به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران به ادعای یک مقام آمریکایی که ساعاتی قبل تر نقش سیا در کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ را انکار کرده بود، پاسخ داد.

ظریف با انتشار یک آدرس اینترنتی از اسناد منتشر شده در  موسسه «آرشیو امنیت ملی آمریکا»، وابسته به دانشگاه جورج واشنگتن، نوشت: «برای آنها که یا از تاریخ دخالت آمریکا در کودتای ۱۹۵۳ علیه دولت منتخب مردمی ایران مطلع نیستند یا به عمد آن را تحریف می کنند: https://nsarchive2.gwu.edu/NSAEBB/NSAEBB435/

صفحه ای که آقای ظریف به آن ارجاع داده مجموعه اسنادی است که نقش آفرینی سیا در کودتای ۲۸ مرداد را تأیید می کنند.

«برایان هوک»، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، سه شنبه شب (به وقت تهران) در جمع خبرنگاران مدعی شده بود که سیا نقشی در کودتای ۲۸ مرداد و سرنگونی دولت مصدق نداشته است.

 هوک در پاسخ به خبرنگاری که یادآوری کرده بود دیروز شصت و ششمین سالگرد کودتایی به رهبری سیا علیه دولت «محمد مصدق» است نقش آفرینی سیا در این کودتا را رد کرد.

هوک گفت: «سال گذشته مجموعه ای از مقالات پژوهشی که مبنای آنها اطلاعات از رده محرمانه خارج شده آمریکا بود منتشر شدند. این مقالات به ترسیم شمای دقیق تر و کامل تری از آنچه در سال ۱۹۵۳ برای مصدق رخ داد کمک می کنند.»

وی اضافه کرد: «مصدق توسط سیا عزل نشد. او توسط نهادهای مذهبی، رهبران سیاسی و ارتش از قدرت عزل شد. سیا برای کودتای اول فراخوانده شد که شکست خورد و بعد از آن دیگر سیا دخالتی نداشت.»

انتهای پیام/

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان