[ad_1]

آیت الله سید حسن عاملی در حاشیه دیدار نخبگان با رئیس جمهور در گفت وگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: امیدواریم دولت سیزدهم انتظارات و خواسته های به حق مردم که تاکنون مغفول مانده تحققی عینی بخشیده و به حوزه فرهنگ عنایت خاص داشته باشند.

وی ریشه تمام مشکلات اقتصادی و آسیب های اجتماعی را بی توجهی به حوزه فرهنگ توصیف کرد و گفت: کم لطفی به حوزه فرهنگ صدمات غیرقابل جبرانی را به همراه دارد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل از فرهنگ به عنوان ریل حرکتی سایر بخش ها یاد کرد و افزود: تا زمانی که نتوانیم احساس جمعی را در جامعه تقویت کرده و به نوعی فرهنگ همدلی و هم آوایی را نهادینه کنیم، ما با مشکلات متعدد در جامعه روبه رو خواهیم شد.

عاملی توجه به ریشه های فرهنگی اختلاس، کم کاری، بی نظمی، رشوه خوری و سایر آسیب ها را غفلت از مسائل فرهنگی و بی توجهی به احساس جمعی برشمرد و تصریح کرد: باید همه افراد جامعه با روحیه ایثارگری و شجاعت در عین حال ساده زیستی، نظم و توجه دادن به زمان به بهبود شرایط جامعه کمک کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران مردم را از خواب ۵۰۰ ساله بیدار کرد تا همپای تحولات دنیا حرکت داشته باشیم در حالی که در گذشته از دانش جهانی و تحولات بین المللی بی نصیب بوده و سهمی نداشتیم.

عاملی به پیامدهای تزریق ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی در بخش تجاری و بازرگانی اشاره کرد و ادامه داد: تمام کشورهای پیشرفته در سایه انقلاب فرهنگی توانستند به سرانجام مقصود برسند و ما امروز وظیفه داریم در حساس ترین برهه با یک حرکت جهادی در رفع تحریم های دشمنان فضای فرهنگی و ارزشی را در جامعه تقویت کنیم.

وی استقلال و حاکمیت ملی ایران را سرآمد و بی نظیر در عرصه های جهانی و بین المللی توصیف کرد و گفت: روحیه همبستگی نیاز جدی جامعه در مسیر پیشرفت است.

عاملی با بیان اینکه در دولت گذشته از ۳۰ میلیارد تومان اعتبار فرهنگی تنها شش میلیارد تومان تخصیص یافت، اظهار کرد: بنده تاکید کردم که این مبلغ را به حوزه آموزش و پرورش تزریق کنند چرا که معتقدم اگر آموزش و پرورش اصلاح شود همه بخش ها اصلاح پذیر خواهد بود.

امام جمعه اردبیل نهاد آموزش و پرورش را در تربیت جوانان و نوجوانان آرمانی و شایسته یک جایگاه بی نظیر توصیف کرد و افزود: باید دولت شأن معلم و فرهنگی را حفظ کرده و به نوعی حامی این بخش باشد.

وی به پیامدهای ناگوار سه موضوع نگران کننده در جامعه اشاره کرد و ادامه داد: زمانی که عنوان مادری را از دختران ما بگیرند و نظام الگوسازی را به هم بریزند و در کنار آن شأن معلم را بشکنند در حقیقت جامعه را به سمت اضمحلال برده اند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل ضرورت اجرایی شدن طرح رتبه بندی معلمان را یادآور شد و خاطر نشان کرد: انتظار می رود دولت سیزدهم در کنار معلمان شاغل، معلمان بازنشسته را نیز از این طرح بهره مند کرده و مزایای آن را به این قشر تصری بدهند.


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان