به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، «رافائل گروسی» از گزینه های اصلی مدیر کلی آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید گزارش دهی در مورد برنامه هسته ای ایران باید به دقت صورت گیرد.

این دیپلمات آرژانتینی که از نامزدهای جایگزینی «یوکیا آمانو» مدیر کل فقید دیدبان هسته ای سازمان ملل متحد است، در مصاحبه با نشریه «فایننشال تایمز»، گفته است که آژانس باید وضعیت برنامه هسته ای ایران را «آنگونه که هست» گزارش کند.

وی هرچند گفته گام های اخیر جمهوری اسلامی ایران در جهت کاهش تعهد به توافق هسته ای بحران قریب الوقوعی ایجاد نمی کند، اما این اقدامات را «موضوعی جدی» توصیف کرده که باید به نحوی «فوق العاده محتاطانه» به آن پرداخت تا تنش ها بیش از پیش تشدید نشود. گروسی افزود: «باید ثبات را بازگرداند.»

شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه امسال همزمان با نخستین سالگرد خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای، اعلام کرد در راستای تلاش برای احیای حقوق ملت ایران و در پاسخ به عدم تحقق وعده های اتحادیه اروپا برای جبران خسارات ناشی از تحریم های واشنگتن، تهران گام هایی را در جهت کاهش تعهد به توافق هسته ای بر می دارد.

گروسی گفت با وجود گام هایی که ایران تاکنون برداشته، تهران هنوز با دستیابی به یک «گشایش»، یعنی رسیدن به توان ساخت سلاح اتمی، کمی بیش از یک سال فاصله دارد.

این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران همواره تأکید کرده است که خواهان دستیابی به این تسلیحات نیست و آن را خلاف منافع خود می داند.

نماینده آرژانتین در آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه این مصاحبه مدعی شده است که مشخص نیست گام های ایران، واکنشی به آثار تحریم های آمریکاست یا «یک تلاش عامدانه تسریع شده» که می تواند به «وضعیتی نامناسب تر» منجر شود.

یوکیا آمانو ماه گذشته میلادی، در حالی که هفته ها از ضعف مشهود جسمی رنج می برد، درگذشت. آژانس بین المللی انرژی اتمی دلیل مرگ وی را اعلام نکرد و مراسم تشییع او نیز بدون حضور رسانه ها و پیش از اعلام رسمی درگذشت وی، انجام شد. رسانه های آمریکایی پیشتر گزارش داده بودند که او درخواست دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی برای بازگشایی پرونده موسوم به «ابعاد احتمالی نظامی» برنامه هسته ای ایران را رد کرده است.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان