و نه مردم ؛ نه مسئولین تالار اجازه اختلاط زن و مرد را نمی دهند.

همچنین در مناطق ترک نشین؛ کرد نشین؛ هموطنان جنوب و سایر نقاط کشور هم همین حساسیت وجود دارد. منکر این نیستیم که ممکن است در هر یک از این مناطق انحرافاتی در عروسی ها و جشن ها رخ دهد؛ کما اینکه وضعیت بی حجابی در اکثر شهرها و به خصوص در تهران چندان قابل قبول نیست؛ اما به طور خاص اختلاط در عروسی های شمال کشور و مخصوصاً در استان گیلان پر رنگ تر از استانهای دیگر است که این پدیده شوم جای چند سوال اساسی را باقی می گذارد:

–  آیا فرهنگ اصیل و چندهزار ساله مردم این سرزمین اجازه این قبح شکنی را می دهد؟

–  آیا دین و مذهب آنها این پدیده را نکوهش نمی کند؟

–  آیا نیروی انتظامی یا سایر ارگان های مسئول نمی دانند که این اتفاق در برخی عروسی های استان رخ می دهد؟

–  آیا نمی توان با در نظر گرفتن مجازات های متناسب برای متخلفان و صاحبان تالار مانع از این پدیده شوم شد؟

–  و آیا قانون در نقاط مختلف کشور متفاوت است ، یا اینکه اجرای آن فرق می کند؟

قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی بی حجابی در سطح شهرهای کشور کم و بیش دیده می شد؛ ولی بعد از انقلاب و با تصویب قانون اساسی که منطبق بر اصول دینی و مذهبی ما بود کم کم پوشش زنان در محافل عمومی عوض شد. این مسئله دو دلیل داشت؛ یکی اینکه تأثیرات فرهنگی انقلاب برخی از افراد منحرف را عوض کرد و آنها خود را با جامعه منطبق کردند. دلیل دیگر اینکه قانون و اجرای درست آن مانع از ادامه بی حجابی آن دسته از مردمی شد که دوست داشتند این کار را ادامه دهند؛ کما اینکه هنوز هم هستند کسانی که به آن تمایل دارند اما بدلیل ترس از قانون انجام نمی دهند.

در یک جامعه با زیربنای اسلامی و ارزشی زنان موظف به رعایت حدود و حجاب خود بوده و نباید به وسیله‌ای برای تفریح و تماشا تبدیل شوند.

بسیاری از روابط نامشروع و غیر‌اخلاقی از همین نگاه‌ها و اشاره‌ها سرچشمه می‌گیرند. این نوع رفتارها نه‌تنها از نظر قانونی تخلف آشکار به حساب می‌آید بلکه از دیدگاه اخلاقی و مذهبی نیز مورد تقبیح است. از طرفی بسیاری از بانوان در جمع زنان راحت هستند و می‌توانند با خیال آسوده به جشن و شادی بپردازند.

با فراگیر شدن استفاده از تلفن های همراه و حضور در شبکه های اجتماعی ، هر کسی با دوربین خود میتواند از مجالس فیلمبرداری ‌کند؛ گاهی این تصاویر سر از فیس بوک، یوتیوب و سایر بخش‌های مجازی در می آورد. حتی با مراجعه به یک عکاسی می بینیم براحتی عکس ها و فیلم های خصوصی مردم را بعنوان تبلیغ نشانمان می دهند و اگر بپرسیم آیا عکس های ما را هم دیگران می بینند؟! خواهند گفت آنهایی را که اجازه داده اند نشان می دهیم!

و سخن آخر اینکه علاوه بر کارهای فرهنگی که باید برای این اتفاق نامبارک صورت گیرد مسئله مهمتر جلوگیری از بروز آن با اجرای درست قانون برای آن دسته از افرادیست که فرهنگ غالب و عرق دینی مردم را نادیده گرفته و اصرار بر اینگونه مراسم ها دارند. بررسی مطالب مطرح شده چندان سخت نیست اما…

مگر خضر مبارک پی در آید  … ز یمن همتش کاری گشاید

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.