به گزارش لنگرخبر، «علیرضا میریوسفی» سخنگوی هیأت نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در گفت وگو با هفته نامه آمریکایی «نیوزویک» به اولین اظهارنظرات «آنتونی بلینکن» بعنوان وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در خصوص شروط دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا برای بازگشت به برجام واکنش نشان داد.

بلینکن بامداد امروز (پنجشنبه) در اولین کنفرانس خبری خود به عنوان وزیر خارجه آمریکا با متهم کردن ایران به نقض برجام تصریح کرد که واشنگتن راه طولانی در بازگشت به برجام دارد و در صورتی به این توافق هسته ای بازمی گردد که جمهوری اسلامی ایران به تعهداتش ذیل برجام عمل کند.

میریوسفی در اظهاراتی به نیوزویک تصریح کرد که ایالات متحده نه تنها تعهداتش ذیل برجام را نقض کرده بلکه تعهدات خود ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نیز زیرپا گذاشته است.

وی در این خصوص توضیح داد: «دولت فعلی ایالات متحده همچون دولت قبلی، تعهدات خود در قبال برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده است».

این دیپلمات ایرانی در ادامه به اظهارات اخیر «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و «مجید تخت روانچی» نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل اشاره کرد که هر دو دولت بایدن را ترغیب کردند که رویکرد خود را در قبال ایران تغییر دهند.

میریوسفی در این خصوص تصریح کرد: «همانطور که وزیر خارجه (ایران) ظریف و سفیر (ایران در سازمان ملل) روانچی در یادداشت اخیر خود تأکید کردند، ما همیشه ایالات متحده را به عنوان عضوی در نظر می گیریم که نه تنها برجام بلکه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را در تضاد با قوانین بین المللی نقض کرده است و باید از هر دو (برجام و قطعنامه ۲۲۳۱) پیروی کند و تحریم هایی را که (علیه ایران) تحمیل کرده را لغو کند».

میریوسفی همچنین تصریح کرد که فعالیت غنی سازی ۲۰ درصد ایران در چارچوب محدودیت های برجام به ویژه پاراگراف ۳۶ بوده است که به ایران اجازه می دهد «عمل به تمامی یا بخشی از تعهدات برجامی خود را متوقف کند».

وی ادامه داد: «ایران توافق (برجام) را نقض نکرده است و صرفاً پاراگراف ۳۶ را فعال کرده که به ایران اجازه می دهد در صورت عدم پایبندی طرف های دیگر، اقدامات چاره ساز در پیش بگیرد».

بلینکن درباره موضوع ایران، توافق هسته ای و درخواست تهران برای برداشته شدن تحریم ها توضیح داد: «بایدن بسیار شفاف بوده، اگر ایران به پایبندی کامل از تعهدات خود ذیل برجام بازگردد، آمریکا نیز همان کار را می کند».

وی ادامه داد: «سپس از آن به عنوان بستری برای ایجاد توافق قوی تر و طولانی تر که دیگر مسائل مشکل زا در روابط با ایران را برطرف کند، با کمک متحدان خود استفاده می کنیم. اما هنوز فاصله زیادی با آن نقطه داریم».

وزیر خارجه دولت جدید آمریکا اضافه کرد: « ایران در چندین حوزه در تناقض با برجام است و مدتی زمان طول می کشد که اگر تصمیم بگیرند به تابعیت برگردد و ما باید ابتدا راستی آزمایی کنیم که در حال تبعیت هستند».

بلینکن تصریح کرد: «اگر ایران تصمیم بگیرد که به پایبندی به برجام برگردد، ما نیز تیم قدرتمندی از کارشناسان تشکیل خواهیم داد تا ابعاد مختلف این موضوع را بررسی کنیم».

اظهارات بلینکن در حالی مطرح شده است که وزارت خارجه روسیه بامداد امروز در خصوص بازگشت ایالات متحده به برجام تأکید کرده بود که این بازگشت نباید بهانه ای برای تغییر توافق یا اعمال الزامات بیشتر بر جمهوری اسلامی ایران باشد.

انتهای پیام/

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان