پیشرفت جدی در مذاکرات صورت نگرفت/ نمی‌دانم اختلافات سیزده‌گانه از کجا آمده است

عراقچی در عین حال گفت: البته ما با طرف آمریکایی بیشتر از بقیه طرف‌ها در ۱+۵ مذاکره داریم، چون بخش نسبتا قابل توجهی از تحریم‌ها، تحریم‌های یکجانبه‌ای است که آمریکایی‌ها اعمال کردند و لغو این تحریم‌ها نیازمند حضور آنهاست.   به گزارش لنگرنیوز ،سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان لحظاتی پیش پس از

کد خبر : 5063
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۴:۳۰

عراقچی در عین حال گفت: البته ما با طرف آمریکایی بیشتر از بقیه طرف‌ها در ۱+۵ مذاکره داریم، چون بخش نسبتا قابل توجهی از تحریم‌ها، تحریم‌های یکجانبه‌ای است که آمریکایی‌ها اعمال کردند و لغو این تحریم‌ها نیازمند حضور آنهاست.

به گزارش لنگرنیوز ،سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان لحظاتی پیش پس از پایان دور چهارم مذاکرات ایران و ۱+۵ درباره گام پایانی توافقنامه ژنو در نشستی خبری با حضور خبرنگاران ایرانی گفت:‌مذاکرات حدود یک ساعت پیش خاتمه یافت. بسیار نزدیک، فشرده و سخت بود. در سطوح مختلف به صورت دوجانبه، چند جانبه و در سطح کارشناسان فنی و سیاسی، معاونان و در سطح آقای ظریف و خانم اشتون برگزار شد.

معاون وزیر خارجه ادامه داد: بحث‌ها بسیار جدی بود و در فضای کم و بیش بدون تنش صورت گرفت، ولی اختلاف نظرها در سطح گسترده‌ای هنوز وجود دارد.

وی با بیان اینکه بحث‌های خوبی داشتیم ولی پیشرفت خاصی در مذاکرات از این منظر که به نگارش متن برسیم صورت نگرفت، عنوان کرد: به نظر من طبیعی است. این دور از مذاکرات اولین دور رسمی مذاکراتی است. سه دور گذشته بیشتر بحث می‌کردیم و جلسات تبادل نظر و تبادل ایده داشتیم. از این جلسه رسما وارد مذاکره شدیم و انتظار اینکه در این جلسه به پیشرفت‌های زیادی برسیم غیر طبیعی است. طبیعی است که پیشرفت زیادی نباشد.

عراقچی با ذکر این نکته که هر دو طرف مصمم هستیم که مذاکرات ادامه یابد و جریان داشته باشد، گفت:‌ در ماه خرداد یک یا ۲ دور مذاکراتی خواهیم داشت. تاریخ‌های آن مشخص است ولی مننتظر تأیید نهایی برخی هیات‌ها هستیم و بعد از آن اعلام می‌شود.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای با ذکر این نکته که مذاکرات جریان خواهد داشت، عنوان کرد: در این دور پیشرفت محسوسی صورت نگرفت.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره زمان قطعی دور بعدی مذاکرات ایران و ۱+۵ عنوان کرد: در ماه خرداد دو دور در نظر گرفته شده که زمان یک دور آن قطعی شده و دور بعدی نیز به محض قطعی شدن اعلام خواهد شد.

وی جزییاتی درباره تاریخ برگزاری مذاکرات در خرداد ماه ارائه نداد.

عراقچی بار دیگر عنوان کرد که مذاکرات ادامه خواهد یافت.

*همه مایلند توافق نهایی انجام شود

معاون ظریف در خصوص سرنوشت توافق ژنو با بیان اینکه ۳۰ تیر (۲۰ ژولای) گام اول توافق ژنو پایان می‌یابد، اظهار داشت: اگر تا ۳۰ تیر به نتیجه نرسیم، هنوز شش ماه وقت داریم مذاکرات را ادامه داده و به سرانجام برسانیم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده گفت: امیدواریم تا قبل از ۳۰ تیر توافق نهایی حاصل شود. همه مایلند این توافق نهایی انجام شود، البته به شرط اینکه تامین کننده خواسته‌های ما باشد و حقوق هسته‌ای مردم ایران کاملا رعایت شود؛ در آن صورت ما به توافق رضایت خواهیم داد.

وی در پاسخ به سؤالی با بیان اینکه هر دو طرف مواضعی را در مذاکرات مطرح می‌کنند در موقعیتی نیستیم که قضاوتی درباره مواضع طرف مقابل داشته باشیم، گفت:‌مهم این است که طرف مقابل با جدیت در صحنه مذاکره است و ما نیز همین طور. امیدواریم مذاکرات به شکل منطقی، معقول و واقع بینانه ادامه یابد و در موعد مقرر به نتیجه مطلوب ما برسد.

*نمی‌دانم اختلافات سیزده‌گانه از کجا آمده است

عراقچی در پاسخ به سوالی در خصوص اختلافات سیزده گانه که توسط برخی رسانه‌ها مطرح شد، تصریح کرد: نمی‌دانم این اختلافات سیزده گانه از کجا آمده است. چنین عددی را نداریم. بار قبل که این مطلب گفته شد گفتم بسیار بیشتر از اینهاست. اگر بشماریم بیشتر از اینهاست. اختلافات وجود دارد، اگر اختلاف وجود نداشت نیاز به مذاکره نبود. وظیفه ما رفع اختلافات، نزدیک کردن دیدگاه‌ها و رسیدن به متن واحد است. در جلسه اول پیشرفت خاصی نداشتیم، خیلی غیرطبیعی نیست امیدواریم در جلسات دیگر جبران شود.

وی در پاسخ به سؤالی تصریح کرد: بحث تجهیزات دفاعی ایران قابل مذاکره نیست.

معاون وزیر خارجه درباره حضور وندی شرمن در آخرین دور مذاکرات ظریف و اشتون گفت: جلسه سه جانبه‌ای که آخرین لحظه با خانم اشتون و شرمن داشتیم، از لحاظ روال مذاکراتی ما چیز فوق العاده‌ای نیست. قبلا هم از این مذاکرات داشتیم. در طول مذاکرات هر گاه احساس نیاز کنیم مذاکره دو یا سه جانبه برگزار می‌کنیم و مهم نیست که طرف سوم، طرف آمریکایی یا روس و اروپایی باشد.

عراقچی در عین حال گفت: البته ما با طرف آمریکایی بیشتر از بقیه طرف‌ها در ۱+۵ مذاکره داریم، چون بخش نسبتا قابل توجهی از تحریم‌ها، تحریم‌های یکجانبه‌ای است که آمریکایی‌ها اعمال کردند و لغو این تحریم‌ها نیازمند حضور آنهاست.

عراقچی در پاسخ به سؤالی درباره گمانه‌زنی‌های برخی رسانه‌های غربی تصریح کرد: دوستان به گمانه زنی‌هایی که درباره اختلافات، چگونگی اختلافات، راه‌حل‌ها، تعداد سانتریفیوژها و ارقام مختلفی که ارائه می‌شود، توجهی نکنند. چه در خارج از کشور و چه در داخل هیچ کدام از اینها صحت ندارد. هیچ کدام از اینها پایه و مبنای درستی ندارد و قابل اعتنا نیست. اینکه در خارج از کشور خیلی از این گمانه‌زنی‌ها با اهداف خاصی صورت می‌گیرد، روشن است.

وی ادامه داد: نباید به این گمانه‌زنی‌ها توجه کرد. مهم این است که مذاکرات ادامه دارد و اختلافات هم وجود دارد و تلاش ما نزدیک کردن دیدگاه‌ها به همدیگر است.

*اصلا در این مسیر نیستیم که به هر قیمت تا قبل از ۳۰ تیر، یک توافق داشته باشیم

معاون وزیر خارجه در پاسخ به سوالی تصریح کرد که فشار خاصی برای اینکه مذاکرات حتما تا ۳۰ تیر به هر قیمت به نتیجه برسد، وجود ندارد و افزود: ما اصلا در این مسیر نیستیم که تا قبل از ۳۰ تیر به هر قیمت یک توافق داشته باشیم. به توافقی رضایت می‌دهیم که براساس منافعمان باشد و خواسته‌هایمان را تأمین و حقوق ملت ایران تثبیت کند.

عراقچی اضافه کرد:‌اگر تا ۳۰ تیر به چنین توافقی برسیم خیلی خوب ولی اگر نرسیم فاجعه‌ای رخ نمی‌دهد و دنیا هم به آخر نمی‌رسد. هنوز شش ماه دیگر وقت داریم که مذاکره کنیم.

وی ادامه داد: همه معتقدند تا پایان ۳۰ تیر فرصت برای رسیدن به توافق فراهم‌تر است و بعد از آن ممکن است تحولاتی در آمریکا، اروپا و جاهای دیگر رخ دهد که کار را سخت‌تر کند. فارغ از اینکه این تحلیل درست است یا نه، تلاش همه ما رسیدن به توافق تا قیل از پایان شش ماه اول است. اگر نرسیدیم مذاکرات ادامه می‌یابد. اینکه شش ماه دوم چگونه تمدید شود، هنوز در باره آن به جمع بندی نرسیدیم.

عراقچی درباره برگزاری نشست کارشناسی قبل از نشست بعدی ایران و ۱+۵، گفت: مذاکرات را در همه سطوح ادامه خواهیم داد. بسته به این است که چه نیازی برای چه موضوعی تعریف شود. مذاکرات هر میزان که لازم باشد باید ادامه یابد، آمادگی داریم و برنامه ریزی‌هایی در این زمینه شده است.

وی درباره تاثیر بحران اوکراین بر مذاکرات ایران و ۱+۵ با بیان اینکه این موضوع جدی بین المللی است، گفت: تاثیری از این بحران بر مذاکرات را ندیدیم. خواسته همه طرف‌های مذاکره کننده از جمله طرف روسی همین است که هیچ موضوع دیگری از جمله موضوع اوکراین بر مذاکرات تاثیر نگذارد و مذاکرات مسیر خود را بدون تاثیر عامل خارجی ادامه دهد.

*اختلاف نظرها اینقدر گسترده بود که اجازه شروع نگارش متن را نداد

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای در پاسخ به سوالی گفت:‌ در خصوص چشم انداز کلی،‌ چارچوب و اصول آن قبلا در توافق ژنو توافق صورت گرفته است. موضوعاتی در دست مذاکره است که در سه دور مذاکراتی در وین یک و دو و سه اینها را بحث و با دیدگاه‌های هم آشنا شدیم. در این دور از مذاکرات تصمیم ما این بوده و هست که وارد نگارش متن بشویم. این هدف ما در این دوره از مذاکرات بود که چندان محقق نشد. اختلاف نظرها کماکان بعضا اینقدر گسترده بود که اجازه نداد شروع کنیم به نگارش متن. امیدواریم جلسه بعدی این امکان را برای ما فراهم کند، ولی تا وقتی در هر موضوعی به دیدگاه واحد نرسیم، طبعا نگارش متن مقدور نخواهد بود.

وی در پاسخ به سوالی با بیان اینکه در مذاکرات قبلی همه اختلاف‌ها بحث شده بود اضافه کرد:‌ درباره برخی موضوعات به راه‌حل‌هایی نزدیک شده بودیم. از این جلسه بنای ما بر این بود که در موضوعاتی که به را‌ حل نزدیک شدیم نهایی کرده و نگارش کنیم  که این اتفاق نیفتاد و این خیلی چیز مهمی نیست و دنیا به آخر نرسیده و شاید انتظار زیادی باشد که در جلسه اول به نگارش برسیم. در جلسات قبل صرفا تبادل ایده می ‌کردیم.

عراقچی در پاسخ به سؤالی ادامه داد: روند مذاکرات سازنده و خوب هست، ولی به نتیجه مشخصی نرسیده است. مذاکرات کاملا جدی است، جریان دارد و ادامه می یابد. هیچ پیشرفتی الان نداشته ولی این بدان معنا نیست که مذاکرات به شکست انجامیده است. پیشرفتی نداشته و هنوز موفق نشدیم که روی کاغذ بنویسیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه تیم مذاکره کننده ۱+۵ قدرت تصمیم گیری نداشتند و لحظه به لحظه موارد را با پایتخت‌هایشان چک می‌کردند که همین باعث کند شدن مذاکرات شده، گفت:‌ در هر مذاکراتی این گونه نیست که هیات‌های مذاکره کننده با اختیار صد در صد در همه موضوعات حاضر باشند. باید بحث‌ها را با پایتخت‌ها کنترل کنند ولی اینکه لحظه به لحظه باشد این گونه نیست، نه هیات ما اینگونه است نه هیات‌های آنها. اینکه شش کشور برای هر موضوعی مجبورند مواضعشان را هماهنگ کنند مقداری در کار ما کندی ایجاد می‌کند که اجتناب ناپذیر است. ما با شش کشور مذاکره می‌کنیم که باید با موضع واحد با ما صحبت کنند. 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.