به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، در حالی که بیش از ۹ ماه از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک ایران و ۱+۵ (برجام) می گذرد، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی قرار است بالاخره این هفته گزارش خود از روند شش ماهه اجرای توافق هسته ای و داده ها و ستانده های آن را در صحن مجلس قرائت کند.

۲۳ تیرماه سال گذشته هنگامی که توافق هسته ای در وین به نتیجه رسید و طرف های مذاکره کننده با هم عکس یادگاری گرفتند، برخی وکلای ملت در خانه ملت آن را فتح الفتوح می دانستند و دانسته و ندانسته در نطق های آتشین از آن تجلیل می کردند و برخی دیگر نیز منصفانه و کارشناسی یا غیرمنصفانه و تند به آن انتقاد می کردند.

حالا در آستانه قرائت گزارش مجلس از آنچه در شش ماه اجرای توافق هسته ای گذشته، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر، به تشریح آنچه از این توافق پر سر و صدا بدست آمده، پرداخته است.

وی که پس از پایان کار «کمیسیون ویژه بررسی برجام» در مجلس نهم، همنوا با ۴ نماینده اصلاح طلب یا حامی دولت به صدور بیانیه علیه گزارش رسمی کمیسیون تخصصی مجلس اقدام کرد، هنوز هم بر نتایج مثبت و مفید برجام برای کشور تاکید دارد و به سیاق بسیاری از موافقان پر و پا قرص برجام، در پاسخ به انتقادات، می گوید «اگر به همین جا هم نمی رسیدیم، به کجا قرار بود برسیم؟»

متن این گفتگو به شرح زیر است؛

گزارش مجلس از روند شش ماهه اجرای برجام این هفته در صحن قرائت می شود؛ آنچه از این گزارش برداشت می شود چیست؟

من فکر می کنم همان گونه که بارها مقام معظم رهبری فرموده اند، در این مقوله متخلف بزرگ آمریکاست که به رغم تعهداتش به وظایف خود عمل نکرده و عامل اصلی نبودن سرعت مناسب در اجرای برجام آنها هستند که همیشه سایه بی اعتمادی را به دلیل رفتار آنها در تمام سال های پس از پیروزی انقلاب شاهد بوده ایم.

اگر آمریکا به تعهدات خودش عمل نکند، ما عملاً داده ها را داده ایم و ستانده ها را نگرفته ایماین خلف وعده های جدید هم نشان داد که به چه میزان نظرات مقام معظم رهبری درباره اعتماد به آمریکا هوشمندانه بوده است.

ما باید حق خودمان را حتماً تا آخرین نقاط منافع خود در چارچوب توافق صورت گرفته از حلقوم آمریکایی ها بیرون بکشیم.

آقای دکتر؛ ما در فرهنگ ایرانی ضرب المثلی داریم با عنوان اینکه «آزموده را آزمودن خطاست»؛ این بی اعتمادی هم که شما اشاره می کنید، رهبر انقلاب بارها در طول مذاکرات یادآور شدند، با توجه به اینکه بدعهدی آمریکا برای امروز و دیروز نبوده، به نظر شما آیا تضمین های کافی از طرف مقابل مخصوصاً آمریکایی ها در مقابل نقض عهدهای احتمالی گرفته شده بود؟

شما در اینکه آمریکا بدعهد، جنایتکار و غیرقابل اعتماد است که هیچ شکی ندارید، اما واقعیت این است که شما با دشمنی به اسم آمریکا مواجه هستید که شما را در شورای امنیت تحریم کرده و نفت تان را که پایه اساسی اقتصاد کشور بوده، به یک میلیون بشکه محدود کرده بود.

اینها همه تضییع حقوق ملت ایران بوده است و باید می توانستیم از منافع خودمان دفاع کنیم؛ حداقل خاصیت توافق هسته ای صورت گرفته این بوده است که ما توانسته ایم از سطح تحریم نفت عبور کنیم و برسیم به میزان قبل از تحریم.

این عبارت «خسارت محض» که حضرت آقا در ابتدای عید نوروز امسال در حرم مطهر رضوی درباره برخی شرایط احتمالی پس از توافق هسته ای مطرح کردند، فکر می کنید این یعنی چه و ناظر به چیست؟

یعنی اینکه اگر آمریکا به تعهدات خودش عمل نکند، ما عملاً داده ها را داده ایم و ستانده ها را نگرفته ایم.

به نظر شما آیا الان این وضعیت اتفاق افتاده است؟

اگر به طور مطلق این وضعیت اتفاق افتاده بود، همان تعبیر حضرت آقا می شد؛ در حالی که این وضعیت مطلق نیست. من مثال نفت را به خاطر همین گفتم، یعنی ما نفت را حداقل به خانه اول یعنی قبل از تحریم بازگردانده ایم و امروز به همان میزان سهم مان در اوپک داریم صادر می کنیم و نفت هم پایه اصلی اقتصاد ماست.

سیستم بانکی دعوای جدی ما با آمریکایی هاست، چرا که بانک های بزرگ باید به گونه ای با ما تعامل می کردند تا بتوانیم قفل بانک ها را باز کنیم؛ البته بانک های کوچک دارند با ما کار می کنند. اما خیلی از فرصت ها که تا پیش از این وجود نداشت و کشورها حاضر نبودند با ما همکاری کنند، به دست آمده است.

یکی از مشکلات ما این بود که وقتی نفت ما تحریم می شود، حتی دوستان ما هم حاضر نمی شدند با ما همکاری کنند، چون آنها هم تحریم می شدند، چون آنها هم دنبال منافع خودشان هستند؛ اما خیلی از این گره ها باز شده و البته گره های دیگری نیز باقی مانده است.

مشکل اصلی که ما با آمریکایی ها داریم که در سفر اخیر رئیس جمهور و وزیر امورخارجه به نیویورک نیز در نشستی با سران گروه ۶ به آن پرداخته شد و جلسه محاکمه آمریکا بود، چون آمریکا متخلف اجرای برجام است و باید پاسخگو باشد، اما چالش اصلی ما این است که به هر طریقی که می توانیم حقوق مردم را استیفا کنیم و به آمریکایی ها اجازه ندهیم که به این ظلم تاریخی خودشان ادامه دهند.

شما امیدوار هستید که این مشکل حل شود؟

راه دیگری جز این مبارزه وجود ندارد، چرا که ما ملتی نیستیم که تسلیم آمریکایی ها شویم. آمریکایی ها با استفاده از ابزارهای بین المللی، حقوق ما را گرفته بودند و ما را تحریم کرده بودند و تحریم نیز آثار خاص خودش را دارد.

هر چند ما توانستیم تحریم را مدیریت کنیم و جمهوری اسلامی نیز این هنر را به خرج داد که در دوران تحریم، بیشترین موفقیت ها را در عرصه نوآوری ها و فناوری ها رقم زد، اما به دلیل آنکه تحریم باعث محروم شدن ملت ایران از حقوقش می شد و این یک ظلم است و ظلم ستیزی نیز یک آموزه اسلامی و دینی و روش انقلابی است، طبیعتاً باید در این چالش بتوانیم حقوق خودمان را استیفا کنیم و اجازه ندهیم آمریکایی ها بتوانند با بهره گیری از ساختار ظالمانه حاکم بر دنیا، به ظلم علیه ملت ما ادامه دهند.

آقای دکتر؛ یک ماه بعد از مذاکرات لوزان که منجر به یک بیانیه غیرالزام آور شد، جنابعالی تأکید کردید که پذیرش محدودیت های ۱۰ ساله معنی ندارد، اما در برجام شاهد محدودیت های ۱۰، ۱۵ و ۲۵ ساله هستیم؛ چرا با وجود اینکه تأکید می شد محدودیت های ۱۰ ساله قابل پذیرش نیست، اما محدودیت های بیش از آن را پذیرفتیم!؟

چون راه دیگر مسئله این بود که اگر به سمت توافق نمی رفتیم، در این محدودیت ها باقی می ماندیم؛ یعنی عملاً مجموعه فعالیت های ما علیرغم اینکه عضو NPT هستیم و محدودیت های این معاهده را که عدم ساخت بمب هسته ای است، رعایت کرده ایم، اما کار ما مانند کار قاچاق بود و مجموعه ساختار سیاسی حاکم بر دنیا این فعالیت های ما را به رسمیت نشناخته بودند. اما اثر برجام این بود که رسمیت فعالیت ما را قبول کردند و این خیلی مهم است.

البته ما که کارمان را انجام می دادیم و معطل آمریکایی ها که ما را به رسمیت بشناسند یا نشناسند، نمی ماندیم، اما تفاوت آن موقع با الان در این است که ما برای به دست آوردن یک قطعه در شرایط تحریم باید از همه روش های غیرمتداول استفاده می کردیم و دهها نفر از افراد ما را دستگیر می کردند که این اتفاق هم می افتاد که بهترین فرزندان ما را به دلیل اینکه در حال قطعه های مورد نیاز برای فعالیت هایمان بودند، سرویس های جاسوسی دستگیر کرده بودند و به آمریکا منتقل کرده بودند.

اما در فضای به رسمیت شناختن فعالیت های هسته ای ما این مشکلات برطرف شده و تحریم نفت ما برداشته شده و شش قطعنامه تحریمی شورای امنیت علیه کشورمان لغو شده است؛ به نظرم قضاوت ما درباره برجام نباید سیاه و سفید باشد، بلکه باید منصفانه باشد.

ملاکی که آن زمان شما گفتید دوره محدودیت ۱۰ ساله قابل پذیرش نیست، چه بود؟ آیا این خط قرمز جابجا شد؟ چرا که ما به یاد داریم رهبر معظم انقلاب نیز ماه رمضان سال گذشته و هنگامی که هنوز برجام رسماً متولد نشده بود، در دیدار مسئولان نظام تأکید کردند که ما دوره های محدودیت ۱۰ و ۱۲ ساله و امثال آن را قبول نداریم!

استدلال مجموعه تیم فنی ما در سازمان انرژی اتمی این بوده است که به همین میزان، کار تحقیقاتی ما برای دستیابی به سانتریفیوژهای پیشرفته طول می کشد؛ اساساً میزان تحقیقات و بررسی برای رسیدن به این هدف رعایت شده و ما نیز این حق را در همین مدت گرفته ایم و محدودیت ما در این زمینه حتی یکساله هم نیست.

اثر برجام این بود که رسمیت فعالیت ما را قبول کردند و این خیلی مهم استاگر الان سانتریفیوژهای IR۱ را به صورت فعال در سایت هایمان داریم، تحقیقات بر روی IR۲، IR۴ و IR۸ را که ظرفیت غنی سازی آنها چندین برابر است، در حال انجام است و مشمول محدودیت نیست، اما تولید انبوه آنها همین زمان طول می کشد؛ نظریه رسمی سازمان انرژی اتمی این است که برای رسیدن به یک تحقیقات پایدار که مطمئن باشید اصطلاحاً سانتریفیوژها کِرش نمی کنند و از بین نمی روند، به همین میزان زمانی که محدودیت را پذیرفته ایم، نیاز داریم، به همین دلیل توافق هوشمندانه ای صورت گرفت که در آن فضای مخالفت و فشار طرف های مقابل اتفاق افتاد؛ البته معنای پذیرش محدودیت این نیست که نتیجه مطلوب نیز همین است، اما در جنگ نظامی شما برخی چیزها را از دست می دهید، اما در عین حال اجازه نمی دهید یک وجب از خاک کشورتان کم شود. در این جنگ هم یک نبرد سیاسی و بین المللی است، شما امتیازاتی را داده اید و امتیازاتی را گرفته اید.

در مجموع اینکه باید کمتر امتیاز می دادیم و بیشتر امتیاز می گرفتیم، فرضیه و تحلیلی است که همه به آن می پردازند؛ اما به کارگیری همه ظرفیت ها باعث شد به شرایطی برسیم که بدست آوردن این شرایط از به دست نیامدنش خیلی بهتر بوده است.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان