ترکیه حامی اصلی داعش در منطقه است / برخی کشورها برنامه مشخصی برای تغییر در عراق دارند

ترکیه بیشترین نقش را در آموزش، پشتیبانی و ترغیب گروه تروریستی داعش برای اقدام علیه دولت مرکزی عراق و به‌هم زدن امنیت این کشور ایفا می‌کند. به گزارش لنگرنیوز، بررسی دقیق اهداف گروه تکفیری-تروریستی داعش نیازمند شناخت صحیح از این گروه و حامیان آن است. به همین منظور خبرنگار فرهنگ نیوز در گفتگو با دکتر سعدالله زارعی،  کارشناس مسائل

کد خبر : 7366
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۳ - ۸:۵۴
ترکیه حامی اصلی داعش در منطقه است / برخی کشورها برنامه مشخصی برای تغییر در عراق دارند
ترکیه بیشترین نقش را در آموزش، پشتیبانی و ترغیب گروه تروریستی داعش برای اقدام علیه دولت مرکزی عراق و به‌هم زدن امنیت این کشور ایفا می‌کند.

به گزارش لنگرنیوز، بررسی دقیق اهداف گروه تکفیری-تروریستی داعش نیازمند شناخت صحیح از این گروه و حامیان آن است. به همین منظور خبرنگار فرهنگ نیوز در گفتگو با دکتر سعدالله زارعی،  کارشناس مسائل سیاسی و بین الملل به بررسی ارتباط میان داعش و کشورهای منطقه پرداخته است.

فرهنگ نیوز: چه ارتباطی میان کشور ترکیه و گروه داعش در عراق وجود دارد؟

گروهک تروریستی داعش دفتری در آنکارا دارد که هنوز این دفتر دایر است و رفت و آمد زیادی میان سران این گروه و سران حزب گروه توسعه، مخصوصاً شخص آقای “داود احمد اغلو، وزیر امور خارجه ترکیه” برقرار بوده است. در خصوص اقدامات داعش هم اکثر ناظران با اشاره به شواهد و قراین معتقدند که در بین کشورهای دنیا، ترکیه بیشترین نقش را در آموزش، پشتیبانی و ترغیب گروه تروریستی داعش برای اقدام علیه دولت مرکزی عراق و به‌هم زدن امنیت این کشور ایفا می‌کند.

فرهنگ نیوز: ناامنی و بحران در عراق چه مناعی را برای ترکیه به همراه دارد؟

ترکیه به طور اصولی خواهان این است که یک متحد استراتژیک در منطقه داشته باشد و بتواند در اتصال به مرزهای خودش از مزیت‌های داشتن متحد استراتژیک بهره مند شود. بر همین اساس تلاش کرد تا چنین دولتی در دمشق شکل بگیرد. با شکست سیاست‌های ترکیه در بحران سوریه، ترک‌ها این مسئله را در عراق دنبال می‌کنند و امیدوارند که بتوانند با تغییر در بغداد به دولت متحد استراتژیک دست پیدا کنند. حتی از نظر ترکیه با تجزیه عراق بخشی از این کشور، یعنی منطقه کردنشین عراق می‌تواند به صورت یک متحد استراتژیک برای آنکارا باشد.

فرهنگ نیوز: عربستان چگونه از گروه داعش حمایت می‌کند و دلیل این پشتیبانی چیست؟

اساساً تغییر در دولت مرکزی عراق و تغییر نظم کنونی عراق، یک برنامه و هدف مشترکی است که توسط آمریکایی‌ها، اروپایی‌ها، ترک‌ها، سعودی‌ها و برخی دیگر از کشورها در این منطقه دنبال می‌شود.

فرهنگ نیوز: آیا بحران در عراق آرامش کشور لبنان را هم تهدید می‌کند؟

به طور کلی هر بحران منطقه ای امکان تاثیرگذاری بر واحدهای جغرافیایی منطقه دارد و تأثیر عراق بر لبنان هم از این قاعده مستثنی نیست.

فرهنگ نیوز: نقش اردن را در این باره چگونه ارزیابی می‌کند؟

اردن با توجه به اینکه از یک جمعیت ۵.۴ میلیون نفری مهاجر برخوردار است، در بحران منطقه ای با توجه به شرایط کشورش، معمولاً سعی بر خویشتنداری دارد و لذا در فاصله سال‌های ۱۹۹۱ به این طرف اردنی‌ها کمتر در بحران‌ها نقش فعالی را برعهده گرفتند.

فرهنگ نیوز: آیا کشورهای دیگری هم هستند که از نظر مالی و تجهیزاتی به این گروهک کمک می‌کنند؟

به طور مشخص قطری‌ها در این بحران آفرینی نقش دارد، امارات تا حدی در این مسئله نقش آفرین است، باید بگوییم که به احتمال بسیار زیاد صهیونیست‌ها در حمایت از گروهک تروریستی داعش نقش دارند. بالاخره هر جریانی که در سطح دنیا نمی‌خواهد مقاومت وجود داشته باشد، از این جریان به عنوان یک اختلاف برای شکستن اقتدار مقاومت استفاده می‌کند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.