[ad_1]

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی گفت که عدم شفافیت ۸۱ هزار میلیارد تومانی بخش بهداشتی و درمانی دانشگاه های علوم پزشکی کشور قابل قبول نیست، آن هم در شرایطی که دولت برای تدوین منطقی و عاقلانه لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ در گام اول باید انضباط مالی بودجه را افزایش دهد.

علی خضریان، در گفت و گو با ایسنا با اشاره به عدم شفافیت مالی بخش بهداشت و درمان دانشگاه های علوم پزشکی کشور  گفت: ۸۵ درصد از بودجه دانشگاه های علوم پزشکی به امور بهداشتی و درمانی اختصاص دارد. این رقم در سال ۱۴۰۰ قریب به ۸۱ هزار میلیارد تومان بوده که علی رغم ماده ۱ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه فاقد هرگونه رصد و نظارت بر نحوه هزینه کرد آن است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در ادامه با اشاره به منطق معافیت دانشگاه های کشور گفت: نیت اولیه قانونگذار از تصویب این ماده صرفا رفع موانع پیش روی امور آموزشی و پژوهشی بوده، در حالی که اکنون تنها ۱۵ درصد از بودجه ۹۵ هزار میلیارد تومانی دانشگاه های علوم پزشکی را امور آموزشی و پژوهشی تشکیل می دهد.عدم شفافیت ۸۱ هزار میلیارد تومانی بخش بهداشتی و درمانی دانشگاه های علوم پزشکی کشور قابل قبول نیست؛ آن هم در شرایطی که دولت برای تدوین منطقی و عاقلانه لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ در گام اول باید انضباط مالی بودجه را افزایش دهد.

این عضو هیات رییسه کمیسیون اصل نودم قانون اساسی با تاکید بر اینکه مستثنی شدن بخش قابل توجهی از منابع عمومی دولت از قانون محاسبات عمومی موجب ایجاد بستر فساد و انحراف منابع خواهد شد، افزود: اکنون لزوم اصلاح این ماده قانونی بیش از پیش احساس می شود که در این باره طرحی تهیه کرده و در مجلس به ثبت رسیده است.

وی در ادامه ضمن تاکید بر نقش دیوان محاسبات در نظارت بر بودجه بهداشتی و درمانی دانشگاه های علوم پزشکی کشور گفت: بر اساس ماده ۴۲ قانون دیوان محاسبات کشور، این دستگاه حتی در مواردی که از قانون محاسبات عمومی مستثنی شده باشند، می تواند تحقیق و تفحص انجام داده و مستقیما مکاتبه برقرار کنند و تمام دستگاه ها مکلف به پاسخگویی مستقیم هستند.

انتهای پیام


[ad_2]
منبع
همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان