برژینسکی: شایعه بمب هسته‌ای ایرانی کذب است / ایران قابل‌ اعتماد و معتبر است

مسئله‌ای که در آمریکا درباره آن تبلیغ می‌شود مبنی بر اینکه ایران ممکن است ظرف نه ماه بمب تولید کند، ازنظر من بی‌معنی است. فکر می‌کنم این شایعات کاملاً ساختگی و کذب است. به گزارش لنگرنیوز ، جمهوری اسلامی در موقعیت ژئوپلیتیکی قرار دارد که همراهی آن با توانمندی‌های مختلف در زمینه‌های علمی، اقتصادی، نظامی و

کد خبر : 8630
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۳
برژینسکی: شایعه بمب هسته‌ای ایرانی کذب است / ایران قابل‌ اعتماد و معتبر است

مسئله‌ای که در آمریکا درباره آن تبلیغ می‌شود مبنی بر اینکه ایران ممکن است ظرف نه ماه بمب تولید کند، ازنظر من بی‌معنی است. فکر می‌کنم این شایعات کاملاً ساختگی و کذب است.

به گزارش لنگرنیوز ، جمهوری اسلامی در موقعیت ژئوپلیتیکی قرار دارد که همراهی آن با توانمندی‌های مختلف در زمینه‌های علمی، اقتصادی، نظامی و … با توجه به پشتوانه اندیشه‌ای جمهوری اسلامی، برای غرب بسیار خطرناک و مهم می‌نماید.

همین جهات است که برای غرب امکان نادیده گرفتن ایران در معادلات منطقه‌ای و جهانی را غیرممکن می‌سازد و به همین دلایل آمریکایی‌ها در حل بحران‌های منطقه چاره‌ای جز ایجاد همکاری و رابطه با ایران ندارند و در هر نقطه‌ای از خاورمیانه که آمریکا به‌تنهایی وارد کارزار شد، با شکست مفتضحانه‌ای روبرو گردید.

این نکته مهم (نقش کلیدی ایران در خاورمیانه) همان مشکلی است که همواره مردان سیاست خارجی آمریکا با آن مواجه بوده‌اند و از سویی به دلیل فشارهای سیاسی لابی صهیونیزم در آمریکا چاره‌ای جز کتمان و نادیده گرفتن قدرت ایران نبودند و از سویی دیگر در میدان عمل‌هایی چون عراق، افغانستان و لبنان بدون حضور ایران یارای برقراری امنیت را نیز ندارند.

اما در شرایط کنونی حساسیت‌هایی در منطقه وجود دارد که برقراری رابطه با ایران را برای ایالات‌متحده ضروری‌تر می‌کند و به نظر می‌رسد که در همین راستا «زبیگنیو برژینسکی» سیاست‌مدار کهنه‌کار آمریکایی آستین‌ها را بالا می‌زند و در مصاحبه با فارن پالیسی اظهاراتی بیان می‌دارد که بسیار محل تأمل است.

برژینسکی در ابتدای سخن خود، موقعیت حساس آمریکا در منطقه را تبیین می‌کند و می‌گوید:

«احساس من درباره آمریکا این است که این کشور در حال افول نیست، بلکه با بحران قریب‌الوقوعی که بقای این کشور را تهدید می‌کند، روبه‌رو است. ما تا حد زیادی کنترل و توانایی خود را برای مقابله با چالش‌هایی که – به عقیده بسیاری از ما برای رفاه و سعادتمان ضروری و اساسی است- ازدست‌داده‌ایم. ما قادر نیستیم برای مقابله با این چالش‌ها نقش هدایتی ایفا کنیم. همین مسئله موجب می‌شود ما به‌عنوان یک قدرت برتر بیش‌ازپیش اراده راهبردی را از دست بدهیم.»

سپس برژینسکی به سراغ توصیف ویژگی‌های منحصربه‌فرد چند کشور منطقه و به‌خصوص ایران می‌رود و اظهار می‌دارد:

«در حال حاضر چه کشورهایی در خاورمیانه ازنظر هویت، و حس همبستگی و قدرت به‌عنوان یک دولت- ملت، واقعاً خودکفا هستند؟ تنها ترکیه، ایران، اسرائیل و مصر این ویژگی‌ها رادارند، و بقیه کشورهای منطقه – که بسیار زیادند- فاقد این ویژگی‌ها هستند. به همین دلیل این کشورها بی‌ثبات‌اند یا آسان‌تر به بی‌ثباتی کشیده می‌شوند.»

* ایران با بیشترین ترقی، با ثبات بیشتر و شکنندگی کمتر

جالب اینجاست که ثبات ایران در منطقه تنها مورداشاره برژینسکی نیست و گزارش سالانه بنیاد آمریکایی صلح بیانگر بهبود قابل‌توجه وضعیت ثبات ملی ایران و کاهش شکنندگی آن در سال ۲۰۱۴ است.

نشریه فارین پالیسی گزارش سالانه بنیاد آمریکایی صلح The Fund for Peace از رتبه کشورها بر اساس شاخص شکنندگی کشور Fragile States Index را منتشر کرد.

طبق این رتبه‌بندی، ایران در رده ۴۴ جهان قرارگرفته است و درمجموع وضعیت شاخص‌های ایران نسبت به سال‌های قبل، بهبودیافته است.

رتبه سال گذشته ایران ۳۷ بود که نزول آن به ۴۴ در سال جاری، به معنای کاهش شکنندگی وضعیت ایران از نگاه بنیاد صلح است.

درجه شاخص شکنندگی ایران در سال ۲۰۱۴ نسبت به ۲۰۱۳ حدود ۲.۵ واحد کاهش‌یافته است؛ یعنی شدت شکنندگی آن کمتر شده است.

طبق این گزارش، ایران بیشترین ترقی را در میان سایر کشورهای جهان در سال ۲۰۱۴ نسبت به ۲۰۱۳ داشته است.

* درباره عراق باید با ایران سازگار شد

مشاور امنیت ملی کارتر در ادامه اظهارات به نقش کلیدی ایرانی در برقراری امنیت در منطقه و مناطق درگیری مستقیم آمریکا اشاره می‌دارد و این‌چنین می‌گوید که:

«در مورد عراق هم معتقدم ما باید نخست تلاش کنیم با کشورهایی که بازیگران بسیار جدی هستند، همکاری مؤثرتری داشته باشیم. این بدان معناست که باید تا حدی خود را با ایران – که کشور معتبر خودکفا و کارآمدی است و در همسایگی عراق قرار دارد، سازگار کنیم. البته باید چنین رویکردی را در قبال ترکیه و اسرائیل نیز اتخاذ کنیم.

اساساً به عقیده من ایران یک دولت-ملت قابل‌اعتماد و معتبر است و این هویت معتبر عامل همبستگی در این کشور است؛ چیزی که در اکثر کشورهای خاورمیانه مشاهده نمی‌شود. از این نظر، ایران کشور پایدارتری برای مثال در مقایسه با مصر به شمار می‌رود؛ مصری که باوجود برخی ویژگی‌های مشابه با ایران، هنوز فاقد اعتبار و همبستگی واقعی است.»

البته قدرت نظامی و امنیتی ایران در منطقه همواره موردتوجه جهان قرار دارد و روزنامه «الحیات» دریکی از شماره‌های خود در سال ۹۱ دراین‌باره نوشت:

«روز گذشته شورای همکاری خلیج‌فارس جلسه‌ای تشکیل داد که در آن انستیتو “مطالعات دیپلماتیک و استراتژیک” گزارشی در خصوص ایران در بین اعضا پخش نمود.

این گزارش بر روی خطرهایی که کشورهای حاشیه خلیج‌فارس را تهدید می‌کند، جلوگیری از نفوذ ایران در منطقه، قدرت روزافزون ایران در طول سال‌های گذشته و مقایسه نیروهای نظامی ایران و کشورهای خلیج‌فارس تأکید می‌ورزد.

در این گزارش آمده است: تعداد نیروهای نظامی ایران به ۵۴۵ هزار سرباز می‌رسد و تعداد نیروهای ارتش کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به ۳۶۱ هزار نفر می‌رسد.» و همین موضوع موجب ثبات هرچه بیشتر ایران در خاورمیانه شده است.

* اتهامات امریکا علیه ایران ساختگی و کذب است

واقع‌نگری این استراتژیست پایان ندارد درباره دروغ‌پردازی‌های آمریکا در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران این‌گونه اظهارنظر می‌نماید:

«پرسش این است که بهترین راه‌حل چیست؟ قطعاً من عقیده ندارم که بهترین راه‌حل گذاشتن همه گزینه‌ها روی میز باشد، چراکه این سخن مؤدبانه‌ترین راه برای این است که بگوییم اگر موضوع هسته‌ای فوراً حل نشود، وارد جنگ خواهیم شد.

واقعیت این است که اسرائیل قدرت انحصاری مؤثر هسته‌ای در منطقه است و تا مدت‌های طولانی نیز این‌چنین خواهد بود. به‌طورقطع کاری که ایرانی‌ها انجام نخواهند داد، اجرای عملیات (خودکشی گرایانه) پس از دستیابی به بمب هسته‌ای است.

به همین دلیل مسئله‌ای که در آمریکا درباره آن تبلیغ می‌شود مبنی بر اینکه ایران ممکن است ظرف نه ماه بمب تولید کند، ازنظر من بی‌معنی است. با یک بمب که برای نخستین بار تولیدشده و آزمایش نشده است، درباره میزان تأثیر و کارآمدی آن اطمینان ندارید، و نمی‌توانید از خود در مقابل اقدام تلافی‌جویانه حفاظت کنید- چون بمب دیگری ندارید-،

چه می‌توان کرد؟ این در حالی است که اسرائیل ارتش قدرتمندی دارد و بر اساس برآوردها، ۱۵۰ تا ۲۰۰ بمب دارد. این تعداد بمب برای کشتن همه مردم ایران کافی است. بنابراین فکر می‌کنم این شایعات کاملاً ساختگی و کذب است.»

نظرات برژینسکی در مورد صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران تطابق زیادی با آخرین گزارش «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس انرژی هسته ای دارد که در این گزارش تائید کرده است که ایران به تعهدات خود در قبال توافق موقت ژنو (برنامه مشترک اقدام) پایبند بوده است.

در بند ۱ این گزارش تصریح شده است:

«همان‌طور که در گزارش GOV/۲۰۱۴/۲ عنوان‌شده بود، این گزارش اطلاعاتی را در رابطه با وضعیت برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با «اقدامات داوطلبانه» ای که ایران در تاریخ ۲۴ نوامبر ۲۰۱۳ در برنامه مشترک اقدام میان ۳+۳ و ایران، با انجام آن‌ها موافقت کرده، ارائه می‌کند. بر اساس برنامه مشترک اقدام، گام اول دارای محدوده زمانی (۶ ماهه) بوده و این دوره با رضایت طرفین قابل‌تجدید است. برنامه مشترک اقدام در تاریخ ۲۰ ژانویه ۲۰۱۴ عملیاتی شد.»

در ادامه همین گزارش نیز آژانس تائید می‌کند که ایران از تاریخ ۲۰ ژانویه ۲۰۱۴ در هیچ‌یک از تأسیسات اعلام‌شده خود، غنی‌سازی بالاتر از سطح اورانیوم ۲۳۵ با غنای ۵% انجام نداده و در هیچ‌یک از تأسیسات اعلام‌شده خود آبشارها را در وضعیت ارتباط داخلی به کار نگرفته است.

آمانو تأیید می‌کند که ارائه دسترسی روزانه به تأسیسات غنی‌سازی در نطنز و فردو ادامه دارد و ایران دسترسی مدیریت‌شده دوره‌ای به کارگاه‌های مونتاژ سانتریفیوژ، کارگاه‌های تولید روتور سانتریفیوژ و تأسیسات ذخیره‌سازی و اطلاعات مربوط به آن‌ها را ارائه کرده است.

در چنین شرایطی است که ایالات متحده برای ادامه بقای خویش در منطقه چاره‌ای جز همکاری با ایران ندارد و استراتژیست های آن نیز بر این باورند که بیرون آمدن آمریکا از باتلاق‌هایی چون سوریه و عراق به‌جز از رهگذر همکاری با ایران میسر نخواهد بود و این مردان دیپلماسی ما هستند که می‌بایست اولاً به قدرت منطقه‌ای ایران واقف باشند و ثانیاً از این قدرت به بهترین شکل بهره برند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.