[ad_1]

به گزارش خبرنگار مهر، احمد وحیدی، روز سه شنبه در نشست تخصصی روند برنامه تحول راهبردی مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: موضوع مواد مخدر از اهم مسائل موجود هم در سطح جهانی و هم در سطح کشور است.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی در عالی ترین سطح به این موضوع توجه دارد و این نشان از اهمیت این موضوع برای کشور ما دارد.

وحیدی با بیان اینکه اقتصاد مواد مخدر از جمله اقتصادهای مهم در دنیا است، ادامه داد: به راحتی و به سادگی این اقتصاد توسط افرادی که از آن منتفع می شوند کنار گذاشته نخواهند شد و مافیای جهانی که به راحتی جریان پولشویی را در این حوزه در دنیا اداره می کند و یک اقتصاد پر رونق را سامان می دهد به راحتی نمی گذارد این موضوع مورد نفی و انکار و رد قرار بگیرد. البته این سوال وجود دارد که بانک های بین المللی که ادعای شفافیت دارند و می گویند برای همه نظامات پولشویی پیش بینی لازم را دارند چطور ممکن است مبارزه ای علیه این اتفاق ندارد مگر می شود یک اقتصاد پر رونق در حوزه مواد مخدر وجود داشته باشد و در بانک های بین المللی در گردش باشد و بعد این بانک ها ادعای شفافیت و سلامت داشته باشند اما جلوی پولشویی های عمده که از طریق تبادل مواد مخدر است گرفته نشود آیا این معقول است مگر کسی این درآمد را به صورت دستی و در گونی جابجا می کند پس این پول ها کجا است.

وزیر کشور گفت: همین آقایانی که fatf را درست کردند و می گویند ما ناظر بانک های بین المللی هستیم پس چرا مانع اقتصاد مواد مخدر نمی شوند و ما حق داریم بدبین باشیم. کسانی که این اقتصاد را اداره می کنند همین کسانی هستند که در بانک ها نفوذ دارند و در سازمان هایی که تحت عنوان مبارزه با پولشویی تشکیل شده نیز حضور دارند و ظاهراً به کنوانسیون پالرمو پیوسته تند اما به آن عمل نمی کنند و این از انتقادات جدی ما است.

وحیدی بیان کرد: طبیعتاً آنهایی که اقتصاد را می چرخانند و به راحتی از زیر تیغ نظارت های بانکی خارج می شوند به راحتی از این اقتصاد دست نمی کشند و این مسئله مهمی است.

وی ادامه داد: آمریکایی ها ۲۰ سال در افغانستان بودند و با تمام قدرت نظامی و امنیتی حضور داشتند. متأسفانه هیچ اقدامی مؤثری در این زمینه نداشتند و یک آقایی که معلوم نیست تحت تأثیر چه چیزی قرار گرفته است جمهوری اسلامی را متهم می کند.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: این موارد مانع نمی شود که جمهوری اسلامی با تمام توان در این حوزه ورود نداشته باشد. در تروریسم نیز می بینیم که نفر اول که در دنیا با تروریسم مبارزه می کند ایران است این را همه می دانند و کاملاً روشن و شفاف است اما نحوه نگاه برخی قدرتهای جهانی به این پدیده را می بینید که چطور در روز روشن انکار می کنند و به جای آنکه از کسی که در خط مقدم مبارزه تروریسم سرکش و لجام گسیخته قرار دارد کمک کنند بعضاً خودشان باعث شکل گیری تروریسم می شوند.

وی ادامه داد: مواد مخدر همه چیز را از بین می برد و ارزشهای انسانی را به پایین ترین درجه خود می رساند.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: یک فرد معتاد چگونه می تواند مولد باشد مواد مخدر هزاران مشکل اقتصادی و اجتماعی فرهنگی و … در پس و پیدا دارد یکی از پدیده های امروز ما که باید راجع به نحوه و راهکارهای مقابله با آن نو به نو بیندیشیم و نو به نو طراحی کنیم همین پدیده بسیار زشت اعتیاد و قاچاق مواد مخدر است و جمهوری اسلامی با تمام توان در مقابل آن می ایستد. قانون برای آن طراحی کرده و نیروهای خود را برای مقابله با آن بسیج کرده اما پدیده یک پدیده چند وجهی است. وقتی بیکار زیاد می شود.

وی ادامه داد: طبیعی است هر فرد بیکاری بلافاصله در معرض این خطر بزرگ قرار می گیرد. آیا اگر ما آمریکایی ها را متهم کنیم کار اشتباهی کرده ایم؟ آنها که با تمام توان و با اعمال تحریم تولید کشور را دچار مشکل کرده و متوقف کرده و در نتیجه معضل بیکاری در کشور درست شو. بیکاری خود به خود هم آغوش است با بحث اعتیاد و معتاد شدن، حال اگر ما آمریکایی ها را متهم کنیم که می کنیم آیا این حرف نادرستی است؟ یا یک حقیقت آشکاری است.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه بحث مبارزه بحث جدی است، گفت: حوزه های آن نیز متنوع است و از مبارزه با کاشت، انتقال، جریان عمده فروشی و خرده فروشی تا مقابله با مصرف است و این مقابله زنجیره ای است که باید در خصوص آن اقدامات لازم انجام شود و ادامه داشته باشد البته در رأس همه اقدامات پیشگیری است و پیشگیری از همه مهمتر است.

وی درباره مقابله با کاشت مواد مخدر گفت: برای مقابله با کاشت باید دیپلماسی ما بسیار فعال باشد و نباید اجازه داده شود و نباید دولتها اجازه دهند در داخل سرزمین هایشان مواد مخدر کاشته شود و یا تولید شود. امیدواریم با جریان جدیدی که در افغانستان مواجه هستیم یکی از کارهای مهم که مسئولان و حاکمان جدید افغانستان انجام می دهند مبارزه با این موضوع باشد و به طور جدی از کاشت گیاهان مواد مخدر جلوگیری کنند و از انتقال آن نیز جلوگیری کنند این خواست جدی ما است و هم بخش دیپلماسی و هم بخش های دیگر در این خصوص باید فعال باشند.

وحیدی درباره برخورد با قاچاقچیان گفت: به قاچاقچیان نباید رحم کرد قاچاقچیان مواد مخدر از نازل ترین و پست ترین افراد هستند چگونه انسان با جان انسان های دیگر به راحتی برای منافع مالی خود بازی می کند و بخواهد مردم گرفتار اعتیاد شوند. این خیلی پستی می خواهد که کسی درگیر چنین فعالیتی باشد. شاید بتوان گفت قاچاقچیان مواد مخدر از تروریست ها بدتر هستند تروریست ۵۰ الی ۱۰۰ نفر را از بین می برد اما قاچاقچیان مواد مخدر جامعه را از بین می برند بنابراین هیچ رحمی نباید به قاچاقچیان کرد و با قدرت باید با آنها مقابله کرد هم دستگاه های اطلاعاتی امنیتی و انتظامی در هر جایی که می توانند با این افراد برخورد کنند.

وزیر کشور با اشاره به تغییر کردن الگوی مصرف به عنوان راهی برای پیشگیری از اعتیاد، خاطر نشان کرد: تغییر الگوی مصرف در این زمینه نگاهی دو وجهی است چراکه ذاتاً می تواند حاوی مفاهیم منفی باشد. ممکن است کسی فکر کند تغییر الگو مصرف یعنی ما نوعی از مصرف را به رسمیت می شناسیم. اما ذات اینکه تلاش در جهت اجتناب از استفاده این روانگردان های شیمیایی داشته باشیم، تاکید مؤکد ما است. اصلاح این الگو مصرف همچنان جای کار دارد و محله محوری و خانه محوری برای مبارزه با آن خیلی مهم است و خانواده ها و محله ها باید در این راستا تلاش کنند و کار باید بین مردم شکل گیرد. حتی سازمان های غیر دولتی فعال در این حوزه باید کارکرد مثبت خود را نشان دهند.

وحیدی همچنین درباره ضرورت درمان در امر مبارزه با مواد مخدر، تاکید کرد: جمع کردن معتادان متجاهر امری فوری و فوتی است، باید در برنامه زمانبندی شده کوتاهی، این متجاهرین را جمع کنیم، به همه استانداران، فرمانداران و شهرداران می گویم که باید در این راستا اقدام کنیم چراکه نباید چهره شهر با وجود معتادین متجاهر ولو اندک، مشمئزکننده باشد چراکه اندکش هم زیاد است.

به گفته وزیر کشور، اگر به تشخیص ستاد مبارزه با مواد مخدر درمان یک تا سه ماه برای معتادین متجاهر در مراکز درمانی کم است، باید مدت درمان تغییر کند. معتقدم این درخواست ستاد معقول و منطقی است چراکه ممکن است درمان با سه ماه جبران نشود. از سوی دیگر باید حتماً معتادان متجاهر از سطح جمع شده و آنها را به روشی به دامن خانواده و اقتصاد بازگردانیم و نگاه منفی به آنها برداشته شود و چگونگی بازگشت اینها باید در ستاد مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه از علوم مختلف باید در راستای درمان متجاهرین استفاده کرد، ادامه داد: علوم شناختی و روانشناختی نیز باید به کمک درمان معتادان آید و فرد تحت درمان باید عادت های ذهنی اش اصلاح شود. روش های جدید درمانی برای اینکه ذهن فرد از این موضوع منصرف و روح و روان فرد از این مساله جدا شود در کنار درمان های طبی باید مورد توجه قرار گیرد. در این راستا تبادل دانش در سطح جهان حتماً لازم است. نقش فناوری ها و تجهیزات جدید نیز مهم است.

وزیر کشور در پایان با تاکید بر اینکه تمام دستگاه های عضو ستاد مبارزه با مواد مخدر باید حضور خود را قوی تر کنند، تصریح کرد: نباید اجازه دهیم جایی که تازه جوانه اعتیاد می زند این جوانه رشد کند، باید همان ابتدا جلویش را گرفت. این یک پلتفرم هوشمند می خواهد که تک تک نقاط به لحاظ جغرافیایی و موضوعی و اقشاری لحاظ شود و بدانیم اگر اتفاقی افتاد این اتفاق در کجا رشد می کند و بلافاصله تیم های درمان و ارزیابی در آن موضوع متمرکز شده و اجازه توسعه آن اتفاق را ندهیم.


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان