در حال بارگذاری... لطفا صبر کنید.

[ad_1]

رییس جمهوری هنگام تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۱ به مجلس گفت: اشکال جدی که در قبل همه را رنج می داد این بود که اقتصاد را به اراده بیگانگان گره زده بودند.

به گزارش ایسنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی پس از تقدیم لایحه بودجه طی سخنانی اظهار کرد: تاکیدات مقام معظم رهبری نسبت به اصلاح ساختار بودجه را همه ما شنیدیم و بارها بر آن تأکید کرده اند. ارتقاء سرمایه گذاری و اشتغال همواره مورد تاکید ایشان بوده است و امروز یکی از مسائل کشور است و در استانهایی که به آنها سفر کرده ام از محوری ترین مسائل، اشتغال است که خواست مردم است.

وی افزود: اصلاح نظام بانکی همواره مورد تاکید همگان است. مسئله بهبود فضای کسب و کار همواره مورد تاکید بوده و هست. ما در آسیب شناسی های اقتصادی وقتی که به شرایط نگاه می کنیم رشد اقتصادی کاهنده را در کشور داریم، بی ثباتی اقتصاد و تورم فزاینده را شاهد هستیم. 

رئیسی ادامه داد: نامتوازن بودن توسعه سرزمین را شاهدش هستیم و نهایتاً کیفیت نامناسب بودجه ریزی. اینها اقتضا می کند که یک بازنگاهی به آنچه که انجام شده و برنامه ریزی برای آنچه که باید انجام شود داشته باشیم.

رییس جمهوری تاکید کرد: اشکال جدی که در قبل همه را رنج می داد این بود که اقتصاد را به اراده بیگانگان گره زده بودند و این باعث می شد که با وجود استفاده از ظرفیت های بسیاری که در کشور وجود دارد به ویژه نیروی انسانی متراکم و ذخایر ارزشمندی که در جای جای کشور وجود دارد، ما مشکلات جدی اقتصادی داشته باشیم. 

وی با بیان اینکه جذب سرمایه گذاری به میزان استهلاک نمی رسد، یادآور شد: رشد اقتصادی در حد چهار دهم درصد است و افزایش هزینه ها ده برابری، اینها کسانی که می بیینند شرایط را، به ویژه کسانی که دغدغه مشکلات مردم را دارند، رنج می دهد. 

رییسی با اشاره به اهدافی که دولت در لایحه بودجه مدنظر دارد، اظهار کرد: اولین هدف در بودجه ۱۴۰۱ ثبات اقتصادی است. باید اقتصاد ما از یک ثباتی بهره مند شود که این ثبات باید بتواند برای تولیدکننده، مصرف کننده و برای بازار اطمینان بخش باشد. لازمه ثبات اقتصادی آن است که ما بودجه ای را ارائه کنیم که کسری بودجه نداشته باشد. اگر کسری بودجه داشته این ریشه بسیاری از مشکلات در کشور خواهد شد.

رییس جمهوری گفت: نکته دوم مسئله انضباط بانک هاست. بانک ها باید  منضبط اداره شوند. بانک مرکزی منضبط اداره شود. این انضباط نظام پولی و مالی کشور به ویژه انضباط در بانک ها، مورد تاکید است. در این بودجه استقراض از بانک مرکزی و افزایش پایه پولی خط قرمز است. برنامه این است که این اتفاق نیفتد چون این مشکلات جدی برای اقتصاد کشور ایجاد می کند.

وی افزود: ما در این چندماهه دولت هم تلاش مان این بوده که بتوانیم کشور را بدون استقراض از بانک مرکزی اداره کنیم و این هم  آثار خودش را نشان می دهد ؛ وضعیت تورمی دارد شکل کاهشی پیدا می کند. حالا تا کی برسد به مرحله یک رقمی، اما این کار باید بشود اما این امید را ما داریم که تورم این چنینی (دورقمی) که الان وجود دارد و خاطر مردم و فعالان اقتصادی و همه را نگران کرده، تبدیل شود به یک تورم حداقل کاهشی و یک شرایط مناسبی. ما این را دور از نظر نمی دانیم که این اتفاق با بودجه ای که ارائه شده رخ دهد.

رییسی تصریح کرد: بودجه نگاه ملی می طلبد. باید نگاه کاملاً ملی باشد برای اینکه یک رشد اقتصادی ۸ درصدی هدف گیری شود و اتفاق بیفتد. نکته دوم در این بودجه مسئله آن است که یک رشد اقتصادی ۸ درصدی هدف گیری شده، باید تلاش شود که به این نقطه برسیم و این تلاش همگان را می طلبد. 

رییس جمهوری با طرح این پرسش که رشد اقتصادی ۸ درصدی چگونه امکان پذیر است، اظهار کرد: اینکه بشود ۳ و نیم درصد از افزایش بهره وری و ۴ و نیم درصد با افزایش سرمایه گذاری کار را دنبال کرد. این امکان پذیر است. کار و تلاش می خواهد و برنامه ریزی می خواهد. پس هدف دوم در این بودجه تقدیمی تضمین رشد اقتصادی است.

وی تاکید کرد: نکته سوم به عنوان هدف این بودجه، مسئله عدالت در توزیع است. عدالت در توزیع ظرفیت ها و امکانات در کشور، توزیع ما توزیع ناعادلانه است و باید متوازن شود. طبیعتاً اینجا مسئله آمایش سرزمینی مورد توجه قرار می گیرد. محوربودن اجرای عدالت هم برای مجلس و هم دولت و هم برای بخش های مختلف امروز مسئله بسیار مهمی است.

رییسی با بیان اینکه ما باید به سمت محور قراردادن عدالت حرکت کنیم، یادآور شد: توسعه را باید در بخش های مختلف توسعه متوازن کنیم. اساس این بودجه بر برنامه محوری قرار دارد، به نحوی که بودجه قابل فهم و ساده باشد،  نظارت پذیر باشد، نتیجه گرا باشد و کمک کننده باشد به رشد و ثبات اقتصادی در کشور.

رییس جمهوری گفت: بودجه بنایش این است که اختیاراتی را به مسئولان بدهد در استان و به مسئولان مختلف در وزارت خانه ها و دستگاه ها، که آن ها را مسئولیت پذیر و پاسخگو کند نسبت به آنچه از بودجه در اختیار آن ها قرار می گیرد. 

وی خطاب به نمایندگان مجلس اظهار کرد: الان اگر شما برخی از مسائل را بپرسید که در رابطه با فرهنگ، در رابطه با رفع آسیب های اجتماعی، در رابطه با رشد اقتصادی، این استان چه کار کرده؟ این وزارتخانه سهمش چقد بوده و چقدر این سهم را انجام داده است؟ این ها قابل نظارت و اندازه گیری نیست. شاید بودجه ای بتوان گفت که چقدر بودجه مصرف کرده یا تخلف کرده از این تبصره، اما اینکه یک سهمی دارند در رابطه با رشد فرهنگی، در رابطه با رفع آسیب های اجتماعی و رشد اقتصادی و چقدر این سهم را انجام داده اند، قابل پایش و اندازه گیری نیست. اما اگر مسئولیت محول شد هم برای مجلس و هم برای دستگاه های نظارتی در کشور قابل اندازه گیری و نظارت است و هم مسئولان می دانند که چه وظایفی برعهده دارند.

رییسی با اشاره به دیگر محورهای لایحه بودجه ۱۴۰۱، اظهار کرد: پیش بینی سامانه یکپارچه مدیریت مالی بخش عمومی به نحوی که بودجه در بستری واحد و نظارت پذیر با شناسه مشخص به دست ذی نفع نهایی برسد. این هم از مشخصات این بودجه است. 

رییس جمهوری با اشاره به عادلانه کردن پرداخت های پرسنلی، ادامه داد: یکی از نکاتی که رنج می دهد همه را این است که یک نظام ناعادلانه پرداخت را متاسفانه می بینیم که در بخش های مختلف وجود دارد. این باید تبدیل به نظامی عادلانه شود و این کاملاً امکان پذیر است. افزایش حقوق طبقات پایین و محدودکردن رشد حقوق طبقات بالا با سازوکاری که پیش بینی شده، در بودجه به آن اشاره شده است.

وی افزود: باید با کاهش ۱۵ درصدی هزینه های دولت به غیر از حقوق از پرخرج بودن دولت بکاهیم. همچنین اصلاح ساختار بودجه مسئله دیگری است. در این بودجه کاهش کسری تراز عملیاتی از ۴۶۴ هزار میلیارد تومان به ۲۷۱ هزار میلیارد تومان، کاهش خالص استقراض دولت از ۲۴۵ هزار میلیارد تومان به ۴۷ هزار میلیارد تومان، کاهش خالص استقراض دولت از بازار سرمایه به منفی ۴۰ هزار میلیارد تومان، افزایش نسبت مالیات به تولید ناخالص از ۵.۴ درصد به ۶.۹ درصد. کاهش رشد هزینه های دولت از ۱۰۴ درصد در قانون بودجه سال جاری به ۵ درصد در لایحه بودجه سال آینده،  از مشخصه های این بودجه است که قابل توجه است و دقت شده که آن اتفاقی که باید در رابطه با رشد اقتصادی بیفتد.

رییسی با تاکید بر مسئله تولید و اشتغال به عنوان محور، اظهار کرد: امسال سال حمایت از تولید است و موضوع همه استان ها مسئله نگرانی از بیکاری است. تعیین اهداف رشد اقتصادی برای بخش ها و استان ها و تعیین سهم هر شهرستان و مسئولیت پذیر کردن مسئولان، وزرا و استانداران برای تحقق این رشد اقتصادی است. تبدیل صندق کارآفرینی به صندوق عدالت و پیشرفت و تشکیل صندوق های استانی و تامین ۲ هزار میلیارد تومان سرمایه برای هر استان، فروش اموال مازاد دولتی و سهم بهره مالکانه از معادن از دیگر موارد این بخش است.

وی افزود: این صندوق استانی می تواند زمینه برای جلب مشارکت بخش خصوصی و نهادهای عمومی را فراهم کند و می تواند تولید و اشتغال در استان را فراهم کند. این صندوق ها در تمام استان ها می تواند نقش مهمی داشته باشد.

رییس جمهوری تاکید کرد: این نگرانی که نمایندگان در نامه هایشان می نویسند درباره مسئله اشتغال در استان هایشان و اینکه پروژه های ناتمام را چگونه به سامان برسانیم، اینجا کار شورای برنامه ریزی استان است که اولویت سنجی کند. ما پروژه نیمه تمام در کشور خیلی داریم، ده ها سال پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد اما باید اولویت سنجی کرد که کجا باید نسبت به اولویت، بودجه اختصاص یابد.

رییسی با بیان اینکه کاهش ۵ واحد درصد از مالیات واحدهای تولیدی در برنامه حمایت از تولید ما پیش بینی شده است، افزود: کاهش ۵ واحد درصد از مالیات واحدهای تولیدی آسیب دیده از کرونا که تعدادشان قابل توجه است. همچنین تقویت منابع صندوق تثبیت برای مدیریت نوسان های بورس. اگر این صندوق فعال شود می تواند پشتوانه محکمی برای کسانی باشد که سهامدارند به ویژه آنانی که سهام خرد دارند.

وی با اشاره به مسئله مدیریت نقدینگی اظهار کرد: تلاش برای جلوگیری از هزینه های دولت به نظام بانکی و دست در جیب مردم کردن را در بودجه دنبال می کنیم که دیگر نباشد همچنین دنبال اصلاح نظام حمایتی و جلوگیری از هدررفتن ارز به دست دلالان هستیم . برخی پول ها را وقتی ردیابی بکنیم نتیجه همین می شود که مشخص می شود به جای آنکه در سفره و زندگی مردم برود در دلالی از میان رفته است و سوداگران با سوداگری خود نگذاشتند این پول به دست مردم برسد. 

رییس جمهوری تصریح کرد: ما باید بودجه دولت را با استحکام هم در نوشتن هم در تصویب کردن و هم اجراکردن دنبال کنیم که این اتفاق نیفتد تا بعد لازم باشد با عده ای پیگیری و برخورد انجام شود. ما باید سازوکار خودمان را محکم ببندیم تا بخواهیم دیگران را متهم کنیم. اگر این سازوکار محکم گرفته شود قطعاً بدانید که افراد سوداگر و سوءاستفاده چی نمی توانند زمینه سواستفاده بیابند.

ادامه دارد 


[ad_2]
منبع

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان