در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد خانی نوذری امروز در ارتباط زنده با شبکه خبر در مورد انتشار فیش های نجومی از سه نفر مدیران پتروشیمی امیرکبیر اظهار کرد: فیش هایی که در فضای مجازی منتشر شده حقوق نیست، بلکه گزارش مجموعه دریافتی هایی است که نهادهای نظارتی خود وزارت کار برای بررسی وضع پرداختی ها ورود کرده و آن را به نهادهای قانونی منعکس کرده است و لزوماً به این معنا نیست که این افراد هر ماه چنین مبالغی دریافت می کرده اند.

وی افزود: مجموع پرداخت در یک ماه خاص ممکن است مرکب از مجموعه عملکرد و سایر اقدامات باشد که چنین رقمی را نشان می دهد. یعنی در ماه های قبلی کمتر از این رقم می گرفتند و به طور میانگین به مراتب پایین تر از این رقم ها بوده است. در عین حال پرداخت های خارج از ضابطه و خارج از عرف صورت گرفته است.

معاون اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این پرسش که این سه نفر از مدیران پتروشیمی امیرکبیر معمولاً چقدر حقوق می گرفته اند، گفت: ما به واسطه یکسری از خلاء های قانونی با مواردی مواجه هستیم که پرداختی های غیرمتعارف در برخی سطوح صورت می گرفته و عملاً میانگین پرداخت ها ممکن است به ۴۰، ۵۰ و یا ۶۰ میلیون تومان برسد که بخش زیادی از این پرداخت ها خلاف قانون است که باید با آن برخورد شود و در برخی پرداخت ها هم خلاء قانونی داریم که باید فکری جدید برای حل مشکل قانون بشود.

خانی نوذری در پاسخ به اینکه خلاء قانونی چیست، اظهار کرد: ماده ۸۴ قانون الحاق برخی مواد به مقررات مالی دولت در مورد شرکت های بخش عمومی و شرکت تابع صندوق های بازنشستگی و بانک های عمومی که شرکت ها را ملزم می کند که سقف حقوق در مورد مدیرعامل، اعضای هیأت مدیره و هیأت عامل را رعایت کند، اما در مورد حقوق سطوح پایین تر مسکوت است. بنابراین ما بسیار مشاهده می کنیم که در شرکت های یاد شده در زیر صندوق های بازنشستگی و یا بانک های عمومی مدیرانی در حوزه ستادی و یا عملیاتی حقوق به مراتب بالاتر از حقوق مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره دریافت می کنند. مثالی که در فیش های پتروشیمی امیرکبیر زدید از این نوع است و در این فیش ها مدیرعامل یا اعضای هیأت مدیره نبودند، بلکه برای افرادی سطوح پایین تر از هیأت مدیره است و این مسئله باعث شده در خیلی از شرکت ها مدیرعامل که مسئولیت حقوقی شرکت را بر عهده دارد، حقوق کمتر از سایر افراد بگیرد که باعث مشکل جدی در مدیریت شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که سه نفری که فیش حقوقی آنها منتشر شد آیا اخراج شده اند، گفت: تیم جدید که در وزارت تعاون مستقر شده شروع به بررسی وضعیت پرداخت ها کرده است و این اخراج ها فقط به خاطر حقوق نجومی نبوده بلکه هم پرداخت های غیرمتعارف صورت گرفته و هم به دلیل سایر اقدامات مدیریتی تصمیم به جابه جایی این افراد گرفته شده است.

معاون اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: البته بازرسی ویژه مستقر شده و همه پرداخت های غیرمتعارف را در حال احصا هستیم. بخش هایی که غیرقانونی پرداخت شده را به نهادهای نظارتی منعکس می کنیم و بخش هایی که طبق قانون پرداخت شده در حال رفع خلاء قانونی آن هستیم که این پرداخت ها هم به وسیله ایجاد وحدت رویه به انصاف نزدیک تر شود.

خانی نوذری خاطرنشان کرد: واقعیت این است که پرداخت های این چنینی در شرایط خاص اقتصادی و مشکلات و تنگناهای معیشتی کشور و مردم اگر هم غیر قانونی نباشد، غیر متعارف و غیرمنصفانه است.

وی در مورد اینکه در جلسه با وزیر کار چه تصمیمی گرفته شد، اظهار داشت: روز دوشنبه دو ساعت با وزیر و مدیران صندوق ها برای وحدت رویه در پرداخت ها جلسه داشتیم که به یک تصمیم برسیم تا جلوی پرداخت های غیرقانونی را بگیریم و برای پرداخت های قانونی هم انصاف را رعایت کنیم.

معاون اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد اینکه آیا مصوبه ای داشتید، گفت: نه، مصوبه ای نداشتیم، اما در حال بررسی هستیم تا یک ماه آینده این بررسی ها کامل می شود و گزارش شفافی از حقوق شرکت ها به مردم می دهیم که چه بخشی از پرداخت ها غیرقانونی و چه بخش غیر قانونی بوده است.

خانی نوذری گفت: آقای عبدالملکی وزیر تعاون مصوب و به صندوق ها اعلام کرد که حقوق افراد را باید اعلام کنند و پس از اینکه این حقوق ها گزارش شد نشانی از اینکه پرداخـت های غیرمتعارف بوده وجود ندارد اما مشکل این است که برخی از پرداخت ها در قالب سکه طلا یا کارت هدیه و یا بودجه های محرمانه انجام شده است و همه اینها باید گزارش شود. البته وزیر بخشنامه ای کرد که همه صندوق های تابعه وزارت تعاون از هفته گذشته مؤظف شده اند هرگونه پرداخت خارج از چارچوب در قالب سکه یا کارت هدیه و یا بودجه های محرمانه یا سایر ردیف ها به طور کل ممنوع است. برای اینکه بدانیم چه پرداخت هایی صورت گرفته و آیا این پرداخت ها به انصاف نزدیک بوده است یا نه.

وی در مورد اینکه آیا فقط این سه نفر دارای حقوق نامتعارف هستند، گفت: نه، متأسفانه در بسیاری از شرکت های تابعه صندوق های بازنشستگی و یا بانک های عمومی این مشکل را در سطوح غیر مدیریتی داریم به ویژه در سطوحی که غیر از هیأت مدیره قرار دارند.

معاون اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد اینکه آیا حقوق ها ۲۱۵ میلیون و ۱۵۰ میلیون و ۸۰ میلیون بوده است، بیان کرد: این مبالغ فیش نیست بلکه مجموعه ای از دریافتی ها در یک ماه است که ممکن است سه، چهار و یا شش ماه پاداش تصویب کردند و در یک ماه خاص در قالب کارت هدیه به افراد پرداخت شده است که باعث شده در یک ماه یک رقم نجومی واریز شود و فیش نبوده بلکه دریافتی افراد بوده است. به طور معمول میانگین دریافتی افراد بالاتر از رقم سقف مجاز قانونی بوده است. در حالیکه این سقف مجاز در مورد اعضای هیأت مدیره رعایت شود.

خانی نوذری در مورد اینکه سقف مجاز قانون چقدر است، گفت: قانون در ماده ۸۴ می گوید حداکثر حقوق ۱۰ برابر حداقل حقوق یعنی حدود ۳۳ میلیون تومان است، اما تصریح قانون فقط برای اعضای هیأت مدیره، هیأت عامل و مدیرعامل است.

وی در مورد اینکه اعضای اصلی شرکت حداکثر ۳۳ میلیون تومان می گیرند، اما نفرات پایین تر چندین برابر آن می گیرند، گفت: بله، متأسفانه این افراد ارقام بالاتر می گیرند. بخشی از این دریافتی ها غیرقانونی است که به مراجع قانونی منعکس شده و باید مبالغ غیرقانونی دریافتی برگردد و خود افراد هم تنبیه شوند و مسائل آنها پیگیری شود. یک بخش هم قانونی است که پیگیری می کنیم مشکل ضوابط قانونی رفع شود تا حقوق افراد منصفانه شود.


[ad_2]
منبع

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان