افزایش مالیات رونق تولید در کشور را مختل می کند

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه افزایش مالیات رونق تولید در کشور را مختل می‌کند گفت: متاسفانه مالیات در استانها از ۵۰ تا ۹۰ درصد افزایش پیدا کرده است که قطعا این موضوع به مردم فشار وارد می‌کند.   به گزارش لنگرنیوز ، مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی پیش از

کد خبر : 550
تاریخ انتشار : چهارشنبه 9 بهمن 1392 - 16:25

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه افزایش مالیات رونق تولید در کشور را مختل می‌کند گفت: متاسفانه مالیات در استانها از ۵۰ تا ۹۰ درصد افزایش پیدا کرده است که قطعا این موضوع به مردم فشار وارد می‌کند.

به گزارش لنگرنیوز ، مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز در صحن علنی مجلس به عنوان مخالف کلیات لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۹۳، گفت: من به نکاتی در این زمینه اشاره می‌کنم که قابل توجه است.


وی افزود:‌ بودجه سال ۱۳۹۲، ۲۱۰ هزار میلیارد تومان بوده و عملکرد ما ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بوده است. امسال بودجه‌ای که دولت پیشنهاد کرده ۱۹۵ هزار میلیارد تومان یعنی چیزی حدود ۸۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: چه اتفاقی قرار است بیفتد که ما سال گذشته ۱۱۰ هزار میلیارد تومان و امسال ۱۹۵ هزار میلیارد تومان داریم و ۸۵ درصد افزایش قرار است از کجا تامین شود؟

لاهوتی ادامه داد: در سالی که ما قرار است رونق تولید داشته باشیم، افزایش مالیات تولید را مختل می‌کند و در اقتصادی که تورم همراه رکود است، افزایش مالیات آسیب بسیار شدیدی به تولید وارد می‌کند.

وی با ذکر مثالی خاطرنشان کرد: بودجه درآمد مصوب مالیاتی سال ۹۲ در قانون ۵۶ هزار میلیارد تومان بوده و آن چیزی که مرکز پژوهش‌های مجلس پیش‌بینی کرده که از آن تامین شده است و در خوشبینانه‌ترین حالت ۴۹ هزار میلیارد تومان است.

نماینده مردم لنگرود در مجلس خاطرنشان کرد: امسال این رقم ۶۶ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده و پیش‌بینی کرده‌ایم که رقم حصولی داشته باشیم که به این معنی است که ۱۷.۹ درصد به نسبت بودجه سال گذشته و ۳۴.۴ درصد به نسبت عملکرد داشته باشیم و جای سوال است که آیا امکان تحقق این در بودجه وجود دارد یا نه؟

لاهوتی به بودجه دولت اشاره کرد و گفت:‌ در بودجه در نظر گرفته شده مالیات استان‌ها افزایش یافته، به طوری که برخی از استان‌ها ۵۰ درصد، برخی ۶۰ درصد و حتی برخی از آنها نزدیک به ۹۰ درصد افزایش مالیات دارند و متوسط چیزی حدود ۳۰ درصد افزایش مالیات برای استان‌ها در نظر گرفته شده است، در حالی که بودجه عمرانی آنها ۴۰ درصد کاسته شده است.

وی خاطرنشان کرد: در بحث نفت نیز مصوب ما در سال ۱۳۹۲،‌ ۶۱ هزار میلیارد تومان بوده و پیش‌بینی مرکز پژوهش‌ها برای امسال ۴۷ هزار میلیارد تومان است اما این مسئله در بودجه ۹۳، ۷۵ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است، هر چند دولت به دو نکته در این زمینه اشاره کرده که یکی ۱ میلیون بشکه نفتی است که ما در سال گذشته صادرات داشته‌ایم و رعایت شده است، یعنی متوسط فروش نفت در بودجه سال گذشته ۱۰۴ دلار بوده که امسال در بودجه به درستی ۱۰۰ دلار پیش‌بینی شده، اما ۷۵ هزار میلیارد تومان و ۴۷ هزار میلیارد تومان جای دقت دارد.

نماینده لنگرود در مجلس خاطرنشان کرد: در بودجه به بحث قانون هدفمند کردن یارانه‌ها نیز توجه شده و در بودجه سال گذشته رقم در نظر گرفته شده برای درآمد دولت از هدفمند کردن یارانه‌ها ۳۹ هزار میلیارد تومان بوده و امسال عملا در شکل ظاهر ۵۱ هزار میلیارد تومان است، یعنی حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش داشته‌ایم که خیلی عدد بالایی شاید نباشد،‌اما باید به این نکته توجه کنیم که وقتی در سال گذشته وصولی دولت از این مسئله ۲۶ تا ۲۷ میلیارد تومان بوده، دولت باید آن را دو برابر کند و این در حالی است که دولت، دولت قانونمندی است و مثل دولت گذشته از بانک مرکزی استقراض نمی‌کند تا کسری را تامین کند، بنابراین برای تامین کسری این مبلغ باید از مردم وصول شود.

لاهوتی گفت: این مجوز به دولت دهم به این معنی است که قیمت حامل‌های انرژی باید صد در صد افزایش یابد که باید سوال کرد که آیا در این شرایط امکان این مسئله وجود دارد یا نه؟

وی ادامه داد: اعتبارات عمرانی در سال ۱۳۹۳ به میزان ۳۳ درصد کاهش یافته و دولت رقم توجه به اعتبارات عمرانی را ۵۶ هزار میلیارد تومان که دولت قبل ۵۶ هزار میلیارد تومان برای آن در نظر گرفته بود که سال گذشته حداکثر ۱۵ هزار میلیارد تومان آن محقق شد و دولت امسال ۳۷ میلیارد تومان برای آن در نظر گرفته است که این نسبت به عملکرد ۳.۵ برابر است.

این نماینده مجلس تصریح کرد: بنده آقای نوبخت را به عنوان استاد، سرور و نخبه‌ای در کشور می‌دانم و با تمام وجودم به این مسئله اذعان می‌کنم، اما ما از سال ۱۳۸۱ تا ۹۱ فقط ۲۶ درصد پروژه‌های عمرانی‌مان خاتمه یافته است، یعنی ۷۴ درصد از پروژه‌های عمرانی ما خاتمه نیافته‌اند، یعنی در سال از ۴۸۵ طرح که باید تمام می‌شد تنها ۱۲۷ پروژه خاتمه یافته و ما حدود ۶۳ هزار میلیارد تومان از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۱ خسارت پروژه‌های عمرانی را پرداخت می‌کنیم و سالیانه ۴۰ درصد صرف این مسئله می‌شود.

لاهوتی اظهار داشت: ۱۴ هزار میلیارد تومان از ۳۷ هزار میلیارد تومان پروژه‌های عمرانی به دستگاه‌های متفرقه اختصاص یافته که یا عناوینی برای آن ذکر نشده و یا دستگاه آن مشخص نیست.

وی در پایان گفت: متوسط بیکاری جامعه ما ۱۳ درصد است و این در حالی است که نرخ بیکاری جوانان ما ۲۶ درصد است و دستگاه‌ها مکلف شده‌اند برای جوانان اعتباراتی لحاظ کنند، اما فقط ۴ دستگاه بند الف ماده ۴۱ را پیش‌بینی کرده‌اند و برای جوانان اعتباراتی در نظر گرفته‌اند که باید در خلال بررسی بودجه به آن توجه کرد./خانه ملت

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.